IEEE 802 Standartları

Ağ standartları genelde bazı kurum ve komiteler tarafından oluşturulur. IEEE (Instute of Electrical and Electronics Engineers – Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Odası) Amerika merkezli IEEE, ANSI ve ISO‘ ya bağlı standartları yayınlayan profesyonel bir enstitüdür. Geniş alan (WAN) ve yerel alan ağ (LAN) sistemleriyle ilgilenen endüstri ve akademi çevresinden üyeleri vardır. Elektrik, elektronik, bilgisayar, telekomünikasyon ve diğer bir çok alanda mühendislik kuram ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı gütmeyen, dünyanın en büyük teknik organizasyonudur.

150’den fazla ülkede 365.000’i aşkın üyesi, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla şubesi ve 1400’den fazla öğrenci kolu vardır. 700’ün üzerinde standart üretme grubu vardır. 900 tane aktif, 700 tane de geliştirilmekte olan standartı mevcuttur.

Uluslararası standartlar geliştiren ve onaylayan IEEE’nin 802.X LAN standartları bu enstitünün en iyi bilinen standartlarıdır.

IEEE tarafından yapılan standartlar ve kapsamları aşağıdadır:

Benzer Yazılar
IEEE 802.11, bilgisayar haberleşme sisteminde telsiz yerel ağ standardı olarak bilinmektedir. IEEE 802.11, geliştirilen kablosuz ağların
Bilişim teknolojileri alanı 12. sınıflar Seçmeli Ağ Sistemleri ve Yönlendirme Dersi (2 saat) için performans konuları
Ağ sistemleri ve yönlendirme dersi 1. Dönem 2. Sınav çalışma kağıdı Ağ sistemleri ve yönlendirme
Bilişim teknolojileri bölümünde 2 saatlik Ağ Sistemleri ve Yönlendirme Dersi için 1 . dönem 1.
Meslek liselerinde 12. sınıflarda 2 saatlik Ağ Sistemleri ve Yönlendirme dersi için öğrencilere verilebilecek konular
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir