Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

By | 21 Haziran 2012

Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli, meslek lisesinden mezun olanlar ne olur, teknisyen kime denir, meslek lisesi mezunları iş bulabilir mi, ustalık belgesi nasıl alınır

(PMYO) Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir, şartları ve başvuru zamanı

1. 9 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6764 sayılı Kanunun 50. maddesinde şu düzenleme yer almıştır:

“MADDE 50- 3795 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (e) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“a) Mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilen diğer mesleki ve teknik öğretim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ve bu okullara denk mülga okullardan mezun olanlara “TEKNİSYEN”,
“e) Teknik öğretmen unvanını kazananlar için Yükseköğretim Kurulunca belirlenen mühendislik fakültelerince düzenlenecek iki yarıyıl süreli mühendislik eğitimi tamamlama programını en fazla dört yarıyıl içinde bitirenlere dallarında “mühendis”,”

2. Anadolu meslek liseleri veya şimdiki adıyla mesleki ve teknik anadolu liseleri üstteki lise türlerinden benzer olarak 2014 yılında proje okul kavramına geçti. 7 Ocak 2015’te yeni liste ve yeni bir yazı hazırlandı. Bakanlığın Valiliklere gönderdiği bu listeyle 40’ın üzerinde lise ‘proje okulu’ olarak belirlendi.

Meslek lisesi mezunları için sınavsız geçiş hakkı kalktı ek puan geldi

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (LGS ve LYS) katılma hakkına sahiptirler. 2017 yılından önce Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları, sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebiliyorlardı. Ancak Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları 2 yılık önlisans bölümlerine yerleşmeleri için YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

meslek lisesi mezunu iş bulma4. Öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, LYS  puanları hesaplanırken diğer liselerden farklı olarak ek puan verilmektedir.

Meslek lisesi mezunlarına Sınavsız geçiş hakkında bilgi…

5.Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunları, genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar,

meslek lisesi staj yerleri

7. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere 3308 sayılı kanuna göre Ustalık Belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir. Ancak bu belge Ustalık Belgesi yerine geçmez. Ustalık belgesi almak için gerekli bilgilere hemen alt satırdaki linktenulaşabilirsiniz.

Not:İşyeri açma belgesi ve ustalık belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

8. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

9. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

İş Garantili Meslekler hangileri?

10. KPSS sınavlarında düz lise mezunları için girebilecekleri memur unvanlarına bakarsak, Tren memuru, hizmetli, ambar memuru gibi sınırlı sayıda ve düşük maaşlı yükselemeyecek bölümlerdir. Ama meslek lisesinden mezun olan bir kişi için KPSS başvuru kılavuzuna bakıldığında birçok istihdam yeri, daha fazla eleman sayısıyla beraber işe girme olanakları da yükselmiş oluyor.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler:

meslek lisesi mezunu iş garantili

Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Staj ve Ücret İmkanı

1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar. Yeni çıkan kanuna göre,  asgari ücretin %30 luk ücretinin (450TL  ye yakın bir ücret) üçte ikisini veya üçte birini çalışan sayısına göre devlet karşılamaktadır.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.  Son çıkan kanunlara göre  devlet tarafından 10. sınıfta okuyan öğrencileri de sigorta yapmaya başladı. Aylık okul devam durumlarına göre okul bu işlemleri gerçekleştiriyor.

meslek lisesi stajyer arayan firmalar4. Eğitimleri, süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır,

5. Okul atölyelerin de bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.
6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.

8. İşletmelerde branşalarına uygun yerlerde staj yaptıklarında ileride işe girerken bu işletmeleri deneyim veya referans olarak gösterebilirler. Buda öğrenci için bir avantajdır.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

Yorumlarda sıkça sorulan Çocuk gelişimi için ayrıntılı bilgi almak isteyenler burayı tıklasınlar.

Meslek lisesi öğrencilerine okurken 1000 tl maaş müjdesi haberi için tıklayınız.

211 thoughts on “Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

 1. gazili18 Post author

  meslek lisesi okuyup üniversitede istediğin bölümü seçebilirsin. Ama şöyle bir durum var, meslek liselerine gelen öğrencilerin başarı durumları çok iyi olmadığından derslerden istediğin verimi alamayabilirsin. Meslek lisesinde istediğin bölüm varsa onu seçebilirsin. Ama hukuk istiyorsan ve anadolu lisesi kazanamadıysan temel liseleri tavsiye edebilirim.

