(PS4) Playstation 4’leri çökerten virüs mesajı ve çözüm yolları

PlayStation 4 kullanıcılarının başı cihaza gelen bir mesaj ile dertte. Kullanıcıların belirttiğine göre mesajın içerisinde yer alan karakterler PlayStation 4’ün resmen çökmesine neden oluyor.

Söz konusu mesajı alan kullanıcıların PlayStation 4’leri resmen çöküyor veya fabrika ayarlarına geri dönmeye zorlanıyor.

Gelen kullanıcı bildirimlerine göre PlayStation 4 oyun konsollarının çökmesine neden olabilecek kötü amaçlı bir mesaj dolaşıyor. Sosyal medya ve forumlardaki birçok kullanıcı PlayStation Network (PSN) aracılığı ile gönderilen bu mesajların cihazlarını çökerttiğini ve fabrika ayarlarına sıfırlamak zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

Bu hatanın önceki örneklerinde olduğu gibi, mesajın sadece belli bölümlerindeki karakterler hataya neden oluyor. PS4 sahipleri sorunu çözmek için Reddit‘te bir araya geldi ve konsol açık olmadığı zamanlarda dahi mesaj alınırsa konsolun çökebileceği sonucuna vardı. Bu durum oyuncuların multiplayer oyunlarda istismar edilmesine yol açıyor.

ps4 playstation 4 hata

Bazı oyun tutkunlarına göre; zararlı kodlarla donatılmış bu ileti, çevrim içi temelli oyunları oynarken, kullanıcıların karşısına çıkıyor. En sağlıklı önlem mesaj ayarlarınızı değiştirmek, ve yalnızca ama yalnızca yakın arkadaşlarınızdan ileti almak yönündeki ayarlamak. Ne de olsa güvenilir kaynaklarından iletilen mesajlar size “teoride” zarar veremez.

Lakin bu zararlı mimarinin konsolunuza zarar vermesinin tek yöntemi, Sony PS4 sahiplerinin kendilerine yollanan mesajları açması değil… O iletinin hesabınıza iletilmesi bile sayısız probleme yol açabiliyor. Tavsiye edilen yöntem, şüpheli mesajlara mobil uygulama ile erişmek ve iletileri veri tabanından silmek yönünde.

Söz konusu siber-saldırı mimarisi, ilk kez Sony PS4 üzerinde kullanılmadı. Saldırının yapısı, zararlı kodların metin işleme mimarisine müdahale etmesi ile gerçeklikle buluşuyor. Bazı iOS ve Android temelli telefonlar da benzer saldırılarla yüzleşmek zorunda kalmıştı.

Canınızı çok daha fazla sıkacak bir gelişme mevcut: Eğer iddialar doğruysa, bu iletilerle haşır neşir olmak konsolunuzu “brick” yani işe yaramaz tuğlalar haline getirebiliyor. Neyse ki bu zararlı, “soft brick” yani yazılımsal olarak, konsolu sıfırlayarak kurtulabileceğiniz bir probleme neden oluyor. Bilindiği üzere “Hard Brick” oyun canavarının ömrüne yüksek ihtimalle son veriyor lakin “zararlı mesaj” bu beceriye vakıf değil. Yine de çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.