Spor lisesi mezunları hangi üniversiteye gidebilir

Spor lisesi mezunları hangi üniversiteye gidebilir, antrenör nasıl olunur, BESYO giriş, bitirince hangi meslek sahibi olurum, antrenör puanları nasıl.

Puanlar nasıl hesaplanıyor?

Ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen okul türü/alanlarından mezun olanlar, karşılarında yer alan yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır. Ek puan, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim  örmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

Spor Lisesi Mezunları nın Ek Puan alarak Girebileceği Yükseköğretim Lisans Programları

spor lisesi mezunları antrenörlük

Antrenörlük Eğitimi

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

Egzersiz ve Spor Bilimleri

Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

Rekreasyon Yönetimi

Spor Bilimleri

Spor Yönetimi

Spor Yöneticiliği

1’inci Kademe Antrenörlük (Yardımcı Antrenör) Belgesi

Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan iş birliği kapsamında spor liseleri öğretim programları revize edilerek, mezunların spor tesisleri yöneticisi, kulüp yöneticisi gibi unvanlarda istihdamı ve spor lisesi mezunlarına 1´inci kademe antrenörlük (yardımcı antrenör) belgesinin verilmesi sağlanacak.

Spor lisesi mezunları için üniversiteye Girişlerde Ek Puan Var Mı?

Üniversiteye girişte önceki yıllarda yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılmaktaydı. Bu hak artık kalkmış durumda. Yeni sistemde Ek puan, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacak. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar Ek Puan hakkını kaybetti.

Spor lisesi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için bu siteye tıklayabilirsiniz.

2020 OSYM kılavuzunda sayfa 59 da spor lisesinin girebileceği bölümler verilmiştir.

Kılavuzdaki açıklama şöyle.

Ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen okul türü/alanlarından mezun olanlar, karşılarında yer alan yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek;
ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır. Ek puan, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için uygulanmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.