Verilen bir sayının faktöriyeli hesaplayan programın algoritması

Verilen bir sayının faktöriyeli hesaplayan programın algoritmasının oluşturulması

Verilen bir sayının faktöriyeli algoritma

Bir sayının faktöriyeli hesaplama, 1den faktöriyeli alınacak sayıya kadar olan sayıların çarpımına denir.  Faktöriyeli alınacak sayıya kadar düzenli bir artış olduğu düşünülürse algoritmada kullanılan döngü deyimi faktöriyel almak için kullanılabilir.

Algoritmada döngü ile faktöriyel alırken dikkat edilmesi gereken nokta, çarpma işleminin etkisiz elemanı olan 1 değerini başlangıç değeri olarak vermek gerekliliğidir.

Sayının faktöriyeli :Fak
Faktöriyel degişkeni :X
Faktöriyeli hesaplanacak sayı :Y

Verilen bir sayının faktöriyeli Algoritma:

A1 :Fak¬ 1, X¬ 0
A2 :Y’i gir
A3 :Y<0 ise 2. adımı tekrarla
A4 :X¬ X+1
A5 :Fak¬ Fak*X
A6 :X<Y ise 4. adıma geri dön
A7 :Fak değerini yaz
A8 :Bitir

Bu algoritmada 1. adımda X e 0 ve Fak değişkenine 1 değeri atanıyor. 2. adımda Y değeri giriliyor ve 3. adımda Y değerinin 0 dan küçük bir değer olup olmadığı denetleniyor ve denetim sonucuna göre gerekli komut veriliyor. 4. adımda X’in değeri 1 arttırılıyor ve 5. adımda X için Fak değeri hesaplanıyor. 6. adımda X in değerinin faktöriyeli hesaplanacak sayıdan küçük olması durumunda 4. adımdan itibaren işlemlerin tekrarlanması komutu veriliyor, X’ in değerinin Y’ye eşit olması durumunda işlemler tamamlanarak hesaplanan değerin yazdırılması işleminden sonra programın çalışması sona ermektedir.

One Response

  1. mehmet 28 Nisan 2018

Leave a Reply