Üniversiteye gitmeden önce ingilizce veya yabancı dil nasıl öğrenilir?

İster mesleki kariyer için ister ise daha ulvî gayeler için olsun İngilizce öğrenmek en büyük dertlerimizden biri haline gelmiş durumda. Yirmi beş yaşında olmasına rağmen tam üç üniversite bitirmiş bir öğrencim var. Guiness rekorlar kitabına başvurdu. Şu anda bekleme aşamasında. Büyük ihtimalle de kabul edilecek. Geçtiğimiz günlerde hocam biraz dertleşebilir miyiz dedi ve anlatmaya başladı : “Üç üniversite bitirdim. İnşaat mühendisiyim, mimarım, işletme uzmanıyım. Fakat ne zaman bir iş görüşmesine gitsem; İngilizce sunum yapabiliyor musun? Sattığımız hizmetleri yurt dışında pazarlayabilir misin? gibi sorularla muhatap oluyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum.” Dikkatlice dinledim… Uzun uzun konuştuk… Sadece ona ait bir dert değil ki bu.

Özellikle akademik kariyer yapmak isteyenlerin önünde çok büyük bir engel olarak duruyor İngilizce. Onlarca makalesi, tebliği, sunumu, kitabı olan nice akademisyen İngilizce Yabancı Dil Sınavını geçemedikleri için kariyerler ilerlemelerine genç yaşta nokta koymak zorunda kalıyorlar.

Bu denli önemli bir dönemeç olan İngilizceyi en kısa sürede ve en iyi bir şekilde nasıl öğreneceğiz?

Eğer üniversiteye kadar İngilizce öğrenemediyseniz önünüzde üç seçenek var.

1- Yurt Dışına Gitmek:

Konuşulan dilin yaşadığı yerde bulunmak ve dil tarafından dört bir köşeden kuşatılmak demek bu. Hele hele gittiğiniz yerde iyi bir İngilizce kursuna da yazılabilirseniz Türkiye’de bir yılda alacağınız mesafeyi üç ay içerisinde almanız işten bile değil. ABD ve İngiltere bu fırsatları her ne kadar yüksek ücretlere sunsa da Malta gibi ucuz alternatifler de mevcut. Bu en hızlı İngilizce öğrenme yolu.

2- Üniversite Hazırlık Sınıflarına kaydolmak:

Eğer yurt dışına gitmek için maddi imkânlarınız yeterli değilse ya da zamanınız yoksa ikinci alternatifiniz üniversitelerin yabancı dil hazırlık bölümlerine kaydolmak. Çünkü dil öğrenmek için gerekli zaman tahsisi ve yoğunlaşma bu sınıflarda sağlanabiliyor. Hem de sadece harç parasına. Haftada 30 saatin üstünde dil eğitimi işinizi kendiliğinden kolaylaştırıyor. Kişisel bir tespit olarak söylemem lazım ki son yıllarda Türkiye üniversitelerinin yabancı dil hazırlık bölümleri ciddi bir atılım yapmış durumda. Gerek dil öğrenim materyalleri gerek öğretmen ve ölçme değerlendirme seviyesi ciddi anlamda arttırıldı. Bu yüzden lisedeki öğrencilerimize mutlaka yabancı dil hazırlık okumalarını tavsiye ederken, üniversite mezunu olup acilen İngilizce öğrenmek zorunda olanlara da sırf bu yüzden üniversite sınavlarına bir daha girmeyi göze almalarını tavsiye ediyoruz.

3- Yabancı dil kursuna kaydolmak :

Daha önce bir yazımızda da belirttiğimiz üzere üzerinde çok iyi düşünülmesi gereken, dil kursundan çok dil öğretmeninin seçilmesi. Bu seçim süreci iyi yönetilemediği takdirde ise maddi kayıplar ile zaman kaybının sizi dilden tamamen uzaklaştırabileceğini unutmamanız lazım. Milli Eğitim Bakanlığının 2015 istatistiklerine göre Türkiye’de İngilizce kurslarını da kapsamak üzere 2600 adet muhtelif kurs bulunmakta. Eğer bu kurslara giden binlerce kişi İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenebilseydi zaten bu yazıyı yazmaya bile gerek kalmazdı. Sözün kısası dil kurslarında İngilizce öğrenilir mi öğrenilir ama bunun için iyi bir seçim ve ciddi bir çalışma şart.

Yukarıda bahsettiğimiz umdeler Genel İngilizce dediğimiz konuşma İngilizcesi için geçerli. Akademik yabancı dil sınavı benzeri sınavlar için ilk iki madde çok zaman ve para kaybı olarak değerlendirilebilir. İyi bir YDS hazırlık kursu ya da yoğunlaşmış bir şahsi çalışma sizi hedefe götürecektir.

Aslında belki en önce söylememiz gerekeni en sona bıraktık.

Siz istemeyip gayret etmezseniz İngiltere Kraliçesi’ne torun da olsanız bu iş olmaz..

M. Bilal Yamak

Benzer Yazılar
Eğer 'robotlar işlerimizi çalacak' düşüncesine katılıyorsanız, gelecekte tercih edeceğiniz mesleklerden birini bu listede bulabilirsiniz. Bu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve MEB bakanımız Ziya Selçuk 2023 vizyonunu ve merakla beklenen yeni eğitim sistemini
Anne babalar ya da büyükler, çocuklara genelde bu soruyu sorarlar; "Bugün okul nasıl geçti" ya
7 Temmuz 2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan bilgilere göre 2018 yılında
1 Ağustos 2018 tarihinde OSYM nin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, 2018 YKS Yükseköğretim Programlarına
30 temmuz 2018, lgs sınav sonuçları, boş kalan kontenjanlar, Anadolu İmam Hatip Liseleri boş kontenjanlar,
Please follow and like us:
0

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir