Verimli ders çalışmada ders arası ve dinlenme nasıl olmalı

Ders arası verin ve dinlenmeye de zaman ayırın

Ders çalışma planı oluştururken dikkat edilmesi gereken diğer husus ders araları oluşturmaktır. 40 yada 45 dakikalık çalışma sürelerinin sonunda 10 yada 15 dakika ara vermek beyninizi dinlendirir ve tekrar derse oturduğunuzda daha verimli çalışmanızı ve anlamanızı sağlar.

Ders araları verdiğinizde sadece dinlenin kafanızda soru yada dersle ilgili bişeyler olmasın. 10 veya 15 dakika dersten soyutlanmanız gerekmektedir. Ders çalışma süreniz boyuncada sadece ders düşünün ve sadece dersle ilgilenin. 45 dakikalık bir çalışma süresinin son 10 dakikasında ise o süre boyunca en çok takıldığınız bölümü tekrar edin ardından dinlenmeye geçin.

TV den uzak durun

Ders araları dinlenme sürelerinde televizyon izlememenizi öneriyorum. Çünkü 15 dakikalık tv izlenmesi bile beyninizi aşırı oranda yorar ve kalitesiz bir ara geçirmiş olursunuz. Buyüzden tekrar derse başladığınızda motive olamaz ve sıkılırsınız. Aralarda pozitif müzikler dinlemeniz beyninizi dinlendirir.

Ders arasında ortam değiştirin

Ara verdiğiniz ortamda çok önemlidir. Ara verdiğiniz zaman çalışma masanızdan yada ortamınızdan uzak durun o ortamda dinlenmeyin. Masadan kalkın diğer odada dolaşın yada başka biyerde oturup bir 15 dakika sizi motive edecek eğlenceli müzikler dinleyin. 15 dakikanın sonunda artık dinlendiniz ve tekrardan derse başlamaya hazırsınız demektir. Eğer böyle düzenli bir ders çalışma aralıklarınız yoksa bu söylediklerimi uygulayarak kendinize düzen oluşturabilir ve ders veriminizi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Unutmayın düzenli tekrarlarınızı zaman cetvelinizde planlayın ve uygulayın.

Benzer Yazılar
ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım
Eğer 'robotlar işlerimizi çalacak' düşüncesine katılıyorsanız, gelecekte tercih edeceğiniz mesleklerden birini bu listede bulabilirsiniz. Bu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve MEB bakanımız Ziya Selçuk 2023 vizyonunu ve merakla beklenen yeni eğitim sistemini
Anne babalar ya da büyükler, çocuklara genelde bu soruyu sorarlar; "Bugün okul nasıl geçti" ya
7 Temmuz 2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan bilgilere göre 2018 yılında
1 Ağustos 2018 tarihinde OSYM nin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, 2018 YKS Yükseköğretim Programlarına
30 temmuz 2018, lgs sınav sonuçları, boş kalan kontenjanlar, Anadolu İmam Hatip Liseleri boş kontenjanlar,
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir