Uzun süre cep telefonu kullanılması ve radyasyon

Uzun süre cep telefonu ile karşıdaki kişiyle konuşmak nelere sebep olabilir, Telefonun beyne zararları, Cep telefonunun zararları nelerdir?

Uzun süre cep telefonu kullanılması ve radyasyon

Radyasyon nedir?

Radyasyon, elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerjinin emisyonu veya aktarımıdır. Bilindiği gibi maddenin temel yapısını atomlar meydana getirir. Atom ise, proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdek ile bunun çevresinde dönmekte olan elektronlardan oluşmaktadır. Eğer, herhangi bir maddenin atom çekirdeğindeki nötronların sayısı, proton sayısına göre oldukça fazla ise bu maddeler kararsız bir yapı göstermekte ve çekirdeğindeki nötronlar dönüşerek β- (negatron) yayarlar. Eğer protonlar, nötronlardan fazla ise protonlar dönüşerek β+ (positron) yayarlar. Atom çekirdeğinden ayrılan nöronlar ve protonlar kararlı olmayan atom çekirdeği gama (γ) ışını yayar. Ağır çekirdekler alfa(α) ışını(helyum çekirdekleri) yayabilir veya fizyon reaksiyona maruz kalabilirler. Bu tepkimelere maruz kalarak parçalanan maddelere ‘radyoaktif madde’, çevreye yayılan alfa, beta ve gama gibi ışınlara ise ‘radyasyon’ adı verilmektedir.

Radyasyondan korunma yolları Radyasyon yayan cihazlar nelerdir?

Türkiye’de cep telefonu kullanımı nasıl peki? Uzun süre cep telefonu kullanımı nasıl?

Global Mobil Kullanıcı Araştırması’na göre, Türkiye’deki cep telefonu kullanıcıları günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor.

Buna göre kullanıcıların yüzde 22’si hastalık derecesinde bağımlı. Yani her beş kişiden biri.

Her on kişiden sekizi uyandıktan sonra 15 dakika içinde mutlaka cep telefonuna bakıyor.

Her on kişiden yedisi de yatmadan önceki 15 dakikada mutlaka telefonunu kontrol ediyor.

Türkler günün yaklaşık 7 saatini internette geçiriyor. Bu süre zarfında sosyal ve ekonomik aktivitelerinin büyük bir kısmını da telefonlarından yapıyor.

Peki cep telefonlarından yayılan radyasyon sağlığa ne kadar zararlı? Sürekli cep telefonu kullanmak vücutta tümör oluşmasına yol açabilir mi? Ya da bu radyasyona maruz kalmamak için ne gibi önlemler alınabilir?

Ancak insan vücuduna etkisi de tam olarak bilinmiyor. Ancak ABD Kanser Topluluğu’nun (ACS) web sitesinde yer alan uyarıya göre, cep telefonları beyin tümörü ve boyun ile baş bölgesinde diğer tümörlerin gelişme riskini artırabilir.

Yüksek seviylere çıktığında radyo ferkans dalgaları dokuların ısınmasına neden oluyor.

Mikrodalga fırınların nasıl yiyecekleri ısıttığına bakarak bunu söyleyebilirsiniz.

Cep telefonlarından yayılan enerji vücutta dokuların ısınmasına neden olacak kadar yüksek olmasa da ACS, dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Radyasyonun sağlığa zararını ölçmek için bilim insanları özgül emilim oranı (SAR) değerine bakıyor. Bu cep telefonu kullanımı sırasında vücuda ne kadar radyo frekansının nüfuz ettiğini hesaplamak için kullanılan bir değer.

SAR değeri her cep telefonu modeline göre değişiyor.

Üreticiler telefonların azami SAR değerini açıklamak zorunda. Bu bilgi üretici firmaların web sitelerinde ya da kullanım kılavuzlarında yer alıyor.

Alman Radyasyondan Korunma Federal Bürosu (BfS) en fazla radyasyon yayan cep telefonlarının listesini oluşturdu.

Listenin zirvesinde Çinli üreticiler OnePlus ve Huawei ile Nokia’nın ürettiği Lumia 630 bulunuyor.

Apple’ın ürettiği telefonlardan listede 10. sırada iPhone 7, 12. sırada iPhone 8 var.

Uzun süre cep telefonu radyasyon

Sony Xperia XZ1 Compact 11. sırada. Telefonlarda güvenli bir SAR limitinin ne olması gerektiğini ortaya koyan bir çalışma yok. Alman hükümetine bağlı Der Blaue Engel’in çevre standartlarına göre verdiği güvenilir limit kilogram başına SAR seviyesinin 0.60 watt olması gerektiği yönünde. Çoğu telefon bu seviyenin üstünde. OnePlus 5T telefonlardan SAR değeri kilogram başına 1.68 watt.

Bu seviyenin altında kalanlar ise şöyle:

 • Sony Experia M5 (0.14)
 • Samsung Galaxy Note 8 (0.17)
 • Samsung Galxy S6 edge+ (0.22)
 • Google Pixel XL (0.2)
 • Samsung Galaxy S8 (0.26)
 • Samsung GalaxyS7 edge (0.26)

Peki yüksek radyasyona maruz kalmamak için ne yapmalı?

Radyo frekanslarının en yüksek olduğu yer telefonun anteninin bulunduğu kısımdır. Modern telefonlarda antenler cihazın içine gömülüyor. Siz telefondan uzaklaştıkça dalgaların enerjisi de azalıyor.

cep telefonu radyasyon oranları

Çoğu kullanıcı telefonu kullanırken yanağına götürüyor. ACS’ye göre anten baş kısmına ne kadar yakın olusra radyo freakansı enerjisine maruz kalma yoğunluğu da artıyor.

Peki ne tavsiye ediliyor?

 • Telefonda geçirdiğiniz zamanı azaltın.
 • Ahize modunu ya da eller serbest modunu kullanın ve cihazı baş kısmından uzuk tutun.
 • Mümkünse telefonu çekim gücünün en yüksek olduğu durumlarda kullanın. Sinyal gücü azaldıkça telefon daha iyi bir sinyal için daha fazla enerji harcar.
 • Ve tabii SAR değeri düşük telefonları terrcih edin.
 • Yatırımcılardan Apple’a uyarı: Çocuklarda telefon bağımlılığına çare bulun
 • ‘Akıllı telefonlar çocuk sağlığını bozuyor’

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.