Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

(PMYO) Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir, şartları ve başvuru zamanı

1. Anadolu teknik lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve çok programlı liselerin bu okullarda uygulanan bölümlerinden mezun olanlar, 3795 sayılı Kanuna göre TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

2. Anadolu teknik lisesi ve Anadolu meslek lisesi mezunları, yabancı dille eğitim görmenin avantajlarına sahip olurlar. Anadolu Teknik Lisesi okuyan öğrenciler diğer normal liselerdeki öğrenciler gibi tüm kültür derslerini en iyi şekilde okulda alırlar. Bunun yanında da meslek bilgisi derslerini alırlar.

Meslek lisesi mezunları için sınavsız geçiş hakkı kalktı ek puan geldi

İş Garantili Meslekler hangileri?

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (LGS ve LYS) katılma hakkına sahiptirler. 2017 yılından önce Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları, sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebiliyorlardı. Ancak Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları 2 yılık önlisans bölümlerine yerleşmeleri için YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

4. Öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, LYS  puanları hesaplanırken diğer liselerden farklı olarak ek puan verilmektedir.

meslek lisesi staj

Sınavsız geçiş hakkında bilgi…

5.Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunları, genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar,
7. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere 3308 sayılı kanuna göre Ustalık Belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir. Ancak bu belge Ustalık Belgesi yerine geçmez. Ustalık belgesi almak için gerekli bilgilere hemen alt satırdaki linktenulaşabilirsiniz.

Not:İşyeri açma belgesi ve ustalık belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

8. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

9. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

10. KPSS sınavlarında düz lise mezunları için girebilecekleri memur unvanlarına bakarsak, Tren memuru, hizmetli, ambar memuru gibi sınırlı sayıda ve düşük maaşlı yükselemeyecek bölümlerdir. Ama meslek lisesinden mezun olan bir kişi için KPSS başvuru kılavuzuna bakıldığında birçok istihdam yeri, daha fazla eleman sayısıyla beraber işe girme olanakları da yükselmiş oluyor.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler:

1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar. Yeni çıkan kanuna göre,  asgari ücretin %30 luk ücretinin (450TL  ye yakın bir ücret) üçte ikisini veya üçte birini çalışan sayısına göre devlet karşılamaktadır.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.  Son çıkan kanunlara göre  devlet tarafından 10. sınıfta okuyan öğrencileri de sigorta yapmaya başladı. Aylık okul devam durumlarına göre okul bu işlemleri gerçekleştiriyor.

4. Eğitimleri, süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır,

5. Okul atölyelerin de bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.
6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.

8. İşletmelerde branşalarına uygun yerlerde staj yaptıklarında ileride işe girerken bu işletmeleri deneyim veya referans olarak gösterebilirler. Buda öğrenci için bir avantajdır.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

Yorumlarda sıkça sorulan Çocuk gelişimi için ayrıntılı bilgi almak isteyenler burayı tıklasınlar.

Meslek lisesi öğrencilerine okurken 1000 tl maaş müjdesi haberi için tıklayınız.

Benzer Yazılar
Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından Devamı
URAP üniversiteleri alanlarına göre sıraladı. İşte Devamı
Please follow and like us:
0

211 yorum

 • Sevdicek

  Liseye geçicem ama hayalim polis olmak bunun için anadolu mu meslek mi yoksa imam hatip mi okumak gerekiyor bi yazıda herhangi bir lise de okumak gerekiyor bi fark yok diyorlar doğru mu aceba ??+++

  • polis olmak için herhangi bir lise olabilir.
   Ayrıca polislik ile ilgili tüm sorulara ve cevaplara buradan ulaşabilirsin
   Yaş şartları, sağlık şartları, askerlik, boy vb gibi

 • Ozlm

  Merhaba ,oğlum puanı şu an çok iyi ama izmirdeki iaosb nedim uysal özel teknik anadolu lisesini tercih etti elektrik elektronik veya mekatronik okumak istiyor.iyi bir matematikçi.acaba anadolu lisesi tercih etmemekle hata mı yapıyoruz.

  • Merhabalar,
   belirttiğiniz meslek lisesinin internet sitesini ziyaret ettim. Gayet güzel bir liseye benziyor. Düşük puanlı öğrencilerin bu okulu tercih edeceğini düşünmüyorum sitesinde de 70 önemli derslerden 70 puan istiyor. kendi istediği bölümü okusun. belki mezun olduktan sonra mühendis de olabilir.
   Önemli olan kişinin sevdiği bölümü okuması bence iyi öğrencilerle ve istekli öğrencilerle okuyacak. bence şanslı.

   • Merhaba soyle bir durum var bende anadolu lisesine gitmek istiyidm teog puanimda yetiyordu ama busene cok yukselttikleri icin giremedm suan meslej lisesine gidecegim ama soyle diyolarlar busene meslek liseisine gidenler o lisedeki dallari secmek mecburiyetinde degilmis ayni anadolu liselerindeki gibi universitede istedigi bolumu secebiliyormus bu dogrumu lutden acil cevaplarmisiniz

  • Uh1

   1988 de meslek lisesinden mezun oldum.Kendi mesleğimle ilgili olarak İTÜ de mühendislik okudum. Hemen iş buldum, meslek liseli kendi mesleğinde normal lise mezunlarına göre bir adım öndedir.

