Sitenin hiti nasıl artar işinize yarayacak tavsiyeler seo ayarları

İnternetin yayılması ile beraber gerek amatör gerekse de profesyonel blog sayısı hızla artıyor. Fakat blogları detaylı şekilde incelediğimiz zaman ise hemen hemen çoğu arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı davranışları tarafında yeteri kadar iyi olmadıklarını görüyoruz.

Blog sahiplerinin bu alan için yapacağı ufak değişiklikler ile yeni ziyaretçileri bloglarına çekmesi mümkün olacaktır.

Sizler için önerdiğimiz ipuçları;

1- Temalarınızı kontrol edin

Blog temalarınızı olabildiğince sade ve yalın tutun. Kullanıcılar çok karışık ve kötü renklerden oluşan bloglara karşı ön yargılı olmaktadırlar. Bu durum ziyaretçilerinizin sitede kalma oranını azaltarak SEO yönünden zarar görmenizi sağlar.

2- RSS

RSS sisteminin etkin olduğunu kontrol edin ve mutlaka içerisine blog adresinizi ekleyin. Bu şekilde otomatik olarak RSS’leri çeken sitelerden backlink kazanma şansı elde edersiniz.

Bu backlinkler blogunuzun daha hızlı indeks almasını sağlar.

3- Yazıların tamamını ana sayfaya eklemeyin

Blog için hazırladığınız yazıların tamamını ana sayfaya eklemeyin. Bu hem duplicate content (kopya içerik) sıkıntısı yaşatır, hem de kullanıcıları sıkabilir.

4- Yazı tiplerini, biçimlendirmelerini kontrol edin

Kullanıcıların sadakati blog sahipleri için çok önemlidir. Bu nedenden dolayı hazırladığınız içeriklerin kolay okunmasını sağlayın. Yapacağınız yazı tipi değişikliği, biçim etiketleri değişiklikleri ziyaretçileri blogunuz da daha fazla tutacaktır.

5- Link paylaşımı yapın

Sizin gibi blog yazanlarla iletişime geçerek birbirlerinizin linklerini paylaşın. Böylece kendi aranızda ağ oluşmuştur olursunuz. Bu hem backlink hem de reklam olacaktır.

6- Menüleri dikkatli hazırlayın

Blog menü detaylarını dikkatli hazırlayın. Kullanıcılara aradıklarını tam sunmak her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır.

7- Hızlı hosting kullanın

Google site açılış hızına çok önem vermektedir. Bu bakımdan hem Google hem de ziyaretçiler için bu duruma ekstra önem verip kaliteli ve kesintisiz hosting sağlayıcıları ile çalışmalısınız.

8- Özgün yazılar yazın

Son kullanıcıya yönelik yapılan çalışmalar her zaman Google gözünde önemlidir. Bu neden dolayı sizde hem sadık ziyaretçi kazanmak hem de Google’u kazanmak için özgün yazın.

9- Sosyal medyayı etkin kullanın

Facebook, Twitter, YouTube vb sosyal medya sitelerini etkin kullanın. Bu alanlarda oluşturacağınız etkileşimler size büyük fayda sağlayacaktır. Hem yeni ziyaretçi hem de Google açısından.

10- Yorumlara dikkat edin

Pek çok blog yazarı yorumları otomatik onaylıyor. Siz bu duruma dikkat edin ve mutlaka her yorumu okuyarak onay verin. Spamciler blogunuza bulaşırsa onları uzak tutmak için eklentiler kullanın.

11- Link yapınıza dikkat edin

Google www.blogadresiniz.com/?p=645 şeklinde oluşan link yapılarını sevmemektedir. Bu nedenden dolayı link yapılarını mutlaka değiştiriniz. Başlığı link yapınızda belirtmeniz size bir artı kacaktır.

Yukarıda yazıldığı gibi önerdiğimiz tüm ipuçlarının hepsi hem Google hem de ziyaretçileriniz için önem taşımaktadır. Sadece bu önerilere bile dikkat etmeniz blogunuzun olumlu etkilenmesini sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.