Radyasyondan korunma yolları Radyasyon yayan cihazlar nelerdir?

Radyasyondan korunma yolları Radyasyon yayan cihazlar nelerdir? Radyasyon nedir, nasıl oluşur, manyetik alan ne demek, nerelerde radyasyon fazla olur, nasıl engelleriz…

Radyasyondan korunma yolları radyasyon yayan cihazlar

Radyasyon Nedir?

Radyasyon ortamda taşınan enerji olarak tanımlanabilir. Bu enerji, parçacıklar ve elektromanyetik dalgalar (‘foton’ denilen kütlesi bulunmayan enerji paketçikleri) aracılığıyla taşınır. Bir atoma enerji aktarılarak atomdan elektron koparılmasına iyonlaşma denir. Eğer taşınan enerji, atomlarda iyonlaşmaya sebep oluyor ise ‘iyonlaştırıcı radyasyon’ adını alır.

Alfa parçacığı, beta parçacığı ve nötron parçacık radyasyonuna, gama ışını ve x-ışınları ise elektromanyetik radyasyona örnektir ve hepsi iyonlaştırıcı radyasyondur.

Eğer radyasyon (taşınan enerji) atomlarda iyonlaşmaya sebep olmuyorsa iyonlaştırıcı olmayan radyasyon olarak adlandırılır. Bu radyasyon ile taşınan enerji, atomdan elektron koparmak için yeterli olmadığı için iyonlaşmaya sebep olmaz. İyonlaştırıcı olmayan tüm radyasyon çeşitleri elektromanyetik radyasyondur. İletişimde kullanılan radyo dalgaları, mikrodalgalar ve görünür ışık iyonlaştırıcı olmayan(elektromanyetik) radyasyona örnektir.

Radyasyondan korunmak için neler yapılmalı ve hangi cihazlar radyasyon yayar

Elektromanyetik Alan” konusunda doktora yapmış bir kişiyim.

Öncelikle dizüstü bilgisayarlarıni asla ve asla kucağınızda, dizinizin üstünde kullanmayın.

En çok manyetik alanı saç kurutma makinesi ve ütü yayar (bu aletleri kullanırken acele edin, işinizi çabuk bitirin.

“Yatak odalarında televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu bulunması tahmin edemeyeceğiniz kadar zararlıdır. Havayı iyonize eden elektromanyetik alan yüzünden çoğu zaman bir koku ile algıladığımız ancak gözle göremediğimiz elektrik yüklü parçalar havada asılı kalırlar.

Saatlerce havalandırsanız bile tam olarak ortamdan süpürülmezler, her nefes aldığınızda ciğerlerinize bu parçaları çekiyorsunuz demektir.

Elinizin hemen altındaki klavye ve Mouse ise her hareketinizde elektrik sinyalleri gönderir. Mutlaka kablolu mouse kullanınız. . Aynı şekilde uzun süreli klavye ve mouse kullanımı maalesef bilekleri ve eli deforme etmektedir. “RSI (Repetitive Strain Injury)” denen sürekli aynı bedensel hareketlerin tekrarıyla oluşan eklem rahatsızlıkları ve “Carpal Tunnel Sendorumu (tekrar eden hareket sendromu )” ciddi sonuçları olan ve ameliyat gerektirebilen hasarlar verirler.

Lazer baskı yapan yazıcılar, çalışmaları sırasında ozon gazı üretirler.

Uzmanlar kanser ve bağışıklık sistemi hastalıklarının, manyetik alanın zayıflattığı bünyelerde oluştuğunu söylüyorlar.

Mesela çoğumuzun kullandığı Bluetooth kablosuz bağlantısı için HP firmasının resmi kitapçığı “lütfen sağlığınız için bir metreden kısa mesafede Bluetooth kullanmayın” diyor.

Eğer bütçeniz yetiyorsa LCD dediğimiz ince ekranlardan alın. Bunun radyasyon seviyesi daha düşüktür.

Bilgisayar kasanızı bedeninizden uzak tutun. Kabloları mümkün olduğunca uzun tutarak çevrenizdeki boş alanı uzatın, Bilgisayar masanızı metal aksamdan değil, ahşap ve elektrik yükü tutmayacak şekilde oluşturun.

Bilgisayarınızın bağlı olduğu prizi mutlaka topraklı yaptırın.

Günde bir kaç saatten fazla keyif, oyun ve web gibi zorunlu olmayan aktiviteler için bilgisayar karşısında zaman harcamayın.

Son olarak, bilinen tüm elektronik cihazlarda elektromanyetik alanı yakalama becerileri yüzünden özellikle ametist kristalleri kullanmanızı ve bilgisayarınızın yakınına koymanızı önereceğim.

Bu ametist kristalleri belli aralıklarla deniz suyuyla topraklandıklarında elektrik yükleri sıfırlanarak gereken koruma alanını sağlamaya devam ederler.”

Sevgili okurlar, ben şahsen Balıkesir Dursunbey Güğü Köyü’nde çalışırken, köyde ametist madeni olması nedeniyle, bol miktarda ametist kristali edinmiştim.

VE EN ÖNEMLİ KONU: Radyasyondan korunma yolları

. . . Eğer acil servis doktoru falan değilseniz, cep telefonunuz uyuyacağınız odada asla açık olarak kalmamalı. Gece siz uyurken Yatak Odanızdan en az 10 metre uzakta olmalıdır!!!!

Yapılan araştırmalara göre 20 dakika boyunca cep telefonu ile kesintisiz konuşanların, bir sağlık kuruluşunda beyin kontrolünden geçmesi gerekiyor. Nitekim telefon ile konuşurken sınırı aştığınızda hep başınız ağrır.. Unutmayınki , konuşurken de telefonun patlama gibi bir tehlikesi vardır . . .

Mutlaka KULAKLIK KULLANIN ! ! !

Telsiz telefonlarda da benzer tehlikeler mevcut, ev telefonunuz telsizse değiştirin, kablolu alın.

Uzun süre cep telefonu kullanılması ve radyasyon etkileri, Uzun süre cep telefonu ile karşıdaki kişiyle konuşmak nelere sebep olabilir, Telefonun beyne zararları, Cep telefonunun zararları nelerdir?

Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yanında durmayın ( mesela bulaşık makinesini çalıştırıp yanındaki masada keyif çayı içmeyin veya masa keyfi yapmayın ), çünkü çok manyetik alan yayarlar. Özellikle çamaşır makinesinin, çamaşırları döndürme aşamasında hemen uzaklaşın…

Son olarak; kullanmadığınız aletleri fişten çekin. Yapılan araştırmaya göre, “stand by” da yani bekleme modunda kalan aletler, gene elektrik tuketıyorlar. Ve ABD’de bekleme modunda tüketilen elektiriğe ” vampir elektirik” deniliyor. Bu da gösteriyor ki elektronik aletler fişten çekilmediği, en azından güç düğmesinden kapanmadığı sürece bizim için tehlike yaymaya devam ediyor…

Tüm bu aletlerin neden olduğu masraf ve küresel ısınma yetmiyormuş gibi, bizi de tüketiyorlar yavaş yavaş..

Elektromanyetik Alan konusunda doktora yapmış olan, Doç. Dr. Ayşegül YILMAZ’dan…

Cep telefonundan yayılan radyasyondan korunmak için neler yapılabilir?

You may also like...

17 Responses

 1. muhammet dedi ki:

  çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürlerimi sunarım..