 2. Angel

  Meslek lisesinde kultur derslerinide secersm yinede zorlanirmiyim yoksa anadoluya gitmemde fayda mi var?

 3. Ali

  Bu saçmalık ve yalan dolu yazıyı okuyup evladınızı meslek lisesine sakına göndermeyin! Sakın ola bu hataya düşmeyin, meslek lisesine gitmek yerine hiç okumayın daha iyidir açın internetten donanımhaber gibi meslek liseli öğrencilerin yazdıkları yazıları okuyun böyle saçma sapan asılsız olan aptal yazılara sakın inanmayın. Ben kendim meslek lisesi mezunuyum ve burada denildiği gibi meslek liselilerin diğer liseler gibi kültür derslerini en iyi şekilde alırlar kısmına kesinlikle katılmıyorum. MESLEK LİSESİNE SAKIN GİTMEYİN HAYATINIZI KARARTMAYIN.

 4. gazili18 Post author

  meslek lisesi 9. sınıfta başarı ortalaman 70 ve üstü olursa anadolu teknik programına geçebilirsin. Kültür derslerini anadolu teknik bölümünde daha verimli alabilirsin. Ama şu da bir gerçekki meslek liselerinin temel amacı teknisyen yetiştirmek, notların çok iyi olursa mühendisliklere ek puan geliyor. Hukuk gibi bölümleri kazanman meslek lisesinde biraz zor.

 5. Faruk

  Ben meslek lisesine gıtmeyı dusunuyorum teog puanım yetmedıgımden mimar yada polis olmak istıyorum olabilirmiyim tskkrlr.

 6. Emir

  Kesinlikle haklısınız meslek lisesi mezunu olarak üniversiteye geçtim mühendislik okumaya çalışıyorum fakat hiç bir şekilde kültür derslerini iyi almadığımız ve ingilizcede gösterilmediği için aşırı zorluk çekiyorum bırakmayı düşünüyorum kesinlikle bu yazıya dikkat edin anadolu veya düz veya özel liseye gitmenizi tavsiye ediyorum veya temel lise ama kesinlikle meslekl lisesine gitmeyin.

 7. gazili18 Post author

  Meslek lisesi okuyup mühendislik kazanmışsınız, biraz zorlanmış olabilirsiniz normal
  Yabancı dili geliştirmeniz sizin elinizde
  Eğer kişinin kapasitesi varsa başka liseler isteyebilir
  Unutmayın ki normal lise bitiren kişi sonra ne iş yapacak, memurluk zor,
  Okullar kişinin kapasitesine ve sevdiği mesleğe göre değişir

 8. Ela

  Merhaba ben kız meslek lisesinde çocuk gelişimi okucam ama meslek liselerinden üniversitede okucam meslek lisesi diye üniversiteyi 2 senemi okucam ben 4 dene okumak istiyorum da bi sorun olurmu meslek lisesi mezunuyum diye

 9. gazili18 Post author

  meslek lisesi okuduktan sonra üniversiteye gitmek için üniversite sınavına girmen gerekiyor. Şu anki şartlarda 2 yıllık bölümlere gitmek için de sınav gerekiyor. En az 150 alman gerekiyor. 4 sene sonra üniversiteye giriş sınavları ve şartlar nasıl olur bilmem ama şimdilik böyle.
  Üniversite istiyorsan 9. sınıftan itibaren derslere düzenli çalışman lazım ve gittiğin okuldaki rehber öğretmenle sürekli irtibat halinde olman gerekir.

 10. Muhammed

  ben durumum soyle bir sey
  normal duz lise mezun oldum ama ortalama puanim asiri dusuktu turkce dillinden dolayi
  yabanciym zaten – bilgisayarlik okumak istiyorum ve sonra bilgisayar muhendislik okumak isterim
  meslek liseyi duz liseden mezun olduktan sonra girebilirmiyim acaba ve girsem bilgisayarlik ve sonra muhendislik okuyabilirmiyim ?
  (turkey vatandas oldum onun icin bu konuda sIkntim yok)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.