Win 7 Ctrl+Alt+Delete Yapınca Görev Yöneticisi Gelmiyor Çözümü

Win 7 Ctrl+Alt+Delete Yapınca Görev Yöneticisi Gelmiyor Çözümü

Görev Yöneticisi Gelmiyor Çözümü

Windows Görev Yöneticisi bilgisayarınızda çalışan işlemler ile ilgili ayrıntıları görüntülemek için kullanılır. Sorunlu çalışan programları ve zararsız program gibi davranan virüsleri kapatmak için Görev Yöneticisi kullanıldığı için birçok spyware ve diğer virüsler kullanıcının zararlı prgramların çalışmasını engellemek için Görev Yöneticiyi devre dışı bırakırlar. Bazı yöneticiler de antiviruses ve anti-malwares gibi önemli güvenlik programları kapatmayı engellemek için Görev Yöneticisi devre dışı bırakın.

Böyle durumlarda Görev Yöneticiyi (Task Manager:taskmgr) çalıştırdığınızda “Görev Yöneticisi, Sistem Yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı” gibi bir hata mesajı alırsınız. Her halükarda, Görev Yöneticisini yeniden etkinleştirip zararlı yazılımları kendiniz kapatabilmeniz için birkaç teknik vardır. Bu makalede, Görev Yöneticisi ayrıcalıklarına erişmek için birkaç basit teknik anlatılacaktır.

A. Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc) den Görev Yöneticisini etkinleştirin

Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows’ta yerel ilke ayarlarını düzenlemek için kullanılan bir özelliktir. Aynı zamanda, Görev Yöneticisini etkinleştirmek için de kullanılabilir. Bunun için, sadece aşağıda verilen adımları takip edin:

1. Başlat’a tıklayın ve Çalıştır’a gidin. Windows 8, Windows 7 veya Vista ile çalışan kullanıcılar arama kısmına ‘Çalıştır’ yazıp aratın. Windows + R kısayol tuşu da tüm Windows sürümleri için ‘Çalıştır’ kutucuğunu açar.

2. Gpedit.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresi görünecektir.

3. Sol taraftaki gezinti bölmesinde, şu adrese gidin: Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Ctrl+Alt+Del Seçenekleri.

4.Çalışma alanında, “Görev Yöneticisini Devre Kaldır” üzerine çift tıklayın ve değerini “Devre Dışı” veya “Yapılandırılmadı” olarak ayarlayın.

5. Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın veya sadece oturumu kapatıp tekrar açın.

( Grup İlkesi Düzenleyicisi Windows Home sürümlerinde mevcut değildir. )

B. Windows 8, 7, XP veya Vista’da Kayıt Defteri Düzenleyici ile Görev Yöneticisini etkinleştirin(Görev Yöneticisi Gelmiyor Çözümü)

Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Windows’a nasıl çalışması gerektiğini bildirmek üzere kayıt defteri anahtarlarını değiştirmek için kullanılan dahili bir Windows aracıdır. Basit bir kayıt defteri değişikliği Görev Yöneticisi üzerindeki erişim engelini kaldırmak için yeterli olur. Bununiçin, sadece adımları izleyin:

1. Başlat’a tıklayın ve Çalıştır’a gidin. Windows 8, Windows 7 veya Vista ile çalışan kullanıcılar arama kısmına ‘Çalıştır’ yazıp aratın. Windows + R kısayol tuşu da tüm Windows sürümleri için ‘Çalıştır’ kutucuğunu açar.

2. Regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi başlatılır. Kayıt Defteri Düzenleyicisi da devre dışıysa, önce Kayıt Defteri Düzenleyiciyi etkinleştirmeniz gerekir.

https://www.duralitekelioglu.com/yonetici-ya-da-virusler-tarafindan-kapatilmis-kayit-defteri-duzenleyiciyi-acma/

3. Sol gezinti bölmesinden, HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Policies\System anahtarına gidin. Sistem anahtarı yoksa, bunu oluşturmanız gerekir.

4. Çalışma alanında, “DisableTaskMgr” anahtarını bulun. Bu değer yoksa, sen DisableTaskMgr adında yeni bir DWORD değeri oluşturmanız gerekir. Üzerine çift tıklayın. Bir pencere açılır.

5. Değer verisini olarak 0 girin ve Tamam’a basın.

6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın. Hala Görev Yöneticisi devre dışıysa, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

C. Bir CMD Komut Çalıştırarak Görev Yöneticisi etkinleştirin

Komut istemi yardımıyla da direkt olarak Görev Yöneticisini etkinleştirmek mümkündür.

1. Not Defteri’ni açın.

2. Aşağıda verilen kodu kopyalayın ve yapıştırın.

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System  /v  DisableTaskMgr  /t REG_DWORD  /d /0 /f

3. Dosyayı EnableTaskManager.bat ismiyle kaydedin.

4. Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista kullanıyorsanız, EnableTaskManager.bat dosyasını yönetici olarak  çalıştırın. Windows XP’de sadece üzerine çift tıklayıp çalıştırın. Bir komut istemi penceresi bir saniye ekranda görünüp kaybolunca işlem başarıyla tamamlandı demektir.Toplu iş dosyası çalıştırdıktan sonra Görev Yöneticisini tekrar kullanmak mümkün olacaktır. Görev Yöneticisi hala kullanılabilir durumda değilse bilgisayarınızı yeniden başlatın.

D. Görev Yöneticisi etkinleştirmek için bir kayıt defteri dosyası (.reg) oluşturun

Kayıt Defteri Yöneticisi kullanımı hakkında bilginiz yoksa eğer, Görev Yöneticisini etkinleştirmek için gerekli Kayıt Defteri anahtarlarını, bir Kayıt Defteri dosyası hazırlayıp otomatik olarak değştirmek de mümkündür. Böyle bir dosya oluşturmak için:

1. Not Defteri’nde veya başka bir metin düzenleyicisini açın.

2. Aşağıda verilen kodu kopyalayın ve bunu olduğu gibi yapıştırın.

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System] “DisableTaskMgr” =dword:00000000

3. Dosyayı EnableTaskmanager.reg veya istedigiğiniz bir isimle *.reg biçiminde kaydedin.

4. Üzerine çift tıklayarak dosyayı açın.

5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi için onay istenecektir. Onay penceresinde, Evet’i tıklatın.

6. Görev Yöneticisi hemen erişilebilir hale gelecektir. Değilse, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu makalede bahsedilen teknikler Windows 8, Windows 7, Windows XP ve Windows Vista işletim sistemlerinde denenmiştir.

You may also like...

2 Responses

  1. taner dedi ki:

    cok iyi oldu teşekürler kardeşim adamsın

  2. ömer dedi ki:

    şükür yaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.