Üniversitenin web sitesini hackleyip onlarca kez notlarını değiştirmiş

By | 06 Kasım 2017

ABD de lowa şehrinde bulunan Lowa Üniversitesi, geçmiş yıllarda yaşanmış bir hack olayını açığa çıkardı. Üniversitenin eski öğrencisi Trevor Graves, onlarca kez üniversitenin sistemine girerek notlarını elle değiştirmiş.

Graves, Mart 2015 ve Aralık 2016 dönemleri arasında notlarını 100’e yakın kez değiştirmiş. Bununla beraber Graves, sınıfında yer alan beş arkadaşının da notlarını değiştirmekten geri durmamış.

Okulda görev alan bir profesör durumu tesadüfen fark etmiş ve hemen üniversitenin IT birimine haber verilmiş. Ekim aynının son haftası polis tarafından tutuklanan Graves, bilgisayar hackleme ve bilerek zararlı yazılım kurma suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Yapılan araştırma sonucu öğrencinin okuldaki birçok bilgisayara klavye kayıtlarını tutan “keylogger” yazılımını kurduğu anlaşıldı. Bu sayede profesörlerin hesap bilgilerini çalan öğrenci, onların hesaplarıyla giriş yapıp notlar üzerinde oynama yapmış. Bakalım yargı süreci sonrası öğrenciye nasıl bir ceza çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.