İnternet Programcılığı 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Çalışma Soruları

İnternet Programcılığı 1. Dönem 1. Yazılı Sınav Çalışma Soruları, bilişim teknolojileri alanı öğrencileri için ve öğretmenleri için sorular ve cevapları,

<

İnternet Programcılığı Yazılı Sınav

İnternet Programcılığı sınavı PHP ÇALIŞMA SORULARI

 1. PHP’de = operatörünün == operatöründen farkı nedir?
 2. İki adet değişken tanımlayınız. Bu değişkenlere 20 ve 4 sayılarını atayınız. Bu iki değişken arasında çarpma ve bölme işlemlerini yaptıran ve sonuçları ekrana alt alta yazdıran PHP kodlarını yazınız. (NOT: Alt alta yazdırmak için “<BR>” tag’ını kullanınız.)
 3. PHP’de $a*=$b komutunun anlamı nedir?
  A) a değişkeninin değeri ile b değişkeninin değeri birbirine eşittir.
  B) a değişkeninin değeri ile b değişkeninin değerini çarp, çıkan değeri b değişkenine yaz.
  C) a değişkeninin değeri ile b değişkeninin değerini çarp, çıkan değeri a değişkenine yaz.
  D) a değişkeninin b değişkeni kadar üssünü alarak a değişkeninin yeni değerini hesapla.
 4. Birinci sınav ve ikinci sınav notları için birer değişken atayınız. Değişkenlerin değerlerini birinci sınav için 60, ikinci sınav için 80 olarak veriniz. Birinci sınav notunun %40’ı ile ikinci sınav notunun %60’ını toplayan ve sonucu ekrana yazdıran PHP kodlarını yazınız.
 5. Günümüzde kullanılan web programlarından 4(dört) tanesini yazın.
  cevap:PHP, ASP, Perl, CGI, Java
 6. PHP sayfalar oluşturup çalıştırmak için hangi tür yazılımlar gerekir? Biz İnternet Programcılığı dersinde hangi yazılımları kullanıyoruz?
  Program oluşturabilmemiz için en az iki adet yazılıma ihtiyacımız vardır. Birincisi sayfalarımızın görüntülenmesini sağlayan web sunucusu, ikincisi ise hangi programlama dilinde kod yazıyorsak o kodları yorumlayabilecek yorumlayıcı. Birbiri ile uyumlu çalışan EasyPHP web sunucusu ve PHP yorumlayıcısını kullanacağız.
 7. PHP yorumlayıcısı nasıl çalışır?

  HTML kodları arasına yerleştirilmiş PHP kodlarını ayrıştırıp işleyerek sonuçta saf HTML formatında bir çıktı üretmek ve web sunucuya iletmektir. Böylece istemcilerde herhangi bir internet tarayıcısı sayesinde HTML formatında sayfa görüntülenir.

 8. PHP kodu, HTML kodlarının içine hangi şekillerde yazılabilir?
  Kısa Stil: <? Buraya PHP kodu yazılacak ?>
  XML Stil: <?php
  Buraya PHP kodu yazılacak?>
  Script Stil:<script language=’php’
  > Buraya PHP kodu yazılacak </script>
  Asp Stil: <%
  Buraya PHP kodu yazılacak%>
 9. PHP ile etkileşimli programlar oluşturmak istiyorsak hangi yazılımlara ihtiyacımız vardır?
   Web sunucu PHP yorumlayıcı Yazmak istediğiniz Web programı ile kayıt ekleme, silme, güncelleme veya kayıt sorgulama varsa bu işlemleri yapabilmek için bir veri tabanı
   Veri tabanına kolay erişim için hazırlanmış yardımcı yazılım (örneğin MySql veri tabanı için kullanılan PhpMyAdmin yazılımı)
 10. PHP programlama dilinin avantajlarından 4(dört) tanesini yazın.
   Çok hızlı çalışan bir dildir. Öğrenilmesi kolay bir dildir.  Rahat ve hızlı kodlanabilir. Ayrıca derlenmesine gerek yoktur. HTML kodları arasına kolayca yerleştirilebilir. İnternette büyük bir geliştirici topluluğuna sahiptir ve PHP ile yazılmış birçok kod veya program, ücretsiz olarak internet üzerinden elde edilebilir. Web sunucusu olarak, Apache web sunucusu kullanıldığında yüksek performans gösterir. Bunun yanında IIS, PWS gibi diğer web sunucularıyla da çalışabilmektedir. Veri tabanı olarak MSSQL, MySql, Oracle vb. veritabanlarına bağlanabilir. Kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt güncelleme, sorgulama vb. işlemler kolay ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Özellikle PHP ile MySql veri tabanı birlikte yüksek performansla çalıştığı için günümüzde ayrılmaz bir ikili oluşturmuşlardır.PHP Windows, Unix, Linux gibi birçok farklı işletim sistemleri üzerinde çalıştırılabilir. Böylece Ev Sahibi İşletim Sistemi seçiminde birden fazla alternatif bulunmaktadır.
 11. Aşağıda verilen operatörlerin anlamlarını yazınız. 
OPERATÖR ANLAMI
<> Eşit değildir
Küçüktür
% Mod alma
<= Küçük eşittir
> = Büyük eşittir

Soruların devamı alttaki linktedir. Yorumlar kısmına teşekkür etmeyi ve siteye katkıda bulunmayı unutmayın. Çalışma sorularını google dökümanlarına attım. Dosyayı bilgisayarınıza indirmek için google dökümanlarından açarak Dosya menüsünden İndir tıklayınız.

İnternet Programcılığı sınavı Dökümanı indirmek için tıklayınız……

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.