Pardus KDE Masaüstü Ortamı nedir?

By | 05 Ekim 2012

Pardus KDE Masaüstü Ortamı nedir?

Pardus, adını Anadolu Parsı’ndan (Panthera pardus tulliana) almış olan 2003 yılında TUBİTAK tarafından planı başlatılmış, ilk sürümünü ise 2005 yılında çıkartmış bir işletim sistemidir. Pardus aynı zamanda “ilk yerli işletim sistemi” ünvanıyla da anılır.

KDE; (K Desktop Environment) GNU/Linux ve diğer Unix masaüstleri için güçlü bir grafiksel ortamdır. Kullanıcı dostu programlarıyla, GNU/Linux’u üretken bir işletim sistemine dönüştürür.

Pardus KDE Masaüstü: KDE günümüzde KOfficeKDevelopAmarokK3bPlasma gibi pek çok özgün yazılım bileşenini birleştiren bir şemsiye proje niteliği taşımaktadır. KDE kullanıcılara şunları sağlar; 

  • Linux üstünde kullanımı en kolay grafiksel programları geliştirmek.
  • Ayarların hiçbirini saklamadan da çalışır durumda kalmak.
  • E-posta listesi ve KDE Hata Takip sistemi aracılığıyla gelen tüm destek ve geri bildirimleri almak.
  • Kullanıcılara tüm masaüstü ihtiyaçlarına cevap verir.

KDE ile ilgili ayarlar Pardus Yapılandırma Merkezi(TASMA)’dan yapılabilir.

Pardus KDE Masaüstü

Pardus KDE Kurulum Kılavuzu

Pardus KDE sürümünü www.pardus.org.tr adresinden temin edebilirsiniz. DVD oluşturmak için K3b, Brasero, USB oluşturmak için Unetbootin, ISO to USB uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında bilgi için http://www.pardus.org.tr/belgeler adresindeki Pardus İşletim Sistemi kitabından yardım alabilirsiniz. Kitap’ta Uygulamalar ve Tanıtımları altında Disk Yazma Araçları başlığında bu konuya değinilmiştir.

Başlamak için kurulum ortamını(DVD-USB) bilgisayarınıza yerleştiriniz. Ardından F2-F8-F12 veya Delete tuşlarından biri ile BİOS ayarlarına girerek ( bios ayarlarına giriş tuşu farklılık gösterebilir ) açılış seçeneklerinden yerleştirdiğiniz DVD ya da USB diski ilk sıraya getirerek kaydedip çıkınız.

1. Kurulum için ekranda ki Pardus’u Yükle pardus kde kurulumu simgesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.