USB Kablosu En Fazla Kaç Metre Olabilir?

By | 18 Kasım 2020

USB Kablosu En Fazla Kaç Metre Olabilir, veri kaybı olur mu, usb kablosunun kalitesi uzunlukta etkili midir, usb 2.0 veya usb 3.0 olması farkedermi, bağladığımız cihazlarla bir alakası var mıdır?

Veri taşıyan kablolar için her zaman maksimum mesafe ölçüleri vardır. Belirli bir mesafeyi geçtiği zaman veri kayıpları olmaya başlar. Bunlar ölçümlerle test edilerek ortaya çıkan verilerdir.

Şu anki teknolojiye göre USB 2.0 ve USB 3.0 diye bildiğimiz kablo çeşitleri vardır. Usb Standardında Maksimum Kablo Mesafesi 5 Metre İle sınırlıdır. Maksimum uzunluk sınırı aşıldığında veri kayıpları ve hatalar oluşmaya başlar. 10 metrelik bir kabloda cihazınız bağlantı kurmayı başaramayabilir. USB 3’ün maksimum kablo uzunluğu ise 3 metre olarak belirtiliyor.

USB Kablosu En Fazla Kaç Metre

usb uzatma kablosu

USB uzatma kabloları, özellikle web kamerası gibi bağlantının hassas olduğu belirli cihazlarda sorunlara yol açabiliyor. Web kamerası için kendi güç kaynağına sahip USB hub’larını kullanmanız veya bilgisayarın kendisini web kamerasına doğru taşımanız öneriliyor. Bununla birlikte kendi güç kaynağına sahip USB uzatma kablolarının, bağlantı kalitesini garantilemediğini söyleyelim.

Dolayısıyla kablosunu uzatmak istediğiniz şey bir web kamerası ise, kamera yerine kablosuz olarak çalışan telefonunuzu bir tripod ile kullanmanız daha yerinde olabilir. Bunun haricindeki cihazlarda kabloyu önerilen mesafeleri aşarak uzatmanız halinde, işiniz biraz şansa kalıyor.

İnternette bir alışveriş sitesinde 15m usb kablosunun satıldığını ve güç adaptörü olmadan iyi bir performansla çalışabileceğini yazmışlar. Ne kadar doğrudur bilemem. Deneyenler veya kullananlar varsa burada yorumlarını paylaşabilir.

Yine bir internet sitesinde bulunan bilgiler: USB Klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, kablosuz ağ adaptörü, disk kutusu gibi ürünleri masa arkasından, kasa arkasından çıkarıp istediğiniz konumda rahatça kullanmanızı sağlar. Bakır kablo yapısı, full dublex 480 mBit/s veri transfer hız desteği ile tüm USB 2.0 cihazlarınızda güvenle kullanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.