Windows 10 kilitlenme sorunu 7 sebep ve çözümü

Windows 10 kilitlenme sorunu 7 sebep ve çözümü. Windows 10 kullanıcıların bir çoğunun başına bu sorunlar gelmiştir. Oyun oynarken ekranın kilitlenmesi, farenin uzun süre hareketsiz kalması, programların çalışmaması, fanların çok sesli çalışmaya başlaması ve buna benzer sorunların çözümü ve sebeplerini göreceğiz.

Bu yazıda 7 adet sebepten ve çözümden bahsedeceğiz.

windows 10 kilitlendi

1- Aşırı Isınma ve fan çalışması

Sistemin uzun süre sıcak kalması bilgisayarınıza zarar verebilir. Elektronik cihazlar genelde ısınmayı sevmezler ve çabuk bozulurlar. Sıcağa her zaman dikkat etmemiz gerekir. Sistem aşırı ısındığında kendini korumaya alarak kapanacaktır ve Windows’un çökmesine neden olabilecektir. Ekran kartında ve işlemci üzerindeki soğutma ünitelerinin çalışıp çalışmadığına, ısınıp ısınmadığına bakabilirsiniz. Fanların dönme hareketine, üzerlerinde toz kalıplarının birikip birikmediğine bakın. Laptoplarda tozdan dolayı ısınan sistemi fan sesinden anlayabilirsiniz. Bilgisayar açılır açılmaz rahatsız edici bir fan sesi gelmeye başlar. Laptop kullanıyosanız, laptopun alt kısmının veya hava deliklerinin çalışırken kapanmamasına, yumuşak ve battaniye gibi yumuşak yüzeylerde kullanmamaya dikkat edin. Benimde başıma geldi eğer aşırı tozdan fan sesleri çok geliyorsa ekran kartınızın yanma ihtimali de var.

2- RAM Bellekten kaynaklanan sorunlar

RAM Bellek sürekli çalıştığından, RAM Bellek arızalanması windowsun çökmesine sebep olabilir. Ekranda mavi arkaplanda gelen hata mesajları bunlara örnek verilebilir. Bir doya kopyalarken kopyalamanın yarıda kalması, veya kopyalamanın uzun sürmesi bellek hatalarıdır. Farklı frekansta bellek kullanılması, ram belleklerden birinin arızalı olması sorunlara neden olabilir. Ram belleklere dokunarak statik elektrikten bozulmasına neden olabiliriz.

RAM ile ilgili kilitlenmelerde çoğu zaman “Fatal Exception” ibaresini görürsünüz, ancak farklı türde hatalar da oluşabilir.

RAM’lerinizde sorun olup olmadığını MemTest86 gibi bir ücretsiz programla tespit edebilirsiniz.

3-  Sabit Disk Sorunları Windows 10 kilitlenme

Sabit diskler uzun yıllar kullanıldıktan sonra çalışmamaya ve kullanım esnasında ses çıkartmaya başlayabilir. Klasörlerin geç açılması, bazı programların çok geç açılması bilgisayarı kilitleyebilir. Sabit diskinizin yaşayacağı sorunlar Windows’u kilitleyebilir. Sadece belirli dosyaları açarken sorun yaşıyorsanız, bu sabit diskle ilgili bir sorunun işareti olabilir. Sabit diskinizde elektrik kesilmeleri ile yada fişten çekerek bilgisyarın kapanmalarında hard dikte kalıcı sorunlar oluşabilir. Bad sektörler oluşabilir. Ancak emin olmadan önce bir dosya sistemi hata kontrolü yapmanızda fayda var (chkdsk ile).

Mekanik sabit disklerde arızanın en önemli işareti, cihazın içerisinden gelen alışılmadık, yüksek seslerdir. Bu durumda dosyalarınızı tamamen kaybetmeden önce hemen yedekleyin.

4- Sürücü Kaynaklı Sorunlar Çökmeye Sebep olabilir

Yanlış sürücüyü yüklemek, sorunlu bir sürücüye yükseltmek, Windows’ta sorunların ve kilitlenmelerin nedeni olabilir. Aygıt Yöneticisi’ni açıp, buradaki ünlem işaretli cihazları gözden geçirmenizde fayda var. Mavi ekran hatası alıyorsanız, sorunun kaynağını bulabilmek için burada bir donanımın adının geçip geçmediğine bakın.

5- Zararlı yazılımlar ve virüsler

Virüsler, zararlı yazılımlar ve diğer istenmeyen yazılımlar, sisteminizi durma noktasına getirebilir. Sorunun bundan kaynaklanmadığını anlamak için dahili Windows Defender aracıyla bir tarama gerçekleştirin. İkinci bir seçenek olarak Malwarebytes’ın ücretsiz sürümüyle bir tarama yapmanızı öneriyoruz.

Virüslerden nasıl korunacağınızı bilmiyorsanız antivirüs programları yükleyin, bilmediğiniz programları yüklemeyin ve güvenilir olmayan sitelerden program indirmeyin.

6-Kayıt Defteri (Regedit) Sorunları

Regedit yani kayıt defterini bilirsiniz. Windowstaki ayarların, bilgilerin, yapılandırma bilgilerinin saklandığı veri tabanıdır. Kayıt Defteri (Registry), bazı yapılandırma hatalarında herhangi bir soruna neden olmayabilir. Ancak bazı yanlış ayarlar, Windows’u tamamen çökertebilir. Bu yüzden kayıt defteri temizleyicisi kullanmanızı önermiyoruz.

Bazen programları kaldırmak için regedite girerek bazı ayarları sileriz. Bu durumda silinmemesi gereken ayarları da silebiliriz. Veya regedite kendini saklayan virüs türü programlar da windowsun kilitlenmesine sebep olabilir.

Kayıt Defteri’ndeki ayarlarda bir sorun varsa veya Kayıt Defteri’nin kendisi hasar gördüyse, Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak sisteminizi sağlam bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu mümkün değilse ve sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsanız, Windows’u sıfırlamaktan başka çareniz olmayabilir.

7- Güç Kaynağı Sorunları

PC’nizin güç kaynağında bir arıza varsa veya gücü yetersiz ise Windows’un kilitlenmesine şahit olabilirsiniz. Bazen elektrik prizindeki bir sorun da kilitlenmeye yol açabilir, bunu test etmek için PC’yi farklı bir odaya taşıyıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Güç kaynağı arızalıysa farklı bir güç kaynağı deneyerek arızayı giderebiliriz. Doğru güç kaynağı seçimi kilitlenmelerin önüne geçebilir.

Not: Eğer sizin aklınıza gelen farklı sebepler ve çözüm yolları varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply