ECC Kontrolü

Aynı zamanda, ECC isminde Pentium sınıfı ya da daha üst sistemlerde kullanılan bir hata bulma ve düzeltme siste- mi de yer almaktadır.

Paritili hafıza, paritisiz hafızadan % 12.5 daha fazla DRAM hafızayı kullanır. İşlemci hızlarının yükselmesi ve PC platformunda yüksek teknolojili yazılımların göze batmasıyla birlikte hata kontrolü yapan hafıza birimleri tekrar önem kazandı. Bir zamanlar, bütün bilgisayarlar pariti hafıza kullanırlardı. Aslında, PC sistemlerinin 4. Jenerasyonlarına kadar, bir PC üzerinde pariti kontrolünü kapatmak imkansızdı. Bu durum hızlı bir şekilde değişti ve bir kaç yıl içerisinde, yeni sistemlerde standart olmaktan çıktı. Pekçok pentium sınıfı sistem sadece pariti kontolünü kullanmaz, ve hatta pekçoğu pariti kontrolünü ( veya ECC ) hiç destek- lemez.

Pariti kontrolü, modern PC sistemlerinde kaldırılmıştır. Paritisiz hafıza birimleri yakaşık olarak %11 daha ucuzdur.

Parity/ECC, pentium pro işlemci çalışan sistemlerde geri dönüş yapmıştır. Çünkü pariti üzerinde ECC yetenekleri süperdir ve pentium pro ile çalışan sistemlerde genelde veri entegrasyonu sağlayan serverlardır. Aslında Intelde, daha hızlı Pentium II sistemlerin 2. Cache yoluna bu kontrolü yerleştirmektedir. Bunun nedeni bu hızdaki sistemlerde veri bütünlüğünün gerekli olmasıdır.

Pek çok Macintosh bilgisayar paritisiz simm leri (x8, x32) kullanır. Fakat çoğu PC paritili simleri kullanır (x9, x36). Bununla birlikte, bu konudaki son eğilim, Pentium sistemler üzerinde paritisiz simm lerin kullanılmasıdır. Çünkü, pariti pek çok 64 bit sistemde gerekli değildir. ECC ( error code correction ) yüksek seviyeli serverlar ve Pentium lar üzerinde kullanılır. Bu moduller hatayı tanıma ve düzeltme özelliğine sahiptir.

Not:
– 30-pinlik bir simm, eğer üçün veya dokuzun katları şeklinde bir chip dizilimine sahipse paritilidir.

– Eğer 2 (2, 4, 8, …) ün katlarında chip sayısına sahipse paritisizdir.

– 72 – pin SIMM leri, üreticilerinin çeşitliliği yüzünden fiziksel olarak ayırt etmek çok zordur. Genel olarak, 4, 8, 16 veya 32 chip e sahip olanlar paritisizdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.