 2. Abdul samet tokel dedi ki:

  Saolun daha dikkatli olacagım 🙂

 3. Göksel Saral dedi ki:

  Çok saçma. Doktora yapmış biriyseniz, cep telefonu üreticilerinin hemen hemen hepsinin SAR değeri testleri yaptığını da bilmeniz gerekirdi. Belli başlı bir çok standart ve testlerden geçtiği onaylanarak üretilen cihazlar bunlar. Yok yatak odasında yanımda durmasın,odama tv koymayayım,çamaşır yıkarken hemen kaçayım gibi bir şey olsaydı eğer çok saçma olmazmıydı? Buna bağlı olarak yine cep telefonlarının hala vücuda zarar verebilecek kadar bir radyasyon ışınımı yaydığı kanıtlanamamıştır. Çok aşırı telefonda konuşmamak ve uyurken yastığınızın altına koymadan/gömlek cebinizde taşımadan bu riskten %99 oranında korunabilirsiniz. Keza korunmasanız bile bu sebeplerden dolayı bir hastalığa yakalanma riskiniz %0.5 düzeyinde olduğu için oranlatı birbiriyle eşitlediğimizde korkulacak birşey yoktur. Radyasyon elektromanyetik iyon ışınımları demektir. Hastanelerdeki vs. Radyasyon yayan cihazlar yine belirttiğim gibi testlerden geçer ve çok düşük miktarda ışınım yayar. DNA’ya zarar verebilecek büyük radyasyon yayan nükleer,kimyasal maddeler ve nükleer araştırmalarda ortaya çıkan radyasyondur. Yukarıdaki yazıları okuyup endişelenmenize gerek yok. Önleminizi tabiki almalısınız fakat bu kadar abartıya gerek yoktur.

 4. gazili18 dedi ki:

  yazı alıntıdır

 5. PROFESOR dedi ki:

  Sayın Yazar Anlatımınız Çok Abartılı Sanırsın 30 dk Tel ile konuşan biri radyosyandan geberecek.Bu kadar kasmayın

 6. Anonim dedi ki:

  radyasyondan nasıl korunabiliriz

 7. aşkın dedi ki:

  radyasyondan korunma

 8. Buzulkuşu dedi ki:

  Yatarken yancık çınkası 10 metre uzakta tutulacak kadar nasıl bir etki yapıyor olabilir?

 9. Buzulkuşu penguen dedi ki:

  Radyasyon yayan elektronik aygıt kalmamış maşallah. Cep arayacakların/çevirceklerin zaten artık çok çabuk bitiyor şarjı. “Vampir elektrik” deniliyormuş, doğru demişler buna :d

 10. GALİP ARMUTCU dedi ki:

  asjklİ

 11. GALİP ARMUTCU dedi ki:

  ARKADAŞLAR BU DOKTORA YAPMİŞ ARKADAŞ BAZI BILGILERINI SİZLERLE VE BIZLERLE PAYLAŞIYOR…AYŞEGÜL HANIM (HİÇ TANIMAM)DEDIKLERINE TAMAMEN KATILIYORUM BENIMDE YAPMIŞ OLDUĞUM ARAŞTIRMA DA DOĞRULUYOR FAKATSADECE CEP TELEFONU VE BAZI ALATLER DEĞİL BİR ÇOK EV VE BÜRO ALATLERİ RADYOSYON YAYIYOR VE HASTANELEİ ZİYARET ETSIN BAZI DALGA GEÇEN ARKADAŞLAR… KANSER ÜNİTELERINDE YER YOKK BİZDEN SÖYLEMESİ SİZ İSTERRRRRRRRR ALIRSINIZ İSTEMEZZZZZ ALMAZSINIZ BILGILERINIZE DR. GALIP ARMUTCU

 12. gazili18 dedi ki:

  teşekkürler yorumunuz ve değerlendirmeniz için

 13. gastan pul dedi ki:

  Cep arayacağı nedir, cepleri karıştırmak için bir alet mi? Güya telefon sözcüğüne karşılık uydurmuşsun.

 14. Fatma nur dedi ki:

  Cep telefonumu televizyonmu daha cok radyosoyon yayar

 15. gazili18 dedi ki:

  cep telefonu daha fazla radyasyon yayar.

 16. Sınalgı ve alısün gibi aletlerin radyasyon yaydığı konusu sık sık söyleniyor. Bu bakımdan dikkatli olmak ehemmiyet arz etmektedir.

 17. gazili18 dedi ki:

  teşekkürler bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.