Telefonu Gece Boyunca Şarjda Tutmak Doğru mu?

By | 20 Ocak 2015

akilli-telefon-sarj-sorunlariAkıllı telefonunuzun şarjı bitti ve gece yatarken şarja takıyorsunuz, ve sabaha kadar da telefon şarj da kalıyor. Peki bu şekilde kullanmak doğru mu?

Akıllı telefonların en fazla sevilmeyen yanı şarjlarının çabuk bitmesi ve her gün şarj etmenizdir. Genelliklede insanlar telefonlarını gece yatarken şarj ediyorlar. Peki bu durumda telefonun piline zarar gelir mi? Çok fazla elektrik tüketir mi?

Telefon şarjı hakkında gelişmeler

International Energy Agency (IEA) gibi kuruluşlar sayesinde telefon şarj adaptörlerinin verimliliğinde son yıllarda önemli geliştirmeler yapılmış. IEA’nın “bir watt” girişimi, 2013 ve sonrasındaki çoğu elektronik cihazın adaptörünün “bekleme” sırasındaki güç tüketimini 1 watt’ın altına ve daha sonra yarım watt’ın altına düşürdü. Yani adaptörünüz fişe takılı olsa bile, onu herhangi bir cihaza takmadıysanız, enerji tüketiminiz oldukça az.

Bu durum son birkaç sene içinde çıkan bir telefon ve adaptör kullanıyorsanız geçerli. Bununla birlikte yarım watt, araştırmalara göre tüm senede bir sıcak banyoda harcadığınız enerjiye denk geliyor. Bu yüzden adaptörü fişten çekmenizde veya prizdeki gücü kesmenizde fayda var, ama güç tüketimi çok düşük olduğundan fazla önemsemeyin.

Araştırmalarda, evinizdeki tüm “bekleme” konumundaki cihazların gücünü kesmeniz halinde, yıllık tasarrufunuzun 100 doları aşabileceğini gösteriyor.

Lityum iyon pil teknolojisi

 

Günümüz akıllı telefonların neredeyse hepsi, lityum iyon pilleri kullanıyorlar. Bu piller çok fazla şarj olduklarında veya tamamen boşaldıklarında istikrarsız ve tehlikeli bir hale gelebiliyorlar. Ancak piller ve modern adaptörler, böyle bir durumun yaşanmasına engel olacak mekanizmalarla donatılmış durumdalar. Yani şarj seviyesi yüzde 100’e ulaştığında pile giden akım, kesilmiş oluyor.

Bu durumda telefonunuz, şarj seviyesi yüzde 100’e ulaştıktan sonra gece boyunca kısa aralıklarla şarj ediliyor. Bu yüzden pile zarar vermemek için telefonunuzla birlikte gelen adaptörü kullanmanızda fayda var.

Enerji tüketiminin yanında pilinizi devamlı olarak yüzde 100’de tutmak, pilinizin ömrünün biraz daha hızlı tükenmesine neden olabilir. Lityum iyon pillerin tamamen şarj edilmemeyi tercih ettiklerini hatırlatalım.

Akıllı pil nedir, akıllı pil teknolojisi

smartphone-battery-akilli-pilYakın bir zamanda şarj süreleri, birkaç dakikaya kadar gerileyecek. Bu durumda gece yarısı şarj etme işi, tarihe karışacak. Piliniz şarj olduktan sonra kabloyu sökmek ve adaptörü fişten çekmek, pilinizin sağlığı ve enerji tüketimi konusunda bir miktar olumlu etkiye sahip olsa da bu sorunlar, yakında çözülmüş olacaklar.

Bunlar gerçekleşinceye kadar çevre adına, daha az enerji tüketmek için şarj saatinizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.