İntel işlemcilerde harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

İntel işlemcilerde harfler ve rakamlar ne anlama geliyor? İşlemci alırken görmüşsünüzdür, örneğin INTEL Core i3 9100F gibi bir ifade gördüğünüzde buradaki harfler ve rakalmların ne anlama geldiğini birçoğunuz merak etmiştir. Buradaki her harfin ve sayının bizim için bir anlamı var, bize bir şeyler anlatıyorlar.

Intel firması şu an için 8 farklı işlemci ailesine sahiptir. Bu işlemci aileleri; Intel Atom, Intel Celeron, Intel Pentium, Intel Core,  Intel Core 2, Intel Core 2 Quad, Intel Core M ve Intel Xeon işlemcilerdir.

Intel’in ana işlemci markası olan Core, i3, i5, i7 ve son yıllarda i9 modellerinden oluşuyor. Burada sayının yükselmesi, daha hızlı işlemci anlamına geliyor. Yani Core i5, Core i3’ten daha iyi ve daha hızlı.

Intel işlemci ailelerinde genellikle işlemcilerin ilk rakamları o işlemci ailesinin neslini temsil eder. Örneğin; Intel i5 – 4710 işlemci dördüncü nesil i5 işlemcisidir, Intel i7 – 5200 işlemci beşinci nesil i7 işlemcisidir. Bu rakamı takip eden rakamlar o modelin diğer versiyonlarını ifade ediyor. Bu rakamlardan sonra işlemcinin teknolojisi hakkında bilgi veren bazı harfler bulunuyor.

Intel Core işlemciler, genellikle şuna benzer bir isimlendirme sistemi kullanıyor:

Core [marka] + [işlemci numarası] + sonek

İntel işlemcilerde harfler ve rakamlar

islemci kodlari harfler ve rakalmlar

İlk olarak ilk başta gördüğümüz Intel Core kalıbı, bize işlemcinin markasını veriyor. Daha sonrasında gelen i7 ibaresi işlemcimizin marka tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Bunu işlemcinin markasının uzantısı diye de düşünebiliriz. Bu ibare bize işlemciden beklediğimiz performans hakkında referans oluyor.

Sonrasında gelen 4 rakamı işlemcinin hangi aileye mensup olduğunu bize aktarmakta. Resimde gördüğümüz işlemci 4. Nesil Haswell Mimarisine sahip bir i7 işlemcidir. Peşinden gelen 600 numarası ise SKU(Stock Keeping Unit) numarasını vermekte. Açıklayacak olursak bu numara bizlerin ve satıcıların modelleri birbirinden ayırabilmemiz için verilen üretici kodudur.

Son olarak gördüğümüz M harfi ise işlemcinin ürün kodunu vermektedir. Bu kodlar ise bize işlemcinin hangi amaç doğrultusunda üretildiğini açıklar.

intel xeon processor number

M harfinden başka ürün kodları da var ve bunlar da bize farklı anlamlar ifade ediyor.

K harfi: İşlemcinin çarpan kilidinin açık olduğunu ve overclock yapılabileceğini ifade eder.

  • Dipnot: AMD işlemcilerde çarpan kilidinin açık olduğunu başındaki FX kodu ile anlarız.

U harfi: Ultra düşük güç tüketimi anlamına gelmektedir. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda batarya performansını artırmak için tercih edilir.

H harfi: Yüksek performanslı grafik anlamına gelmektedir. Grafik ağırlıklı çalışan kişiler için idealdir.

HK kodu: Çarpan kilidi açık yüksek performanslı grafik anlamına gelmektedir.

HQ kodu: Yüksek performanslı grafik anlamına gelmektedir. En iyi grafik performansı olarak nitelendirilebilir.

M harfi: Mobile kelimesinden gelmektedir. Taşınabilir işlemci diyebiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi taşınabilir cihazlarda kullanılır.

R harfi: Yüksek performanslı grafik anlamına gelmekte olup, masaüstü bilgisayarlar için üretilen işlemcilerde karşımıza çıkar.

mQ kodu: 4 çekirdekli mobil işlemcilerin kodudur.

T harfi: Günlük kullanıma göre gücü optimize edilmiş anlamına gelir.

S harfi: Günlük kullanıma göre performansı optimize edilmiş anlamına gelir.

Y harfi: Intel’in son olarak piyasaya sürdüğü 7. nesil Kaby Lake işlemcileri ile adı çokça anılan bu harflendirme, olabildiğince düşük güç anlamına gelir ve üst düzey ultra ince dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkar.

Eğer sizde kendi bilgisayarınızın modelini öğrenmek burada yazılanlara göre özelliklerini öğrenmek istiyorsanız çeşitli şekillerde bunu öğrenebilirsiniz.

  1. Yol: Başlat – Ara – Dxdiag yazarak işlemci numarasını öğrenebilirisiniz.
  2. Yol:  CPU-Z programını kullanarak işlemcinizi ve diğer donanım bilgilerini görebilirsiniz.

Yazıların devamı için siteye destek verelim ve yorum yazmadan siteden ayrılmayalım.

One Response

  1. sincan 08 Kasım 2020

Leave a Reply