Geleceği parlak en iyi 2 yıllık bölümler ve meslekler

By | 30 Eylül 2014

Geleceği parlak en iyi 2 yıllık bölümler ve meslekler, en iyi iki yıllık üniversite bölümleri, iki yıllık en iyi bölümler, en iyi 2 yıllık bölüm hangisi, atanması kolay olan 2 yıllık bölümler, en avantajlı iki yıllık üniversite bölümleri

Bu yazımızda; en iyi iki yıllık bölümlerin hangileri olduğunu ve bu popüler 2 yıllık bölümlerinin iş olanakları ve çalışma alanları hakkında açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız. Lisans (4 yıllık) bölümleri her zaman cazip görünse de; bir çok lisans yani 4 yıllık bölümden çok daha iyi olan ve iş imkanları geniş olan iki yıllık bölümlerin sayısı az değildir.

Üniversite tercihi yapacak olan öğrencilerin, uzun ve kapsamlı araştırmalar yaparak her bölümü iyi incelemesi ve bu süreçte doğru kararlar vermesi gerekmektedir. Geleceği tam anlamıyla kestirmek, kimsenin başarabileceği bir şey değildir; ancak ‘’perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir’’ sözünün mantığı ile hareket edecek olursak, geleceği parlak en iyi 2 yıllık bölümler hakkında az da olsa tahmin yürütebiliriz.

Örnek resimler ve yazılar alttadır.

https://www.duralitekelioglu.com/wp-content/uploads/Psikolog-kime-denir.jpg

Burada yazdığımız hiçbir bölümün garantisi yoktur; ancak an itibariyle bu 2 yıllık bölümler, en iyi ve geleceği en parlak bölümler arasındadır. Peki, bu bölümler hangileridir? Buyurun, görelim: (sıralamalar rastgeledir. En iyiden en kötüye veya aksi bir sıralama yapılmamıştır)

En iyi 2 yıllık bölümler ve meslekler

1 . Tapu Kadastro Bölümü
En iyi 2 yıllık bölümler tapu kadastro bölümü
Tapu kadastro bölümü geçmişten beri tutulan ve kazancı iyi olan bölümlerden biridir. Tapu kadastro bölümü mezunlarına her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Gelecekte ne olacağı bilinmez; ama günümüz için popülerliğini hala koruyan bölümlerdendir.

2 . Optisyenlik Bölümü 

Görme bozukluklarını gidermeye yarayan gözlük ve benzeri aletlerle ilgili sektörlerde çalışacak insan ihtiyacını giderme amacını güden bölümdür. Göz hastalıklarının yoğun olarak görülmesi bu sektöre olan ihtiyacı da artırmıştır. Optisyenlik bölümü popüler 2 yıllık bölümler arasında sayılmaktadır.

3 . Diş Protez Bölümü 

Geleceği parlak bölümler diş protez bölümü

Diğer birçok sağlık bölümünde olduğu gibi diş protez bölümünde de iş imkanları hayli geniştir. Ülkemizde sağlık bölümlerinden mezun olanların çok azı boşta kalmaktadır. Konu diş olunca, bu ihtiyaç fazlası ile artmaktadır.

4 . Uçak Teknolojisi Bölümü 

5 . Raylı Sistemler Bölümü Elektrik-Elektronik 
Eskiden beri en popüler ve üzerinde en çok konuşulan bölümlerden bir tanesidir.

6 . Gemi İnşaatı Bölümü 
Geleceği parlak 2 yıllık Gemi İnşaatı Bölümü

Gemi inşasında görev alacak olan bu bölüm mezunları geniş iş imkanına sahiptir.

7 . İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de iklim değişikliklerinin yaşanması, özellikle yaz mevsimlerinin normalin üstünde sıcaklıklar getirmesi, iklimlendirme için gerekli olan cihazların üretimini de artırmıştır. Bu cihazların üretiminde veya geliştirilmesinde ihtiyaç duyulan insan gücü güncelliğini korumaktadır ve korumaya devam edeceği de tahmin edilmektedir.

8 . Yaşlı Bakımı Bölümü
Bu işi yapabilecek kişiler için gerçekten kazançlı bir iş kapısıdır.

Aynı zamanda dikey geçiş (DGS) imkanları da güzeldir.
9 . Adalet Bölümü 

Adalet bölümünün iş imkanları geniş olmakla birlikte özellikle hukuk fakültesine dikey geçiş imkanı tanıması, bu bölümün fazlaca tercih edilmesinde etkili olmuştur.
10 . Anestezi Bölümü 
Sağlık bölümleri arasında belki de iki yıllık bölümlerden en iyisi sayılabilmektedir. Maaşları her yerde dolgundur ve her zaman ihtiyaç duyulan bölümlerin başında gelmektedir. Anestezi bitirip de boşta kalanların sayısı çok azdır.
11 . Acil Bakım ve Ambulans Teknikerliği Bölümü 
Kamu hastaneleri veya özel hastanelerde ambulansta görev yapacak olan mezunların atanma ihtimali çok fazladır.

12 . Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü 
Çocuk gelişimi mezunları KPSS atamalarında en düşük puanlarla atanabilenler arasındadır. İş imkanları kamuda olduğu gibi özel sektörde de geniş sayılmaktadır.
13 . Patoloji Laboratuvar Teknikerliği
Patoloji de en fazla tercih edilen ve iş olanağına sahip bölümlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.