Espor Oyun Dünyasının En Çok Kazanan Kadın Oyuncuları

eSpor organizasyonlarından ve etkinliklerinden dünyanın en çok kazanan kadın oyuncuları belli oldu.

Çok para kazanılabilen bir ortam olan video oyun oyunculuğu, aldı başını gidiyor. Özellikle eSpor arenasındaki oyun firmalarının dağıttıkları ödüller ve sundukları devasa organizasyonlar, sektörün hızlıca büyümesini sağlıyor.
Başta League of Legends ve FPS oyuncuları olmak üzere, turnuvalardan gelen kazançlar ve yaptıkları canlı yayınlardan yaklaşık olarak milyon dolar kazanan oyuncular tanıyoruz. Bu yapılanların yanı sıra sponsorluk anlaşmalarından gelen artı gelirler de cabası.

Dünya genelinde kadın oyuncular, erkek oyunculara göre daha az sayıda. Oyun dünyasında erkek oyunculara taş çıkaran birçok kadın oyuncu mevcut.
Business Insider oyun dünyasındaki profesyonel kadın oyuncuları baz alarak aralarında en çok kazanç sağlayan oyuncuları sıraladı. Firma, oyuncuların elde ettikleri kazançları sadece turnuvalardan kazandıkları gelirlerle sıralarken, analizlerde herhangi bir canlı yayın veya sponsorluk gelirine yer verilmiyor.

Livia ‘Liefje’ Teernstra
Liefje Quake, Unreal Tournament ve Dead or Alive oyunlarından $14.000 kazanç sağlamış.

livia-liefje

 

Jamie ‘Missy’ Pereyda
Missy 2005 yılında düzenlenen QuakeCon etkinliğindeki Quake III turnuvasını kazanarak sadece bir turnuvadan 15.000$ gelir elde etmeyi başarmış.

Jamie-Missy-Pereyda-15000

Rumay ‘Hafu’ Wang
Hafu sadece World of Warcraft oyununa ait yaklaşık beş turnuvaya katılarak 16.200$ ödül kazanmış

Rumay-Hafu-Wang

Vanessa ‘Vanessa’ Arteaga
Vanessa Dead or Alive 4 oyununun iki turnuvasına katılıp derece elde ederek 20.000$ değerinde kazanç sağlamayı başarmış.

Mad-Catz-Vanessa-Arteaga

Sarah ‘Sarah Lou’ Harrison
Sarah Lou da Dead or Alive 4 oyununun ekmeğini yiyen oyunculardan biri. Sarah sadece bir turnuvadan $50.000 kazanarak listeye giren başarılı dövüş oyunculardan biri.

Sarah-“Sarah-Lou”-Harrison

Marjorie ‘Kasumi Chan’ Bartell
Kasumi Chan da, Sarah Lou‘nun başarısını tekrarlayan kadın oyunculardan biri. Oyuncu, sadece Dead or Alive 4 turnuvasından $50.000 değerinde gelir elde etmiş.

kasumi-chan

Sasha ‘Scarlett’ Hostyn
Scarlett, sadece kadın oyuncular arasında değil dünyanın en iyi StarCraft 2 oyuncuları arasında gösteriliyor. Kanadalı oyuncu yaklaşık olarak 30 turnuvadan 80.000$ değerinde ödülün sahibi olmuş.

sasha-scarlett-hostyn

Katherine ‘Mystik’ Gunn
Mystik, dünyanın en iyi Dead or Alive 4 oyuncularından biri. Sadece DoA ile kendini kısıtlamayan başarılı oyuncu, birçok kez Halo: Reach turnuvalarından da başarılı dereceler elde etti. Toplam sağladığı kazanç ise 122.000$.

Katherine-Mystik-Gunn

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.