GPU Nedir? CPU Nedir? APU Nedir?

GPU Nedir? CPU Nedir? APU Nedir? Bilgisayar dünyasında kısa zamanda yeni terimlerle karşı karşıya gelmekteyiz. Bir çoğumuz CPU kavramını duymuşsunuzdur, ama bunun yanında GPU ve APU kelimeleri acaba ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi?

Önce bu kısaltmaların anlamlarını kısaca yazalım.

CPU –> Central Processing Unit (CPU) –> Merkezi İşlem Birimi

GPU –> (Graphics Processing Unit) –> Grafik İşleme Birimi

APU –> (Accelerated Processing Unit) –> Hızlandırılmış İşlem Birimi

Merkezi İşlem Birimi (CPU) Nedir?

cpu nedir merkezi işlem birimi

İlk bilgisayarlarda işlemciler, birden fazla yongaya (çip) olarak dağıtılabiliyordu. Bugünlerde ise verimliliği artırmak ve maliyeti düşürmek için tek yonga olarak sunuluyor. Bu küçük boyutlu CPU’lara mikroişlemci de deniyor. Boyutları küçülen CPU’lar daha ince laptopların, hepsi bir arada cihazların ve daha hızlı telefonların yolunu açtı.

Bilgisayarın en önemli hesaplama işlemlerini gerçekleştiren CPU, RAM’de (rastgele erişim belleği) bulunan talimatları alır ve kendisinden istenen çıktıyı verir. CPU, işletim sistemini yüklemekten programları açmaya her tür görevi üstlenir. Bu işlem içinse birden fazla çekirdek kullanır. Hızı ise gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür.

Oyunlar gibi yoğun işlemler, işlemcinizde önemli bir yük oluşturacaktır. Bu yüzden karşılaştırmalı testler, birçok kez oyunları kullanırlar.

İşlemci dediğimizde ise aklımıza ilk gelen firmalar Intel ve AMD duruyor. Windows’u çalıştırabilen bu iki işlemci performans bakımından yarışıyorlar. Not olarak ekleyelim. İşlemci alırken hızına (GHz) ve çekirdek sayısına önem gösterin. İşlemci hızının ve çekirsek sayısının yüksek olması sizin kârınıza olacaktır.

Grafik İşlemci Birimi (GPU) Nedir?

gpu nedir

GPU Nedir? GPU olarak kısaltılan Grafik İşlemci Birimi, bilgisayarınızın yaptığı işlemi monitöre getirendir. Kısaltması İngilizce’den gelen GPU’nun açılımı “Graphics Processing Unit” olarak isimlendirilmiş. Tümleşik ve ayrılmış diyebileceğimiz iki tür GPU modeli bulunur. Ayrılmış GPU’lar ayrı bir veriyolu ile ayrı bir donanım parçası olarak işlem yaparken; Tümleşik GPU’lar ise CPU yonga seti ile paylaşım yapıyorlar.

GPU’lar genellikle ayrı bir kart olarak sunulurlar ve kendi RAM’lerine sahiptirler. GPU, meydana getirilecek 2D ve 3D görsel dosyalarını ekrana yazdırmak için kullanılan ve işlemi hızlandırmaya yardımcı olan işlemcidir. GPU’ları ülkemizde yaygın olarak ekran kartı olarak da adlandırabiliyoruz.

GPU’lar ana kart üzerine tümleşik olarak yer alabildiği gibi ana kart üzerindeki GPU haricinde ayrı bir birim olarak da yer alabilir. Bazı GPU modelleri paylaşımlı (dedicated) olarak sunulurken bazıları da paylaşımsız birimler olarak sunulabilmektedir.

Bilgisayarlarda kullanılan GPU’lar yüksek performans sergileyebilir ve bu performansı sergilemek için de fazladan enerji ihtiyacı duyarlar. Tıpkı güçlü işlemciler gibi güçlü grafik işleme birimleri de ısınabilmektedir. Bu ısının düşürülmesini sağlamak içinse birim üzerine yerleştirilmiş soğutma ünitesi (heat sink) ve termal macun yer alır. Macun yardımıyla soğutma ünitesiyle işlemci arasında bağ kurulur ve soğutma işlemi başarıyla gerçekleştirilmeye çalışılır.

GPU’lar değiştirilebildiğinden, bu alanda yapacağınız bir yükseltme grafik performansında ciddi bir artış sağlayabilir. Elbette üst düzey performans sunan grafik kartlarının fiyatı da genellikle yüksektir. Yine de oyun oynayabilmek için uygun bir kart bulmak mümkün, kısacası her bütçeye uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

GPU ve CPU arasındaki farklar nedir?

  • CPU işlemcileri, grafik işlemcilerine göre daha fazla belleğe ihtiyaç duyar.
  • CPU’lar GPU’lara göre daha yavaş yapıdadır.
  • CPU seri komutları işlerken, GPU ise paralel komutları işleme de daha uygundur.
  • CPU düşük gecikmeye önem verir, GPU ise yüksek verime odakdır.

APU (Hızlandırılmış İşlem Birimi) Nedir?

amd apu nedir

APU, Accelerated Processing Unit‘in (Hızlandırılmış İşlem Birimi) kısaltmasıdır. Aslen, CPU ve GPU işlem birimlerini aynı anda barındıran çipe verilen isimdir. Bu tür çiplerde asıl amaç, uygun fiyata makul performans sunmaktır; ancak APU‘nun çeşitli artı yönleri de mevcuttur. Örneğin bileşenler birbirlerine çok yakın olduğundan ötürü veri transfer hızı artar, güç tüketimi %50‘ye varan oranda azalır. Özellikle dizüstü sistemlerde ısınma faktörü en aza indirilir.

Accelerated Processing Unit ‘ler, performans açısından high-end (yani çok yüksek performanslı) masaüstü/dizüstü sistemlere yetişemese de, oyun performansı dâhil gayet doyurucu sonuçlar verebilir. Bu tür işlemciler, video işleme gibi spesifik alanlarda da gayet iyi sonuçlar verebilir.

Günümüzde Accelerated Processing Unit ‘lerin en mantıklı kullanım alanları olarak orta-alt sınıf dizüstü bilgisayarlar ile bütçe odaklı masaüstü sistemleri gösterebiliriz. Tabi ki bu, sistemde kullanılan APU‘nun ait olduğu sınıfa (ve buna paralel olarak sunduğu işlem/grafik performansına) göre değişen bir durumdur.

APU’lar üretici AMD tarafından geliştirilse de, Intel’in de CPU ve GPU’yu bütünleştiren çözümleri var. Buradaki fark, AMD’nin piyasaya bir APU serisi sürerken, Intel ve diğer şirketlerinin bunları kendi ürünleriyle birleştirilmesi.

Leave a Reply