Ram ve rom arasındaki fark nedir?

Ram ve rom arasındaki fark nedir?

ram-ve-rom-arasindaki-farklarHem ROM, hem de RAM yüksek hızlara sahip ve her bilgisayarda olması gereken farklı iki tipde hafıza birimleridir. Günümüzün bilgisayar sistemleri, farklı yerlerde (printerlar bile yazdırılacak olan sayfaları geçici tutmak için), farklı hızlarda hafıza birimlerine sahiptirler.

Her bilgisayar, CPU nun direk olarak okuyup yazabildiği bir hafıza birimine sahiptir. Bir program hafızaya çalıştı- rılmak ve kullanılmak için yüklenmelidir.

Bilgisayarınızı ilk açtığınız zaman, bilgisayar ilk nerden başlayacağını nasıl biliyor dersiniz? İşte burası ROM un devreye girdiği yerdir. Her bilgisayar mutlaka ROM belleğe sahip olmalıdır. ROM bellek hafızanın bir parçasıdır ve içerdiği bilgi değiştirilemez. ROM bellek, CPU ya ilk ne yapması gerektiğini söyleyen komutlara sahiptir. Genellikle bu komutlar, işletim sistemi- nin, yazılabilir ve silinebilir belleğe yerleşmesini sağlarlar. İşte bu belleğe de RAM denir. Belkide RAM için, RWM (Read/Write Memory) demiş olsaydık daha iyi olurdu. Çünkü bu onun rolünü daha açık ortaya koymaktadır. Genellikle konuşmada, ROM hafıza birimleri içerisinde aynı bilgiyi taşıyan RAM hafıza birimlerinden daha hızlı cevap verirler. Aynı zamanda, ROM içinde bir yazılıma sahip olmanın anlamı, o yazılımın yükleme zamanının ortadan kalkması demektir.

[ads10]

Benzer Yazılar
Please follow and like us:

One Response

  1. Sehdev 08 Temmuz 2012

Leave a Reply

Doğru cevabı sayı olarak yazın. *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial