Hedef – Bugün şunu yapacağım, şuraya kadar çalışacağım, şu kadar sayı soru çözeceğim

Hedef belirleyin

Nereye kadar çalışacağınızın hedefini koyun ve hedefinizi tamamlayın.

Derse başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin.”Bugün şunu yapacağım, şuraya kadar çalışacağım, şu kadar sayı soru çözeceğim vs.”Hedefinizi belirledikten sonra bu hedef doğrultusunda ilerleyin. Çok önemli bir olay olmadığı sürece o hedefinizi mutlaka gerçekleştirin. Verimli ders çalışmanın bir diğer kuralıda budur.

İstek ve hedef belirlemek

İstek ve hedef belirlemeyi karıştırmamak gerekir. İstediğiniz zaman hedefinizi de gerçekleştirmiş olursunuz.  Ayrıca hedeflerinizi belirlerken de plan yapmak daha verimli olacaktır. Saatlik, günlük, aylık ve yıllık hedefleriniz olmalı. Saatlik hedef belli bir saatte belli sayıda soru çözmeyi hedeflemek, günlük hedefler belli bir konuyu bitirip sorularını çözmek, aylık hedefler deneme sınavlarında belli net artışları, yıllık hedefler ise üniversiteyi kazanmak olabilir. Bu hedeflerinizi kendiniz yâda öğretmeniniz ile birlikte yapmanız gerekir. Çünkü her öğrencinin yeterliliği, temeli yâda gücü farklı olabilir bu yüzden eksikleriniz doğrultusunda hedeflerinizi belirlerseniz hedefler sizin için güçleşmez ve sonuca ulaşmanız daha kolay olur. Kendinizi tanıdıktan sonra karar verip sorumluluk alın.

ders-calismada-tekrarin-onemiHedef belirlerken genelleme yapmayın zaman kavramını mutlaka kullanın biliyorsunuz ki zamanla yarışıyorsunuz. Yaptığınız hedefler sağlıklı olursa sonuçların güzel olması sizi umutlandırır ve daha da kamçılar. Örneğin yaptığınız hedefler sonrasında deneme sınavlarınızdaki netlerinizin artışı, yazılı sınavlardan daha yüksek notlar almanız sonuca verimli bir şekilde ulaştığınızın kanıtıdır ve sizin başarınızın sonucudur. Mutlu olun ve hedefleriniz doğrultusunda devam edin.

Doğru hedefler hem sizi ilerletir, hem veriminizi artırır ve güzel sonuçlar görmenizi sağlar.

Benzer Yazılar
ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım
Eğer 'robotlar işlerimizi çalacak' düşüncesine katılıyorsanız, gelecekte tercih edeceğiniz mesleklerden birini bu listede bulabilirsiniz. Bu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve MEB bakanımız Ziya Selçuk 2023 vizyonunu ve merakla beklenen yeni eğitim sistemini
Anne babalar ya da büyükler, çocuklara genelde bu soruyu sorarlar; "Bugün okul nasıl geçti" ya
7 Temmuz 2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan bilgilere göre 2018 yılında
1 Ağustos 2018 tarihinde OSYM nin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, 2018 YKS Yükseköğretim Programlarına
30 temmuz 2018, lgs sınav sonuçları, boş kalan kontenjanlar, Anadolu İmam Hatip Liseleri boş kontenjanlar,
Please follow and like us:
0

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir