Kilo vermek için yapılması gerekenler

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez

Aç karnına elma sirkesi içmek, makarnanın tadını özlemek, akşam hiçbir şey yememek… Star yazarı, uzman diyetisyen Selahattin Dönmez’in önerileri hem kanser fobisi olanları hem de “Kilo vermek için ne yiyeceğimizi şaşırdık” diyenleri sevindirecek. Dönmez, dünyadaki en son araştırmaların sonuçlarını ve diyet efsanelerine nokta koyan tespitlerini ilk kez anlattı

Beslenme ve diyet alanında bilgilerini sürekli güncelleyen ve dünyanın dört bir tarafındaki araştırmaları aralıksız takip eden bir beslenme uzmanı, diyetisyen Selahattin Dönmez. Gerek kongrelerdeki meslektaşlarıyla paylaşımları gerekse kilo kontrolüne yardımcı olduğu danışanlarından edindiği tecrübe Dönmez’in kişiye özel diyet konusunda farklı metotlar geliştirmesini sağlıyor. Nisan ayında İstanbul’da yapılan Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde de bir sunum yapan Dönmez, hem diyet efsaneleri hem de doğru beslenerek kilo verme konusundaki görüşlerini bizimle paylaştı.

Her gün bir bardak havuç ve kereviz suyu için

Havuç ve kerevizi sıkın, her gün bir bardak bu suyu için. Bu besinler güçlü bir antioksidan ve antikanserojenik aktivite içerir. Ayrıca, havuçta bulunan betakaroten bağışıklık sistemini, dişleri, iskelet sistemini ve görmeyi güçlendirir. Salatalara mutlaka turp ve şalgam koyun. C vitamininden zengin olan bu besinler demir emiliminin artmasını sağlar, bağ doku ve diş eti sağlığını korur. Somon, ton, uskumru, sardalye gibi balıklardan aldığımız omega 3 vücut için oldukça önemli. Çünkü omega 3 beyin ve görme işlevlerinde etkindir. Hafıza düzeyi ve öğrenme gücünün artmasında işlevsel bir rol üstlenir.

Karaciğer yağlanmasına tam buğday ekmeği ve köfte

Soyalı besinlerle, yeşil veya siyah çay birlikte yenildiğinde erkeklerde görülen prostat kanserini baskılayıcı etkisi bulunuyor. Erkekler soya filizli salatalarının yanında yeşil veya siyah çay içerek yediklerinde prostat kanserine karşı koruyucu fonksiyonel bir beslenme yapmış olurlar. Besinlerin birbiriyle etkileşimi bu nedenle çok önemli. Örneğin karaciğer yağlanmasını fonksiyonel beslenmeyle azaltabilirsiniz. Köfteyle tam taneli buğday unundan yapılan ekmeği bir arada tüketmek karaciğerde yağlanmayı önleyen bu besin maddelerini almak için yeterli.

Bulgursuz, makarnasız zayıflama olmaz

Diyet lifinin en sağlıklısı tahıllarda. Buğday, bulgur, yarma, makarna ve pirinç gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan ürünleri içeren tam taneli tahıllar diyet lifi bakımından zengindir. Bu da karbonhidratların emilimini ve sindirimini yavaşlatarak vücudumuzun insülin ihtiyacını azaltır. Yani, diyet lifi alımı arttıkça şeker hastalığı riski azalır. Tahılları yiyerek düzenli ve istenilen düzeyde kilo vererek kalp hastalıklarından uzaklaşmış olursunuz.

Tam tahıllı ekmek, makarna ve bulguru düzenli yiyenlerde kolon-rektum kanserleri, mide kanserleri gibi sindirim sistemi kanserleri ile endometriyum ve pankreas kanserlerinin de daha az görüldüğü biliniyor. Kilo verirken kırışıklıkları önlemede yağlı tohumları tüketin. Fındık, fıstık, ceviz, badem ve susam kaliteli protein kaynaklarıdır.

Mantar, yulaf ekmeği, lahana

• Pırasa, soğan ve sarımsağı çiğ olarak her gün tüketin.

• Keten tohumu kolon, meme ve akciğer kanseri riskini azaltır, kalbi korur. Günde iki yemek kaşığı yeterli.

• Soya filizi, sosu kemik yoğunluğunu artırır, kanseri önler, kolesterolü düşürerek kalbi korur.

• Yulaf ekmeğini tercih edin. İçerisindeki beta glukan ile kalbi korur. Her öğünde bir dilim yemek yeterli.

• Kırmızı yağsız et düzenli tüketilince vücuttaki yağ dokusunu azaltıp kas yoğunluğunu artırır.

• Mantar sebzeler içinde selenyumun en iyi kaynağıdır. Selenyum antioksidan etkisiyle hücre hasarları, kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunur.

• Lahana, brüksel lahanası, brokoli ve karnabaharın içindeki maddelerin kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var.

• Adaçayının sinir sisteminde etkili olduğu ve beyin fonksiyonlarını hızlandırdığı biliniyor. Kilo verirken taze adaçayını her fırsatta için.

Bu eski diyet hurafelerine karnımız tok

SU İÇERSEM ZAYIFLARIM

Kaliteli kilo vermede vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yok.

ANA ÖĞÜNLERDEN BİRİNİ ATLARSAM DAHA ÇABUK KİLO VERİRİM

Çalışmalar öğün atlayan bireylerde kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızla yeniden kilonun alınmasıyla sonuçlandığını gösteriyor.

AZ UYUMAK ZAYIFLATIR

Uyku süresi kısaldıkça toksik çevreye maruz kalma uzar psikolojik stres artar. Az uyuyan kişiler daha fazla yemeğe yönelir.

AKŞAM BİR ŞEY YERSEM ŞİŞMANLARIM

Sağlıklı kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içerisinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır.

KEPEKLİ ÜRÜNLERLE KOLAY KİLO VERİRİM

Kepekli ürünler normal ürünlere göre daha az kalori içermez.

MEYVE YEMEKTEN İKİ SAAT SONRA YENMELİ

Meyveler biyoaktif bileşenler içerir. Bu biyoaktif bileşenler öğünle beraber yenildiklerinde vücudun antioksidan kapasitelerinin artmasına neden olur.

SABAH AÇ KARNINA LİMON SUYU İÇERSEM YAĞ YAKARIM

Hiçbir besin yağ yakamaz.

LAHANA METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Lahana, pırasa, brokoli gibi kükürtlü sebzelerin kanser önleyici ve zararlı maddelerin atımını sağlama etkisi var ama metabolizmayı hızlandırmak gibi spesifik bir özelliği yok.

ELMA SİRKESİ İÇERSEM YAĞLARIM ERİR

Çalışmalar, elma sirkesinin içildiğinde yemek borusunu tahriş edebileceği midede asidi arttırarak açlığı uyaracağı ve reflü gibi ciddi olan sağlık sorununu tetikleyebileceğini gösteriyor.

Star

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.