İşletmelerde Beceri Eğitimi Yıl Sonu Not Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşletmelerde Beceri Eğitimi Notu Hesaplama

Meslek liselerinin diğer liseler göre en önemli farklarından biri de öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda staj yapmalarıdır. Meslek liselerindeki bu farklılık meslek liselerinin en önemli özelliklerinden biridir. Meslek bölümü öğrencileri son sınıflara geldiklerinde okudukları alan ile ilgili olarak piyasa ortamında haftanın belli günleri, belirli saatlerde çalışmaktadırlar. Öğrenciler hem okula gelerek bölüm derslerini görmekte hem de staja giderek alanlarıyla ilgili çalışmalar yapmaktadırlar.

Öğrencilerin yaptığı staja beceri eğitimi uygulaması denilmektedir. Staj yapan öğrenciler belli bir ders saati kadar stajını başarıyla gerçekleştirmek zorundalar. Beceri eğitimi de bir ders gibi değerlendirilir ve öğrenciler yaptıkları beceri eğitiminden değerlendirme olurlar. Aynı zamanda okuldaki gibi beceri eğitiminde devam-devamsızlıkları takip edilir.

Öğrenciler okudukları alan ile ilgili staj yapmak zorundadırlar. Bir başka alanda kesinlikle staj yapma imkanları yoktur. Önemli olan mesleğini uygulayarak öğrenmesidir. Bu da ancak kendi alanı ile ilgili bir iş yerinde staj yapmaktan geçer.

STAJIN ÖNEMİ:

Meslek lisesi öğrencileri için staj yapmak son derece faydalı bir öğretimdir. Öğrenciler daha lisedeyken iş koşullarını görmekte, iş hayatına hazırlanmakta ve en önemlisi öğrendikleri bilgileri iş ortamında uygulayarak becerilerini daha fazla geliştirmektedirler. Staja giden öğrenciler iş hayatına diğer yaşıtlarındaki arkadaşlarından bir adım önde başlamaktadırlar. Meslek bölümü öğrencileri hem okula giderek eğitimine devam etmektedir hem de çalışarak kendilerine maddi bir destek sağlamaktadırlar.

Öğrencilerin yaptıkları beceri eğitimden aldığı notlar karne ve diploma notlarını da etkilemektedirler. Öğrenciler çalışmalarından dolayı devamlı beceri eğitiminden yüksek notlar almakta ve bu da not ortalamalarını yükseltmektedir.

Meslek bölümü öğrencileri gördükleri eğitimleri mutlaka uygulamak zorundadırlar. Çünkü bu eğitimler uygulamaya dayandığı için uygulanmadan öğrenilmesi mümkün olmamaktadır. Mesela yiyecek içicek hizmetleri alanında okuyan bir öğrenci derslerde ne kadar eğitim alsa da uygulamalı olarak yemek ve benzeri uygulamaları yapmadan mesleğini iyi bir şekilde öğrenemez. Bu öğrenci ne kadar çok uygulama yaparsa mesleğinde o kadar çok başarılı olur. Bilişim bölümü okuyan bir öğrenci alanı veya dalıyla ilgili bir şirkette veya kurumda bu işlerin nasıl yapıldığını, iş olanaklarını piyasa şartlarını görerek geleceği hakkında fikir sahibi olabilir.

Bu nedenlerle staj yapmanın yani beceri eğitimini önemi son derece önemlidir ve mutlaka uygulanması gereklidir.

BECERİ EĞİTİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

beceri-egitimi-sinavi

MADDE 46– (1) İşletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, beceri eğitiminin değerlendirilmesi amacıyla ders yılının son haftasında beceri sınavına alınırlar. Öğrenciler bu süre içerisinde izinli sayılır. Bu sınav, dersin özelliğine göre komisyonca alınacak karar doğrultusunda uygulamalı ve/veya yazılı olarak yapılır.

(2) Öğretim programlarında birden fazla uygulamalı ders bulunan alanlarda, işletmede eğitimi yapılan her ders için beceri sınavı, sınav komisyonunun kararına göre birlikte veya ayrı ayrı yapılabilir. Birlikte yapılan sınavların değerlendirmesi ayrı yapılır.

(3) Sektörün özelliği, çalışma ve kapasite durumuyla kurum ve iklim şartları da dikkate alınarak yılın belli zamanlarında faal olan ve beceri eğitimi süresi, ders yılı süresini aşan meslek alanlarındaki beceri sınavı, beceri eğitiminin bitimini izleyen hafta içinde yapılır.

(4) Beceri sınavları, işletmenin usta öğreticileri veya eğitici personeli ile ilgili alanın alan/bölüm/atölye/laboratuvar şeflerinden birisi, alan öğretmenlerinin ve o meslek alanındaki/dalındaki işveren kuruluşunu temsil eden üyelerden oluşturulan komisyon tarafından yapılır.

(5) Beceri sınav puanı, iş dosyası ve sınav değerlendirilmesi sonucu takdir edilen puanların toplamıdır. Beceri sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Bunun yüzde 80’i sınav, yüzde 20’si de iş dosyasına takdir edilir.

(6) İşletmeye gönderilemeyen öğrenciler için okulda yüz yüze eğitimini aldıkları alan/dal derslerinden beceri sınavı yapılmaz.

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;

a)İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

b)İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması

(3) Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır.

Sınıf Geçme

Dönem puanı

d) İşletmelerde beceri eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim süresince öğretmen, usta öğretici veya eğitici personel tarafından temrin, proje, iş, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetik ortalamasıdır.

YIL SONU BECERİ NOTUNUN HESAPLANMASI:

Örnek:

 

İşletmelerden aldığı 1. dönem Notu : 80
İşletmelerden aldığı 2. dönem Notu : 70

Staj Dosyası Notu : 80 (%20 si = 16)

Beceri Sınavı Puanı : 70 (%80 i = 56)

Beceri Notu : 16 + 56 = 72

İşletme notu ortalaması: (80+70)/2=75

Beceri Uygulaması Dersinin Yıl Sonu Notu = (72+75)/2=73

*Beceri notunun en az geçer yani 50 olması gerekir.
*Birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Bu takdirde öğrenci başarılı olmuş sayılır.

Mesleki Açık Lise için Yıl Sonu Beceri Eğitimi Notu Hesaplaması

Mesleki açık lise öğrenciler için yapılan hesaplar biraz daha farklıdır. Gündüz öğrencilerinden farklı olarak iki dönem notu ortalaması alınmaz, bunun yerine o dönem notu alınır. Diğer hesaplamalar aynıdır. İki dönem için ayrı ayrı bu notlar hesaplanır.

Benzer Yazılar
Ağ Sistemleri ve Yönlendirme dersi (2 saatlik) için 2.dönem 1. sınav soru ve cevapları aşağıda
Ağ sistemleri ve yönlendirme dersi 1. Dönem 2. Sınav çalışma kağıdı Ağ sistemleri ve yönlendirme
Sistem Bakım ve Onarımı Dersi 1. dönem 1. sınav için hazırlanmış çalışma soruları ve cevapları
Bilişim teknolojileri bölümünde 2 saatlik Ağ Sistemleri ve Yönlendirme Dersi için 1 . dönem 1.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mesleki Gelişim Dersi, Sorumluluk Sınavı, Soruları, Cevapları, Word olarak indir
Mesleki Gelişim Dersi 2. dönem 2. sınav soruları ve cevapları 1.Aşağıdaki boşlukları doldurunuz? (4x5=20 Puan)
Please follow and like us:
0

34 yorum

 • ozlem

  Merhaba ben ozlem ben 11.sınıfın 2 doneminde de takdir aldım ortalamam 86 ydı hesabıma göre ama 11.sınıf yıl sonu 78 görünüyor beceri egitimleri felan geçtim kaldıgım ders yok takdir aldım 78 nasıl oluyor bi bilginiz var mı beni aydınlatsanız sevinirim.

  • gazili18

   yıl sonu ortalaması iki dönem ortalaması olur
   86 ikinci dönem ise ilk dönem yaklaşık olarak 70 olmalı.

 • Yagmur

  Benim suan karne ortalamam 78 ama daha staj puani verilmedi stajdan 100 verirlerse taktir alabilirmiyim?

 • ABEYZA

  Ben sağlık meslek son sınıf öğrencisiyim uygulamalı 4 dersim var ilk dönem bu 4 dersdende 95 -100 şeklinde iki not aldım ortalamaları dört dersiminde 97,50 ikinci dönem sınıfı geçmek için en az kaç almalıyım beceri ğitim notum kaç olmalı

 • melike

  Birinci donem 100 ikinci donemde 100staj punim kac gelir kac puan etkiler

  • melike

   Bide beceri eğitim sınavından aldigimiz notla 24 saatle mi carpilacak yil sonu puanimizi kac etkiler by area Ben cocuk gelisim bolumundeyim

   • beceri sınavından aldığın not 24 ile çarpılacak. Ama beceri notunun hesaplanması dosyana, işyerinden gelen puana ve okuldan aldığın puana göre değişir. Bunu unutma.

  • 2. dönem puanın 100 gelmesi için dosyan, uygulama notların ve işyerinden glen puanların hepsi 100 olmalı.

 • Adem Çiftçi

  Hocam merhabalar. Ben Staj yerinden 1.dönem 99 2.dönem 100 puan aldım. Eğer sınavdan 0 alırsam. Dosyadan ise 70 alırsam geçebilir miyim ? Teşekkürler

  • Geçemezsin. Okulda gireceğin beceri eğitimi sınavından en az 50 almalısın.
   Okulda girdiğin sınavın %80 i alınır,
   Dosya puanının da %20 si alınır.
   bu iki not toplanır.
   50 yi bulursan geçersin
   Önceki yorumu düzeltme yaptım

   • Hangi derstir bu hangisi ortalaması 50 olması lazım staj dosyasını yazmadım yarın karne alıcm bütün derslerimin ortalaması 50

    • Staj dosyasını yazmadım ilk dönem de ortalamam 50 den fazla 2.dönemde 50 den fazla staj dosyası hangi dersle ilgilidir kısacası

     • dönem sonunda beceri eğitimi sınavı yapılır
      bu sınavda yazılı ve uygulamalı girdiğin sınavların ortalaması alınır. Mesela 70 ve 80 olsun.
      ortalaması 75 olur. Bunun %80 i alınır.yani 60 olur.
      dosya notunda 90 olsun. 90 ın %20 si 18 olur.
      60+18=78 olur beceri notun ve geçersin.
      bu hesaplanan notun 50 altında olursa işletmeden gelen not fayda vermez.
      karnende yüksek de görsen karnenin sağında beceri eğitiminden sorumlu yazar.

    • bu ders meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin (hafta içi 3 gün gidenler) yıl sonunda gireceği dersin sınavıdır.
     staj sonunda okulun son haftası sınava girdiysen işte bu nottan bahsediyoruz.

   • Dogukan09

    Hocam bu beceri sinavi karneye işliyor mu?

 • Mertcanilgaz

  Hocam geçemeyince siniftami kalirim yoksa alttan dersimmi olur .

  • Eğer geçemezsen şimdiki yönetmeliğe göre eylül ayında beceri eğitimi sınavına girersin yine geçemezsen şubat ayında girersin.
   devamsızlıktan kalmadıysan tabiki

 • Ben şimdi staj dosyası hazırlamadım suanda okul karnesi hazırlandı yarın alınacak genrl ortalamam 84 ilk dönemde 83 staj dosyasını vermediğim için ne olur nasıl anlıya bilirim nr olacağını

  • okulun son haftası bölümünde gördüğün meslek derslerinden uygulamalı ve yazılı sınav olman gerekiyordu. bu dersin sonucunu sadece karnende görebilirsin

 • Ben şimdi staj dosyası hazırlamadım suanda okul karnesi hazırlandı yarın alınacak genrl ortalamam 84 ilk dönemde 83 staj dosyasını vermediğim için ne olur nasıl anlıya bilirim nr olacağını

 • Yavuz

  Ben İngilizce’den kaldım belge alamıyorum staj notu girilince o ders geçti olurmu?

 • cemil

  merhaba staj notlarımın okul dönem sonu puanına ne kadar etki yaptığını söyler misiniz okul ortamam 75 ise ne kadar etkiler meslek lisesi ögrencisiyim!!!

  • ilk dönem staj yeri hangi notu verirse karnende onu görürsün.
   3×8=24 kredilik etki yapar.
   Zayıfın yoksa teşekkür yada takdir alma ihtimalin yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir