Usb simgesi anlamı ve nereden geliyor

USB’nin kelime açılımı halihazırda “Evrensel Seri Yolu” anlamına gelen “Universal Serial Bus”‘tır. Yani bu sembolün evrenselleşeceği, daha yolun başındayken belliymiş diyebiliriz. Sembolün evrenselleşmesini sağlayan kriter ise, hiç şüphesiz ki hemen her elektronik cihazın üzerinde bilgisayar sistemleriyle etkileşime geçebilmesini sağlayan bir adet USB girişi/çıkışı bulunmasıdır.

USB 1.0’ın özellikleri belirlendiğinde, geriye sadece bu dönemin harika sayılan teknolojisine bir adet sembol bulmak kalmıştı. Yetkililer antik dönemden faydalanmaları gerektiğini düşünmüşler ve Grekçe ismi Poseidon, Latince’de ise Neptune olan Denizlerin Tanrısı’na gözlerini dikmişler. Poseidon’un üç başlı asasını oldukça beğenen bir yetkili, kuruma Dreizack’ı (Poseidon’un asasının ismi) önermiş ve Dreizackusb-simgesi-anlami
USB sembolünün temelini oluşturmuş. Yetkililer sonradan üç ucun ucuna sırasıyla yuvarlak, üçgen ve kare yerleştirmiş. Bunu yapmalarındaki amaç ise, evrenselleştirmek istedikleri teknolojiyi, yine evrenselleşmiş üç temel geormetrik cisim ile özdeşleştirmek istemelerinden başka bir şey değil.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğru cevabı sayı olarak yazın. *