Meslek Lisesi mi Anadolu Lisesi mi?

Meslek Lisesi mi Anadolu Lisesi mi? Bu soru yıllardır sorulan bir soru olmuştur her zaman. Meslek lisesi seçin deriz hangi bölüm daha iyi diye sorulur. Anadolu Lisesi seçin denilince hangi anadolu lisesini seçeyim, sayısal mı seçeyim sözel mi, yabancı dil mi seçeyim diye sorulur.

Meslek lisesi mezunu olmak yazımda neden meslek lisesi seçilmeli, avantajları nelerdir, bitirdiğiniz zaman hangi ünvanı alırsınız, üniversiteye girişlerde ek puan var mı gibi buna benzer soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İş Garantili Meslekler hangileri?

Hangi liseyi seçsem daha iyi olur, hangisi bitirince daha çok para kazanırım, şimdi hangi meslek revaçta ve daha fazla para kazandırır gibi düşüncelerle lise tercihini yaparsak baştan kaybetmiş oluruz. Çünkü insan hangi liseye gideceğini seçmesi demek ilerde ne olacağını bilmeye bakar. Düşünsenize futbolcu olmak isteyen bir öğrenci için hangi lise bitireceğinin bir anlamı var mı? Bazen yanlış bölüme, yanlış liseye gelip de okulda öğretmenleriyle tartışan öğrenciler oluyor. “Zaten ben şu mesleği seçeceğim, bana diploma yeter” düşüncesiyle gelen öğrenci hem zor mezun olur, hem derslerde başarıyı yakalayamaz, hem de öğretmenleriyle çatışmak içinde olur.

Ben kimim? Meslek Lisesi mi Anadolu Lisesi mi okudum?

Ben meslek lisesi mezunuyum. Bilgisayar bölümü okudum, devamında Bilgisayar Öğretmenliği okuyarak mesleğimi devam ettirip iş sahibi oldum ve bildiklerimi öğrendiklerimi öğrencilerime aktarıyorum. Sakın meslek liselerini küçümsemeyin. Buraya kafası çalışmayanlar gelir diye düşünmeyelim. Eğer insanın hedefinde elektronik mühendisi olmak, robot tasarımcısı olmak, mobilya tasarımcısı olmak, otomasyonla uğraşmak, mobil programlar yapmak, programcı, tasarımcı olmak gibi hedefleriniz varsa tabi ki size en uygun meslek lisesini tercih etmek olacaktır. Eğer kendi yeteneklerinizi biliyorsanız bir hedefiniz var demektir.

Meslek lisesi mezunları mühendis olabilirmi?

Meslek lisesi mezunları

Bir kimyacı, matematik öğretmeni, sınıf öğretmeni yada öğretmenlik, araştırmacı, doktor, hakim, avukat, politikacı, eğitimci vb bölümler istiyorsanız anadolu liseleri seçmelisiniz. Şunu da unutmayın ki, anadolu liseleri ders bazında baktığımızda bizi üniversiteye hazırlıyor diyebiliriz. Bir yarış çiçne gireceksiniz. Eğer yukarıda saydığım idealleriniz varsa tabi ki. Ama, ben önce liseyi bitireyim sonra ne olacağımaveya hangi bölüm seçeceğime karar veririm gibi düşünceleriniz varsa, hem size hem de okulunuzdaki öğretmenlerinize yazık edersiniz. Bir nesil boşa gider.

Öğretmenlerin öğrencilerden beklentisi şudur. Öğrencilerinin kendi hedefleri doğrultusunda lise seçmeleri ve idealleri peşinde koşmalarıdır. Öğretmenler kesinlikle öğrencilere her türlü desteği verecektir. Yeter ki ne istediğinizi bilin.

Meslek liselerinin avantajları

Şunu unutmayın ki, meslek liselerinin en önemli avantajı şudur. Bitirdiğinizde bir ünvanınız oluyor, teknisyen oluyorsunuz. Üniversitede bölümünüze göre ek puan alabiliyorsunuz. Okulunuzda eğitim alırken staja giderek para kazanmaya başlıyorsunuz. En önemlisi okulu bitirdiğinizde bir mesleğiniz oluyor ve iş ararken bir arama kritieriniz oluyor. Yeteneklerinizi ve bildiğiniz alanları yazarak iş başvurusu yapabiliyorsunuz. Altın bileziğiniz oluyor. Meslek liselerinin dezavantajı ise şudur. Kendinizi geliştirmezseniz bölümü bitirdiğinizde düz liseden farkınız kalmaz.

Meslek Lisesi mi anadolu lisesi mi

Meslek liselerini küçümseyerek tercih etmediğinizde, hiç bir yere gidemedim bari meslek lisesinde gideyim en azından mesleğim olur düşüncesiyle gelen öğrencilerin okulu itibarsızlaştırmasından kaynaklanıyor. Meslek lisesine gelenler kendilerini değerli görürlerse inanıyorum ki, meslek liseleri eski önemini kazanacak, kalitesini ve toplumdaki yerini yukarılara çekecektir. Bilinçsizce yapılan bu yanlışlar, yanlış meslek tercihleri meslek liselerini halkın gözünde farklı ve olmaması gereken konumlara itmiştir. Bu yazıyı okuyan meslek lisesi öğrencileri varsa altta yorum yapabilirler, olumlu yada olumsuz düşüncelerini yapabilirler. Bölümlerini bitirince faydası oldu mu olmadı mı? Eğer olmadıysa sorun kaynağı nedir vb. gibi.

iş garantili meslek

Ülkeyi kalkındıracak olan liseler, benim kanaatimce meslek liseleridir. Gelecek bilim çağı, bilişim çağıdır, robotik çağıdır, teknoloji çağıdır, üretim ve kalkınma çağıdır.

Eğer ben kendi yeteneklerimi bilmiyorum, hangi liseyi seçeceğim, yanlış tercih yapmak istemiyorum diyorsanız ve orta okul son sınıfta iseniz, yapmanız gereken okul rehberlik öğretmeninizle görüşerek yeteneklerinizi keşfetmenizdir. Çevrenizdeki meslekleri veya meslek insanlarının çalışma ortamlarını inceleyin, youtube dan seçebileceğiniz meslek dallarıyla ilgili videoları izleyin. Mesleklerin özelliklerini inceleyin. Hangi mesleği seçersem hangi özellikler bence olmalı, bunları araştırın. Kandan korkan insan doktorluk mesleğini ya da hemşireliği seçmez değil mi? Elektroniği ve matematiği araştırmayı sevmeyen kişi parası iyi diye bu daldaki meslekleri seçmesin.

Kendinizi tanıyın

geleceğin meslekleri

Önce yeteneklerinizi öğrenin, hedefinizi belirleyin, meslekleri tanıyın, seveceğiniz, mutlu olacağınız ve başarabileceğiniz bir meslek seçin. Size tavsiyem budur. Parası çok olan meslek sonraki tercihleriniz arasında olmalı.

Sevgiyle ve dostça kalın. Yorumlarınızı bekliyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.