Hızlı şarj etme nedir, normal şarjdan farkı nasıl?

Hızlı şarj etme nedir, normal şarjdan farkı nasıl? Quick Charge (Hızlı şarj) tam olarak nedir, pil ömrünü uzatır mı ya da kısaltır mı, hızlı şarj olurken kaç amperlik bir akım kullanılıyor, hızlı şarj akıllı telefonlar için zararlı mıdır…

Günümüzde akıllı telefonlarda aradığımız özelliklerin başında uzun ömürlü olması, çabuk şarj olması ve şarjının uzun süre dayanması oluyor.

Geniş ekranlara sahip akıllı cihazlarda daha büyük değerlere sahip bataryalar kullanılabiliyor. Ancak ne yazık ki bu durum yükselen işlemci güçlerini ve yüksek çözünürlüklü dev ekranları uzun süre besleyemiyor. Nitekim kullanıcılarda sık sık cihazlarını şarj etmek istiyor. Ama gün içerisinde büyük depolama gücüne sahip bataryaların şarj süresi uzuyor. İşte hızlı şarj konsepti de tam da bu noktada devreye giriyor…

Hızlı şarj etmenin farkı nedir?

Hızlı şarj etme Quick Charge

Esasında Hızlı Şarj teknolojisi, yeni ortaya çıkan veya yenilikler sunan bir uygulama değil. Kabaca tarif etmek gerekirse, şarj cihazları bataryalara akım taşıyarak şarj işlemlerini tamamlıyor. Normalde bu akım taşıma değeri 1A(1 amper) ve 1,5A arasında değişkenlik göstermekteydi. Firmalar şarj cihazlarındaki bu akım taşıma seviyesini 2A ve üstüne yükselterek, bunun adına Hızlı Şarj etme dediler. Böylelikle Hızlı Şarj terimi, son günlerde en sık duyulan tabirinden olmuş oldu.

En son Quick Charge 3.0 teknolojisi ise voltajı 20 volta kadar çıkarabiliyor. Bu sayede telefonunuzu uzun saatler şarjda bırakmanıza gerek kalmıyor; banyo yapmadan önce şarja takmanız ve döndüğünüzde telefonunuzu yüzde 50’nin üzerinde bulmanız mümkün. Qualcomm, Quick Charge 3.0’ın Quick Charge 2.0’dan yüzde 40 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Özellikle son zamanlarda yüksek hızda şarj yeteneklerine sahip akıllı telefonlarla karşılaşmaya başladık. Bunlar arasında OPPO telefonların son derece hızlı şarj sağladığı biliniyor. Şirketin yakın zamanda açıkladığı Ace2 modeli ise, tam 65W hızlı şarj desteği sağlıyor ve yalnızca 30 dakika sürede bataryayı tam kapasite doldurabiliyor. Ancak bu kadar hızlı şarj süreleri, kullanıcı tarafında telefonun bataryasının ömrünü kısaltabileceği düşüncesi de yaratıyor. Peki, bu düşünce doğru mu? OPPO’nun hızlı şarj teknolojisi pil ömrünü kısaltıyor mu?

Hızlı şarjın aslında batarya ömrü için çokta iyi olduğu söylenemez. Zira piyasada yer alan bataryaların kimyası, her batarya için kısa zamanda yüksek akımdan elektron toplamak için aynı verimliliği gösteremiyor. Bu durumu da özellikle uzun süre cihaz kullanmak isteyen kullanıcılar için göz ardı edilmemesinde fayda var.

Özetle Quick Charge ve diğer hızlı şarj teknolojileri, önümüzdeki yıllarda standart haline gelecek. Ancak Quick Charge’ı desteklemeyen bir telefonunuz varsa, bize sorarsanız sadece bunun için yeni bir telefon satın almanıza gerek yok.

hızlı şarj kablosu

kaynak: shifdelete ve chip

Leave a Reply