   • Ela

    Merhaba ben kız meslek lisesinde çocuk gelişimi okucam ama meslek liselerinden üniversitede okucam meslek lisesi diye üniversiteyi 2 senemi okucam ben 4 dene okumak istiyorum da bi sorun olurmu meslek lisesi mezunuyum diye

    • meslek lisesi okuduktan sonra üniversiteye gitmek için üniversite sınavına girmen gerekiyor. Şu anki şartlarda 2 yıllık bölümlere gitmek için de sınav gerekiyor. En az 150 alman gerekiyor. 4 sene sonra üniversiteye giriş sınavları ve şartlar nasıl olur bilmem ama şimdilik böyle.
     Üniversite istiyorsan 9. sınıftan itibaren derslere düzenli çalışman lazım ve gittiğin okuldaki rehber öğretmenle sürekli irtibat halinde olman gerekir.

 • ozge

  Mrb.ben turizm lisesi yiyecek bolumu ogrencisiyim.kiz meslek ayni bolume gecis yapsam bir dezavantaj olusur mu.tsk.

 • Sandalli

  Kardesim adalet meslek lisesinde okuyor ve adalet myo gitmeyi düşünmüyor. Yüksekokul mezunu olmaması onun için iş bulma ve ayni zamanda kpssye girmede bir sıkıntı doğurur mu

 • Suan cok tedirginim teog yep puanim 382 ydi ve bu sene okullarin puanlri cok yukseldigi icin anaduya giremedm ama ben hukuk okumak istiyorum suan meslek lisesine gidicem ordada bilisim giyim cocuk gelisim dallari var ordakileri istemiyorum ama soyle diyorlar bu sene meslek lisesine gidiyorsan ordaki bolumleri secmeyebilirmissin ayni anadolu lisesindekiler gibi universitede secebiliyormusun dogrumu bu arakdaslar bilen varsa acil yazsin lutfen!!!!!!

  • meslek lisesi okuyup üniversitede istediğin bölümü seçebilirsin. Ama şöyle bir durum var, meslek liselerine gelen öğrencilerin başarı durumları çok iyi olmadığından derslerden istediğin verimi alamayabilirsin. Meslek lisesinde istediğin bölüm varsa onu seçebilirsin. Ama hukuk istiyorsan ve anadolu lisesi kazanamadıysan temel liseleri tavsiye edebilirim.

   • Meslek lisesinde kultur derslerinide secersm yinede zorlanirmiyim yoksa anadoluya gitmemde fayda mi var?

    • meslek lisesi 9. sınıfta başarı ortalaman 70 ve üstü olursa anadolu teknik programına geçebilirsin. Kültür derslerini anadolu teknik bölümünde daha verimli alabilirsin. Ama şu da bir gerçekki meslek liselerinin temel amacı teknisyen yetiştirmek, notların çok iyi olursa mühendisliklere ek puan geliyor. Hukuk gibi bölümleri kazanman meslek lisesinde biraz zor.

 • Ali

  Bu saçmalık ve yalan dolu yazıyı okuyup evladınızı meslek lisesine sakına göndermeyin! Sakın ola bu hataya düşmeyin, meslek lisesine gitmek yerine hiç okumayın daha iyidir açın internetten donanımhaber gibi meslek liseli öğrencilerin yazdıkları yazıları okuyun böyle saçma sapan asılsız olan aptal yazılara sakın inanmayın. Ben kendim meslek lisesi mezunuyum ve burada denildiği gibi meslek liselilerin diğer liseler gibi kültür derslerini en iyi şekilde alırlar kısmına kesinlikle katılmıyorum. MESLEK LİSESİNE SAKIN GİTMEYİN HAYATINIZI KARARTMAYIN.

  • Emir

   Kesinlikle haklısınız meslek lisesi mezunu olarak üniversiteye geçtim mühendislik okumaya çalışıyorum fakat hiç bir şekilde kültür derslerini iyi almadığımız ve ingilizcede gösterilmediği için aşırı zorluk çekiyorum bırakmayı düşünüyorum kesinlikle bu yazıya dikkat edin anadolu veya düz veya özel liseye gitmenizi tavsiye ediyorum veya temel lise ama kesinlikle meslekl lisesine gitmeyin.

   • Meslek lisesi okuyup mühendislik kazanmışsınız, biraz zorlanmış olabilirsiniz normal
    Yabancı dili geliştirmeniz sizin elinizde
    Eğer kişinin kapasitesi varsa başka liseler isteyebilir
    Unutmayın ki normal lise bitiren kişi sonra ne iş yapacak, memurluk zor,
    Okullar kişinin kapasitesine ve sevdiği mesleğe göre değişir

 • Faruk

  Ben meslek lisesine gıtmeyı dusunuyorum teog puanım yetmedıgımden mimar yada polis olmak istıyorum olabilirmiyim tskkrlr.

 • Muhammed

  ben durumum soyle bir sey
  normal duz lise mezun oldum ama ortalama puanim asiri dusuktu turkce dillinden dolayi
  yabanciym zaten – bilgisayarlik okumak istiyorum ve sonra bilgisayar muhendislik okumak isterim
  meslek liseyi duz liseden mezun olduktan sonra girebilirmiyim acaba ve girsem bilgisayarlik ve sonra muhendislik okuyabilirmiyim ?
  (turkey vatandas oldum onun icin bu konuda sIkntim yok)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir