Hedef – Bugün şunu yapacağım, şuraya kadar çalışacağım, şu kadar sayı soru çözeceğim

Hedef belirleyin

Nereye kadar çalışacağınızın hedefini koyun ve hedefinizi tamamlayın.

Derse başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin.”Bugün şunu yapacağım, şuraya kadar çalışacağım, şu kadar sayı soru çözeceğim vs.”Hedefinizi belirledikten sonra bu hedef doğrultusunda ilerleyin. Çok önemli bir olay olmadığı sürece o hedefinizi mutlaka gerçekleştirin. Verimli ders çalışmanın bir diğer kuralıda budur.

İstek ve hedef belirlemek

İstek ve hedef belirlemeyi karıştırmamak gerekir. İstediğiniz zaman hedefinizi de gerçekleştirmiş olursunuz.  Ayrıca hedeflerinizi belirlerken de plan yapmak daha verimli olacaktır. Saatlik, günlük, aylık ve yıllık hedefleriniz olmalı. Saatlik hedef belli bir saatte belli sayıda soru çözmeyi hedeflemek, günlük hedefler belli bir konuyu bitirip sorularını çözmek, aylık hedefler deneme sınavlarında belli net artışları, yıllık hedefler ise üniversiteyi kazanmak olabilir. Bu hedeflerinizi kendiniz yâda öğretmeniniz ile birlikte yapmanız gerekir. Çünkü her öğrencinin yeterliliği, temeli yâda gücü farklı olabilir bu yüzden eksikleriniz doğrultusunda hedeflerinizi belirlerseniz hedefler sizin için güçleşmez ve sonuca ulaşmanız daha kolay olur. Kendinizi tanıdıktan sonra karar verip sorumluluk alın.

ders-calismada-tekrarin-onemiHedef belirlerken genelleme yapmayın zaman kavramını mutlaka kullanın biliyorsunuz ki zamanla yarışıyorsunuz. Yaptığınız hedefler sağlıklı olursa sonuçların güzel olması sizi umutlandırır ve daha da kamçılar. Örneğin yaptığınız hedefler sonrasında deneme sınavlarınızdaki netlerinizin artışı, yazılı sınavlardan daha yüksek notlar almanız sonuca verimli bir şekilde ulaştığınızın kanıtıdır ve sizin başarınızın sonucudur. Mutlu olun ve hedefleriniz doğrultusunda devam edin.

Doğru hedefler hem sizi ilerletir, hem veriminizi artırır ve güzel sonuçlar görmenizi sağlar.

You may also like...

1 Response

  1. Tavşanlı dedi ki:

    Güzel yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.