En İyi 10 Hacker Filmi

En İyi 10 Hacker Filmi, Hacker deyince aklımıza iyi şeyler gelmez, sanal ortamda karşı karşıya gelmek istemeyiz.

Hacker lık, gizli işler yapmak, sanal alemde bir         ilerinin bilgisayarına girmek ya da ele geçirmek, şifrelerini çalmak, şifrelerini değiştirmek, bilgisayarlara virüs göndermek, banka hesaplarındaki paraları ele geçirmek, ülkelere siber yollardan saldırmak vb uzayıp gidiyor.

Hackerlar bazen devlet için çalışırlar bazen de kendileri için insanlara maddi ve manevi yönden zarar vermek için çalışırlar. Bunlar yazılım konusunda uzman kişilerdir.

Haliyle her zaman ilgi çekici bir hal almıştır. Hackerlıkla ilgili filmler çekilerek dikkatleri daha çok çekmeyi başarmışlardır.

Benden tavsiye internette nasıl güvenilir olabileceğinizi ve bilgisayarlarınızı nasıl koruyacağınızı mutlaka öğrenin. Filmlerden ders çıkarın derim.

Şimdi sıra geldi bu filmleri sizlerle paylaşmaya.

En İyi 10 Hacker Filmi

1. The Matrix (1999)

matrix filmi

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır.

2. Algorithm (2014)

algorithm film

Serbest olarak çalışan bir bilgisayar korsanı, hükümetin kullandığı gizemli bir programı keşfeder. Programa girip kullanmaya başlayan hacker, bir süre sonra onu bir devrim aracına dönüştürür.

3. WarGames (1983)

wargames hacker

WOPR Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ve olası bir nükleer savaş durumunda yaşanabilecekleri hesaplayan bir simülasyon programıdır. Bunun bir bilgisayar oyunu olduğunu düşünür ve biraz keyifli vakit geçirmek için bir savaş simülasyonuna başlar. Filmde lise öğrencisi hacker’ı canlandıran David Lightman (Broderick), bir askeri süper bilgisayara giriş yapmayı başarıyor ve üçüncü dünya savaşı için geri sayımı başlatıyor.

4. Hackers (1995)

hackers film

Genç bir çocuğun yazdığı virüs programı nedeniyle Amerikan Gizli servisi tarafından tutuklanarak 18 yaşına kadar bilgisayar kullanılmasına yasak konulmasını konu alan bir film. Filmde Angelina Jolie ve Jonny Lee Miller, iki genç hacker’ı canlandırıyorlar. Miller 11 yaşındayken binlerce bilgisayarı hack’lemekten dolayı, 18 yaşına kadar bilgisayar kullanmama cezasına çarptırılıyor.

5. Takedown (2000)

takedown hacker film

FBI, Kevin Mitnick ve bilgisayar korsanı arkadaşı Alex Lowe için bir operasyon düzenler. Amaç bu korsanları yakalayıp hapse atmaktır. ABD’li ünlü hacker Kevin David Mitnick’ten yola çıkılarak hazırlanan film, Tsutomu Shimomura’nın kitabını temel alıyor. Mitnick 1980 ve 1990’larda hack suçlarından dolayı birkaç senesini hapiste geçirmişti. Şu an maaşı bol bir güvenlik danışmanı, konuşmacı ve yazar olarak çalışıyor.

6. Swordfish (2001)

Swordfish hacker film

Swordfish’in ( Kod Adı : Kılıçbalığı, 2001 ) konusu gayet basit : ABD’nin dış ülkelerdeki çıkarlarını korumakla görevli gizli bir örgütün başında bulunan Gabriel Shear’ın ( John Travolta ) amaçlarına ulaşabilmesi için devlet bankalarında tutulan 9,5 milyar USD’ye ihtiyacı vardır.

Gabriel Shear tarafından yönetilen bile kontr-terörist grubu olan Black Cell, uluslararası terörizme karşı verdiği savaş için mali destek arıyor. Bun yapmak için yardımına baş vurduğu isim ise, Stanley Jobson isimli hacker’dan başka biri değil.

7. Live free or die hard (2007)

Live free or die hard hacker film

Zor Ölüm 4 olarak da bilinen filmde Timothy Olyphant’ın canlandırdığı hacker, trilyonlarca doları merkez bankasından transfer etmeye çalışırken neredeyse tüm ABD altyapısını çökertiyor. Geçen yıllarda artık yaşlanmaya başlayan polis memuru John McClane (Bruce Willis), karısından boşanmış ve alkol tedavisi görmektedir. Artık polis departmanında çalışmayan McClane, devlete bağlı bir güvenlik biriminde tehlikeli bilgisayar korsanlarını takip etmektedir.

8. Blackhat (2015)

blackhat hacker film

Chris Hemsworth’ün yeni bir filmi olan Blackhat’te hacker’lar, bir nükleer reaksiyon oluşturmak üzere Çin’in nükleer enerji santralini hack’liyor. Bu sırada borsayı da hack’leyip bankadan milyonlarca dolar çalıyorlar. İzinli olarak salıverilmiş bir suçlu olan Nicholas Hathaway (Chris Hemsworth) Amerikalı ve Çinli partnerleriyle birlikte büyük bir siber suç çetesini Amerika’da, Hong Kong’da ve dünyanın çok değişik yerlerinde kovalayacaktır.

9. Untraceable (2008)

untraceable hacker film

Filmdeki seri katilin kullandığı cihazlar, kurbanlarını KillWithMe.com web sitesine yapılan ziyaret sayısına göre öldürüyor. Milyonlarca kişi, cinayetlerin kurbanın canlı olarak yayınladığı siteye oturum açarak kurbanın ölümünü hızlandırıyor. İşte Untraceable, gizli servis ajanı Jennifer Marsh’in siber katil ile oynadığı kedi fare oyununu anlatıyor. Siber katil kurbanlarını internette canlı olarak işkence yaparak öldürmektedir. Film medya ve internetin kötü kullanımını gözler önüne seriyor.

10. Eagle Eye (2008)

eagle eye hacker film

Filmde iki kişi, tanımadıkları bir kadın tarafından telefonla aranıyor ve telefonda söylenenleri yapmazlarsa ölecekleri söyleniyor. Filmde tüm ağları elinde bulunduran bir süper bilgisayarın hack’lenmesi konu alınıyor. Michelle Monaghan filmde, teröristler tarafından kapana kıstırılıp, suikast düzenlemeye hazırlanan bir terör hücresine katılmaya zorlanınca Shia LaBeouf’un oynadığı karakter ile isteksizce ittifak yapmak zorunda kalan bir bekâr anneyi canlandırıyor.

Lütfen yorum yapmayı ve siteye destek olmayı unutmayalım.

3 Comments

  1. birkan 10 Ocak 2021
  2. ali 15 Mart 2021
  3. gazili18 18 Mart 2021

Leave a Reply