Pardusta kullanılan yazılımlar (Pisi Yalı Kaptan Çomar Zemberek…)

Pardusta kullanılan yazılımlar (Pisi Yalı Kaptan Çomar Zemberek…)

Pardusta kullanılan yazılımlar çomar pisi YALI Kaptan

ÇOMAR  : Sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar otomatik bir biçimde yapılmasını sağlayan yapılandırma yönetim sistemidir.
işemek  : Python dilinde yazılmış bir paket yönetim sistemidir. Bağımlılıkları takip ederek paket inşa etme, kurma, kaldırma, yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirir. Kullanıcılar için bir grafiksel arayüz ve kapsamlı bir komut satırı arayüzü içerir.
YALI  : Pardus’un bilgisayara kurulmasını sağlayan yükleme aracıdır.
Kaptan  : Pardus kurulumu sonrasında kullanıcıyı karşılayarak, masaüstünün kolayca kişiselleştirebilmesini sağlayan bir ilk ayar sihirbazıdır.
Paket Yöneticisi  : Pardus paket depolarına bağlanarak kullanıcının yeni paketler kurmasını, yayımlanan güncellemelerin yüklenmesini ve gerek duyulmayan yazılımların bilgisayardan kaldırılmasını sağlayan PİSİ’nin grafiksel arayüzüdür.
Kullanıcı Yöneticisi  : Bilgisayarı kullanacak kullanıcıların tanımlanması ve kullanıcı yetkilerinin detaylı bir şekilde ayarlanabilmesini sağlar.
Güvenlik Duvarı Yöneticisi  : Bilgisayara gelen ya da giden bağlantılara engelleme/izin verme, yerel ağdan internet paylaşımını engeleme/izin verme gibi kontrollerin yapılabilmesini sağlar.
Açılış Yöneticisi  : Bilgisayar açılışında ekrana gelen işletim sistemi seçme menüsünü düzenlemeyi sağlar.
Disk Yöneticisi  : Disk bölümlerinin bağlanması ve disk bölümlerinin kullanımı ile ilgili ayarlamaların yapılabilmesini sağlar.
Geçmiş Yöneticisi  : Paket kurma/güncelleme/kaldırma işlemlerinin kayıtlarını tutarak, kullanıcının bir paket kurma, güncelleme ya da kaldırma işlemi sonrasında herhangi bir sorun yaşanması halinde belirli bir tarihe geri dönebilmesini sağlar.
Göç Aracı  : Bir başka işletim sisteminden Pardus’a geçmek isteyen kullanıcıların mevcut işletim sistemindeki ayar ve dosyalarını yedekleyerek Pardus kurulumu sonrasında Pardus’a aktarabilmesini amaçlamaktadır. Bu yazılım güncel Pardus sürümlerine alınmamıştır.
Servis Yöneticisi  : Sistemdeki tüm servisleri listeleyerek kullanıcının istediği servisleri kolayca açmasını ya da kapatmasını sağlar.
Zemberek Entegrasyonu  : Açık kodlu doğal dil işleme kütüphanesi olan Zemberk yazılımının Pardus için genel yazım denetimi desteği vermesini sağlar. Böylece tüm masaüstünde (örneğin kullanıcı e-posta programını ya da kelime işlemci programını kullanırken, web sayfalarında bir ileti yazarken, vb.) Türkçe yazım denetimi sağlanmaktadır.
Pardusman  : Pardus paket depolarında seçilen paketlerin kullanılarak otomatikman bir Pardus ISO dosya oluşturulmasını sağlar.

Müdür

 :

Python dilinde yazılmış yeni bir init sistemi.

Lider  : …….
Ahenk  : ÇOMAR’ın uzaktan yönetim altyapısı.
Ekran ayarları  : Ekran kartı sürücüsü ve monitör ile ilgili tüm ayarlarının yapılması sağlayan arayüzdür.
Panda  : Kullanıcıların NVIDIA ve ATI ekran kartları için açık kaynak kodlu ya da sahipli sürücülerden biri seçerek kullanabilmesini sağlar.
ptsp  : …….
64 bit  : Pardus’un bireysel ve kurumsal sürümlerinin 64 bit destekli işlemcilere uyarlanması projesidir. Pardus 2011 ile beraber Pardus, 64 bit destekli hale getirilmiştir.
Güncelleme Yöneticisi  : Pardus’un 2000 serisi bir ana sürümünü bir sonraki 2000 serisi ana sürüme güncelleme yaparak yükseltilmesini sağlayan bir araçtır. İlk olarak Pardus 2009 – 2011 geçişi için hazırlanarak Pardus 2009 depolarında kullanıcılara sunulmuştur.
Çomak  : Pardus projelerinin KDE bağımsız hale getirilmesini amaçlayan ve sonrasında Pardus’un KDE dışında Gnome, Xfce, Enlightenment, Fluxbox, LXDE masaüstü ortamlarını desteklemesini hedefleyen projedir.
Türkçe  : Ortak sözlük, çeviri, yerelleştirme ve uluslararasılaştırma çalışmalarını kapsayan projedir.

Pardusta kullanılan yazılımlar

Pardus Linux Kullanıcı ve Grup Hakları

Pardus 2011 Grafik ortamda Kullanıcı Oluşturma

Leave a Reply