Windows 10 nasıl indirilir ve kurulur Sistem gereksinimleri nelerdir?

Microsoft yeni işletim işletim sistemi Windows 10 için teknik ön izlemesini yayınladı. Peki Windows 10 nasıl ve nereden indirilir ve bilgisayara nasıl kurulur?

windows-10-technical-preview

Microsoft’un 30 Eylül tarihinde Windows 10 adı ile tanıtılan yeni işletim sisteminde yavaş yavaş final sürümüne doğru yaklaşıyor.

21 Ocak tarihinde düzenlenen etkinlikte  yeni detayların açıklandığı Windows 10, beta test aşamasına geldi ve isteyen kullanıcılar Windows 10’u indirip kendi bilgisayarlarında test edebiliyorlar.

23 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan 10.0.9926 versiyon numaralı  teknik ön izleme sürümü ile ilgili kurulum ayrıntılarına geçelim.

Bilgisayarınız Windows 10 Destekliyor Mu?

Windows 10’u indirmeden önce ilk olarak kullandığınız sistemin Windows 10’u destekleyip, desteklemediğine bakmanız gerekiyor.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 GHz ya da daha hızlı
Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
Disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit için en az 20 GB
Ekran kartı: En az Microsoft DirectX 9 destekli

Windows 10 Nasıl Kurulur?

windows-10-nasil-kurulur-resimli

Windows 10’u indirip, bilgisayarınıza kurabilmek için ilk yapmanız gereken Microsoft’un Windows Insider programına kaydolmak.

Burada yer alan bağlantıdan Windows Insider‘a ulaşıp, Microsoft hesabınızla bu servise kaydolabilirsiniz.

Windows Insider’a kayıt olduktan sonra Windows 10’u sisteminize kurabilmek için temel olarak 3 farklı seçeneğe sahipsiniz.

Bunlar mevcut sisteminizi yükseltmek, Windows 10’u temiz kurulum ile yüklemek ve sanal makine aracılığı ile Windows 10’u kullanmak.

Eğer mevcut sisteminizi yükseltmeyi tercih etmeyi düşünüyorsanız, Windows Insider sayfasında yer alan Start upgrade now tuşuna basarak, sisteminizi Windows 10’a yükseltmek için gerekli olan programı indirebilirsiniz. Ancak bunun için Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 kurulu bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu da belirtelim.

Eğer bu seçeneği tercih etmeyi düşünmüyorsanız, bir sonraki basamağa geçebilirsiniz.

Windows 10 Nasıl İndirilir?

windows-10-download-link

Eğer sisteminizi yükseltmeyi düşünmüyor, Windows 10’u temiz kurulum ile ya da sanal makine ile test etmek istiyorsanız, microsftun  bu linkte bulunan download the ISO files yazısına tıklayarak aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 20’den fazla dil seçeneğinden kendinize uygun olan dili seçip, sisteminize göre ISO dosyasını indirmeye başlayabilirsiniz.

Yaklaşık 3.9 GB büyüklüğünde dosyayı indirdiğinizde ise ISO dosyanızı IMGBurn gibi bir program ile DVD’ye yada burada yer alan Windows USB/DVD Download Tool ile bir USB belleğe yazabilirsiniz.

windows-10-virtual-sanal

Bu işlemin ardından Windows 10’u bilgisayarınızda sanal makine ile denemek isterseniz, VirtualBox ya da VMware benzeri bir  yazılım ile sanal bilgisayara ya da oluşturduğunuz USB ya da DVD’yi takarak bilgisayarnııza temiz kurulum yapabilirsiniz.

[ads]

Build 9926 Türkçe x64    İNDİR

Build 9926 Türkçe x86    İNDİR

Benzer Yazılar
Windows Xp kullanan arkadaşlarımızın bazılarının bilgisayarlarında masasüstü simgelerinin yazılı kısımlarının arka planları renkli oluyor. Bu
Yeni Zamlar Sonrasında, Aylık Enerji Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayabilecek 5 ipucu Yeni yapılan zamlar sonrasında
Telefon alacak herkes uzun süre kullanmak ister ve çabuk arızalanmasını istemez. Bazen telefonlarımız çabuk bozuluyor
PlayStation 4 kullanıcılarının başı cihaza gelen bir mesaj ile dertte. Kullanıcıların belirttiğine göre mesajın içerisinde
Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 11 Ekim tarihinde düzenleyeceği basın etkinliğiyle  birlikte yeni akıllı telefonu
Direct Metal Laser Sintering (DMLS) teknolojisi, 3D printer teknolojilerinde metal parça üretimini mümkün kılabilen bir
14 farklı ilde faaliyet gösteren Enerjisa, müşteri memnuniyeti odaklı yaklaştığı hizmet anlayışı ile tüm kullanıcılarında
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir