Ram ve rom arasındaki fark nedir?

Ram ve rom arasındaki fark nedir?
ram-ve-rom-arasindaki-farklar

Hem ROM, hem de RAM yüksek hızlara sahip ve her bilgisayarda olması gereken farklı iki tipde hafıza birimleridir. Günümüzün bilgisayar sistemleri, farklı yerlerde (printerlar bile yazdırılacak olan sayfaları geçici tutmak için), farklı hızlarda hafıza birimlerine sahiptirler.

Her bilgisayar, CPU nun direk olarak okuyup yazabildiği bir hafıza birimine sahiptir. Bir program hafızaya çalıştı- rılmak ve kullanılmak için yüklenmelidir.

Bilgisayarınızı ilk açtığınız zaman, bilgisayar ilk nerden başlayacağını nasıl biliyor dersiniz? İşte burası ROM un devreye girdiği yerdir. Her bilgisayar mutlaka ROM belleğe sahip olmalıdır. ROM bellek hafızanın bir parçasıdır ve içerdiği bilgi değiştirilemez. ROM bellek, CPU ya ilk ne yapması gerektiğini söyleyen komutlara sahiptir. Genellikle bu komutlar, işletim sistemi- nin, yazılabilir ve silinebilir belleğe yerleşmesini sağlarlar. İşte bu belleğe de RAM denir. Belkide RAM için, RWM (Read/Write Memory) demiş olsaydık daha iyi olurdu. Çünkü bu onun rolünü daha açık ortaya koymaktadır. Genellikle konuşmada, ROM hafıza birimleri içerisinde aynı bilgiyi taşıyan RAM hafıza birimlerinden daha hızlı cevap verirler. Aynı zamanda, ROM içinde bir yazılıma sahip olmanın anlamı, o yazılımın yükleme zamanının ortadan kalkması demektir.

[ads10]

You may also like...

1 Response

  1. Sehdev dedi ki:

    I will never call this people tesrorirt because they have not done anything against our country when ever a bomb blast happens inside a temple or train and scores of Hindus gets killed I used to burn in anger inside me and never had the courage to retaliate them, but I really appreciate this men for retaliating so that they also know what pain we Hindus go through when our brothers and sisters get killed Media in India is very biased because around one million Hindus and Sikhs have been butchers and thrown out of their home overnight and living as refuge in our own country but our media and politicians least bothered but on the other hand when few Muslims got affected in Gujarat then our entire pseudo seculars came to road dancing naked, where they went when a entire population of Kashmir Hindus and Sikhs thrown out of their home land, it’s only the RSS who talks on behalf of Hindus One more information Muslims keep bombs in public places only during the Friday namaz time so that none of their faithful followers get killed, also can any one give me a single locality in India where Muslims are in majority and other faith people live peacefully, as soon as Muslims become majority in any area or country they start attacking the minority community this is fact and best example is Kashmir Thanks, Tamil from Nellai .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.