Meslek lisesi öğrencilerine ayda 1000 tl maaş – Peki kimler alabilecek?

2017 yılı itibariyle Meslek lisesi öğrencileri için geliştirilen yeni sisteme göre, üretim yapan öğrenci, aylık 1000 TL civarında gelir elde edebilecek. Peki hangi öğrenciler maaş alacak? İşte şartları ve tüm detayları

Meslek lisesi öğrencileri için geliştirilen bu sistem sayesinde Meslek lisesi öğrencileri 1000 TL kazanma fırsatı bulacak. Şu anda sadece özel meslek liseleri ve teknik Anadolu liselerinde uygulanacak sistem ile öğrenciler saatlik brüt 11 TL kazanabilecekler. Okullarından da geri kalmayacak öğrenciler neredeyse bir asgari ücretli çalışan kadar maaş sahibi olacaklar. Ayrıca yarıyıl tatili ve yazın çalışan öğrenciler de gelirlerini artıracaklar.

Sabah gazetesinden Safiyer Cantürk’ün haberine göre meslek lisesinde okuyan öğrenciye saat başı brüt 11 TL olmak üzere aylık 1000 TL maaş bağlanacak. Böylece düzenli kazanç sağlayacak öğrenciler maddi zorluklardan dolayı okulu bırakmak ya da asmak zorunda kalmayacaklar. Öte yandan sektörde bulunan kalifiye eleman açığı da bu uygulamalarla kapanmaya başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretim yapılmasının önü açıldı. Yeni düzenleme ile özel meslek ve teknik Anadolu liselerinde okuyan öğrenciler, belirlenen bölümlerde, standartlara uygun laboratuvar ve atölyelerde ürettimde bulundukları sürece para kazanabilecekler.

Meslek lisesi mezunu olmanın avantajları nelerdir hangi imkanlara sahip olurlar?

iş garantili meslekler nelerdir?

Uygulama nasıl işleyecek?

Öğrenciler hafta içi ve hafta sonunda çalışabilecekler. Ayrıca yaz ya da ara yıl tatilinde de çalışabilecekler. Ancak bu dönemlerde ne kadar çalışabileceklerine dair düzenleme devlet tarafından belirlenen şekilde olacak. Buna göre öğrenci hafta içi günlerde en fazla 3 saat, Cumartesi günü en fazla 8 saat çalışabilecek. Öte yandan yaz tatilinde pazar günleri haricinde bir öğrenci günde en fazla 8 saat çalışabilecek. Buna göre yarıyıl ve yaz tatillerinde çalışmadan bir öğrenci eğitim görürken ayda bin TL maaş alabilecek. Sadece yaz tatillerinde ve yarıyıl tatilinde çalışan bir öğrenci ise toplam 6 bin 688 TL ücret alabilecek.

Peki hangi bölümler bu sistemden faydalanabilecek?

Öğrencilere ürettiğini satma imkânı verilen özel meslek liseleri ise biyomedikal, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, tekstil, tesisat ve yenilenebilir enerji, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalürji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakım alanları olarak belirlendi.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, yeni modelle özel meslek liselerinin ülke ekonomisine katkısını artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şamlıoğlu, “Sektörlerden gelen taleplerle, kamunun ihtiyaçlarını harmanlayarak ihtiyaç olan alan ve dalları belirledik. Buralarda üretilen malların satışından elde edilecek gelir eğitim, öğretim ve yönetim hizmetlerinde kullanılacak” dedi.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.