Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

(PMYO) Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir, şartları ve başvuru zamanı

1. Anadolu teknik lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve çok programlı liselerin bu okullarda uygulanan bölümlerinden mezun olanlar, 3795 sayılı Kanuna göre TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

2. Anadolu teknik lisesi ve Anadolu meslek lisesi mezunları, yabancı dille eğitim görmenin avantajlarına sahip olurlar. Anadolu Teknik Lisesi okuyan öğrenciler diğer normal liselerdeki öğrenciler gibi tüm kültür derslerini en iyi şekilde okulda alırlar. Bunun yanında da meslek bilgisi derslerini alırlar.

Meslek lisesi mezunları için sınavsız geçiş hakkı kalktı ek puan geldi

İş Garantili Meslekler hangileri?

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (LGS ve LYS) katılma hakkına sahiptirler. 2017 yılından önce Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları, sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebiliyorlardı. Ancak Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları 2 yılık önlisans bölümlerine yerleşmeleri için YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

4. Öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, LYS  puanları hesaplanırken diğer liselerden farklı olarak ek puan verilmektedir.

Sınavsız geçiş hakkında bilgi…

5.Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunları, genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar,
meslek lisesi staj7. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere 3308 sayılı kanuna göre Ustalık Belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir. Ancak bu belge Ustalık Belgesi yerine geçmez. Ustalık belgesi almak için gerekli bilgilere hemen alt satırdaki linktenulaşabilirsiniz.

Not:İşyeri açma belgesi ve ustalık belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

8. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

9. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

10. KPSS sınavlarında düz lise mezunları için girebilecekleri memur unvanlarına bakarsak, Tren memuru, hizmetli, ambar memuru gibi sınırlı sayıda ve düşük maaşlı yükselemeyecek bölümlerdir. Ama meslek lisesinden mezun olan bir kişi için KPSS başvuru kılavuzuna bakıldığında birçok istihdam yeri, daha fazla eleman sayısıyla beraber işe girme olanakları da yükselmiş oluyor.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler:

1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar. Yeni çıkan kanuna göre,  asgari ücretin %30 luk ücretinin (450TL  ye yakın bir ücret) üçte ikisini veya üçte birini çalışan sayısına göre devlet karşılamaktadır.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.  Son çıkan kanunlara göre  devlet tarafından 10. sınıfta okuyan öğrencileri de sigorta yapmaya başladı. Aylık okul devam durumlarına göre okul bu işlemleri gerçekleştiriyor.

4. Eğitimleri, süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır,

5. Okul atölyelerin de bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.
6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.

8. İşletmelerde branşalarına uygun yerlerde staj yaptıklarında ileride işe girerken bu işletmeleri deneyim veya referans olarak gösterebilirler. Buda öğrenci için bir avantajdır.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

Yorumlarda sıkça sorulan Çocuk gelişimi için ayrıntılı bilgi almak isteyenler burayı tıklasınlar.

Meslek lisesi öğrencilerine okurken 1000 tl maaş müjdesi haberi için tıklayınız.

Benzer Yazılar
Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, teknoloji fakültelerinin bazı alanlarına öncelikli olarak
Meslek lisesi mezunları aralık 2016 dan önce ÖSYM nin herhangi bir sınavına girmeden okul punlarıyla
Sınavsız Öğrenci alan bölümler, meslek lisesi mezunları için 4 yıllık bölümler,  2 yıllık bölümler, bilişim
2017 yılından önce Meslek lisesini bitiren öğrenciler kendi bölümleriyle ilgili 2 yıllık üniversitelere ya da
URAP üniversiteleri alanlarına göre sıraladı. İşte Mühendislik alanında en iyi üniversiteler. URAP nedir? URAP, 2009
Mühendislik bölümlerini kazanmak için YKS'de kaç net yapmak gerekir? YKS 2018'de mühendislik kazanmak için kaç
Please follow and like us:
0

211 yorum

 • Atakan Kartal

  Ben endüstri meslek lisesini bitirdim . elektrik elektronik, akıllı ev aletleri mevzunuyum.
  Diplomam elimde . Devlet iş yeri açsam yardımcı olurmu

 • aynur

  ben yeni lise 1 re geçicem meslek lisesimi yoksa mesleki ve teknik anadolu lisesimi çok kararsız kaldım ve ben lise bittimi . bitirdigim liseden askeri okullara başvurabilirmiyim

  • meslek lisesi ve mesleki ve teknik anadolu lisesi aynı anlama geliyor. Askeri okullara gitmek için liseyi bitirmen gerekiyor. Ama meslek lisesi mezunlarını kabul etmiyorlar. Meslek lisesi hariç diğer liseleri bitirmen gerekir.

