Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır (vki hesaplaması)

İdeal Kiloda Mısınız? Vücut Kitle İndeksi ile İdeal Kilonuzu Bulun

Her bireyin olması gereken bir ideal kilosu vardır. Vücut kitle indeksi yani VKİ dediğimiz bu formülü kullanarak olmanız gereken kiloyu siz de kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle aşırı kiloluysanız, hesaplayacağınız sonuçlara göre obezite hastası olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer siz de kilo problemi yaşıyorsanız ve olmanız gereken kiloyu merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre.

obezite nedir vki hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

VKİ, bir takım değişkenlere bağlı olarak, bireylerin standart kilosunu hesaplar. Burada referans alınan noktalar ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenir. Bireyin yaşı, boyu, cinsiyeti ve bel çevresinin kalınlığı gibi değişkenler VKİ hesaplamasında temel alınır ve ortaya çıkan sonuca göre bir kilo hesaplaması yapılır.

Vücut kitle indeksi hesaplandığında ortay çıkan sonuçlara göre obez ya da aşırı zayıf gibi bir takım sınıflandırmalar yapılmaktadır. Hesaplamanın sonuçlarına göre %30’un üzeri obez, %40’ın üzeri morbid obez ve %50’nin üzeri ise süper obez olarak tanımlanır.

Eğer hesaplamalar sonucunda obez kategorisine giriyorsanız, en yakın zamanda kilo vermek için bir uzman desteği almanız gerekmektedir. Obezite hastalığı, vücutta son derece tehlikeli sonuçlar yaratabilecek olan bir rahatsızlıktır.

VKİ Hesaplamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücut kitle indeksi, kilonun boyun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Burada en önemli detay yaşınızdır. Çünkü yaş grubunuza göre ideal kilonuz değişiklik göstermektedir. İdeal kilo ağırlığınız yaşınız ilerledikçe artacaktır.

Vücut Kitle İndeksi hesaplamanızın sonucunda karşılaşabileceğiniz aralıklar ise şu şekildedir:

• 8,5 kg/m’nin altında bulunanlar: Zayıf kilolu (Kilo Eksiğiniz var.)
• 18.5 – 24,9 kg/m arasında bulunanlar: Normal kilolusunuz.
• 25 – 29 9 kg/m arasında bulunanlar: Fazla kilolusunuz.
• 30 – 39,9 kg/m arasında bulunanlar: Obez kategorisine giriş yapmış bulunmaktasınız.
• 40 kg/m’nin üzerinde olanlar ise morbid obezite hastalığına yakalanmışsınız demektir.

Peki vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır diye düşünüyorsanız, Acıbadem Hastanesi’nin özel olarak hazırladığı sayfadan hızlı bir şekilde ideal kilo hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden bazal metabolizma hızınızı, yağsız kütlenizi ve vücut yağ oranınızı da öğrenebilirsiniz.

Obezite Tedavisinde Vücut Kitle İndeksinin Önemi

vucut kitle indeksi acıbademFazla kilo, hızlı alınan ve oldukça yavaş verilen bir problemdir. Bu yüzden VKİ hesaplamak büyük önem taşır. Ne kadar erken kendi durumunuzun farkında olursanız, sağlığınız için o kadar büyük bir adım atmış olursunuz. Çünkü obezite tanımı konan hastalar, ileri safhalara kaldıklarında ve tedavilerini ertelediklerinde, olmaları gereken kilolara inmeleri oldukça zorlaşmaktadır. Hatta ileri derecede obez hastaları yüksek oranda ölüm tehlikesi taşımaktadırlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.