 • Murat

  Lise Kimya bölümü mezunuyum devlet laboratuvar çalışa bilir miyim (Toprak analizleri falan yapiliyor gibi)

 • Ömer bozkurt

  Merhaba, Özel mesleki ve teknik Anadolu lisesine gidicem Önerirmisiniz? Veya da hangi mesleği önerirsiniz. (Sizinle ayrıntılı görüşebilecegim bir yer var mı acaba bir kaç soru sormak istiyorum ?)

  • Özel mesleki ve teknik anadolu liseleri devlete göre tercih edebilirsin. Hem imkanları daha iyi, iş olanakları iyi ve bazıları burs da veriyor. Bu okullara giden öğrenciler, devlete kıyasla bilerek ve isteyerek gidiyor.Eğer sende özel meslek lisesi istiyorsan seçeceğin okulu git önceden görmeni tavsiye ederim.

   • Ömer bozkurt

    Evet gidicem Özel mesleki ve teknik Anadolu lisesine fakat suanlik aklımda bölüm yok önü açık olan bildiğiniz bölüm var mı ? , Birde özel okullarda bölümler değişiyor mu yoksa bütün özel okullarda belirli bölümler mi ?

 • Ömer bozkurt

  Özel mesleki ve teknik Anadolu lisesine gidicem fakat suanlik aklımda bölüm yok önü açık olan bildiğiniz bölüm var mı ? , Birde özel okullarda bölümler değişiyor mu yoksa bütün özel okullarda belirli bölümler mi ?

 • ibrahim

  Abi meslek lisesine akliniz varsa gitmeyin yok ben amele olacAm derseniz yolunuz açık olsun koskoca4 yilim bosa gecti hic bir bok olmaz bu okullardan meslek lisesi pismanliktir canlarim

  • meslek lisesine gitmek isteyenler isteyerek gelsinler. Eğer merakınız var diyorsanız seçebilirsiniz. Sakın anne baba zoruyla ya da evime yakındır diye gelmeyin. Hem öğretmenler için hem de öğrenciler için işkence oluyor.
   ibrahim sen hangi mesleği okudun bilmiyorum ama çok güzel bölümler var mezunlarına çok iyi maaş veren bölümlerde var. Sen sadece kendine uygun olanı seçmelisin.
   Tabi puanın yetiyorsa fen lisesine ya da anadolu lisesine gidebilirsin. Meslek liseleri zorunlu değil kimseye.
   Sende sebeplerini buraya yazarsan arkadaşlarına daha faydalı olabilirsin.

 • Arkadaşlar puanım 300 puan 110 puanlık bir meslek lisesine girdim onun karşısında da 303 puanlık bi anadolu lisesi var 10 sınifa geçecem E_okulda anadolunun puanı 270 e düşüyo bu lise NAKİL geçebilme şansım varmı?

  Lütfen benim için çok acil cevaplarsanız COK SEVİNİRİM!

  • konu hakkında bilgim yok.
   kendi okulunun müdür yardımcıları daha iyi bilir ve yardımcı olabilirler.
   tabi öğrenince buraya tekrar yazarsan herkes bilgi sahibi olur.

 • Puanım 300 110 puanlık dandik bi meslek lisesine gidiyorum. Gidiş geliş 4 dolmşluk bi yol 295 puanlı anadolu lisesi var sizce gitmeli miyim değermi yani?

 • Ben normalde beden egitimi ogretmeni olmak istiyorum ve meslek lisesini secsem sonra üniversitede beden ogretmenligine gidebilirmiyim meslek lisesinde illa bi meslege mi yogunlasman geriliyor meslek lisesindr beden egitimi ile ilgili bir meslek dali barmi meslek lisesinde hangi meslekler oluyor en kısa zaman da cevabınızı bekliyorum acil cevap verin cunku tercih hünü yaklastı

  • beden eğitimi öğretmenliği gibi özel yetenekle öğrenci alan yükseköğretim kurumlarına girebilmek için öncelikle ygs den en az 150 puan alman gerekir. Daha sonra bşvuracağın üniversiteye bizzat giderek koşulları öğrenmen lazım, ya da internet sitesinden takip etmen gerekecektir.2018 den itibaren ygs de en az 240 bine girmen gerekecek.

 • Sevdicek

  Liseye geçicem ama hayalim polis olmak bunun için anadolu mu meslek mi yoksa imam hatip mi okumak gerekiyor bi yazıda herhangi bir lise de okumak gerekiyor bi fark yok diyorlar doğru mu aceba ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir