Doğum Günü Kutlamak ve Mum Yakmak Caiz midir, Günah mıdır?

Doğum Günü Kutlamak ve Mum Yakmak Caiz midir, Günah mıdır?

-Çocuklari mutlu etmek icin arkadaslariyla dogum gunlerini kutluyor, pastaya mum koyup ufletiyoruz. Sakıncası var mı?

-Evet, şayet Müslüman iseniz, çok sakıncalı…

Bu Hristiyanların kiliselerindeki tapınmalarının ve İsa as’ın doğumunu kutlama şekillerinin taklit edilmesinden gelen bir adet. Araştırdığınızda, mum ışığının Hristiyanlığın, kiliselerdeki bütün kutlamalarda kullandıkları çok önemli bir sembolü olduğunu ve ilâh edindikleri İsa as’ın ışığını temsil ettiğini görürsünüz.

Peyamberimiz asm, biz Müminleri taklitten kesin olarak men ettiği halde maalesef biz, gayri müslimlerin zina dahil neredeyse bütün adetlerini benimsedik, taklit ettik. Doğum günü kutlaması da Hıristiyanlardan alınırken, bu mum yakma ritüeliyle birlikte alındı…

Çocuğu bu Hristiyan tapınmasına alıştırmak, ısındırmak ve yetişkinler olarak da bilinçsizce bu tapınmayı taklit etmek öylesine kötü ki… Bunu umursamadan yapan Müslümanların, tövbe etmezlerse, kıyamet günü yüzlerinin utançtan simsiyah olacağını düşünüyorum. Bu sözüm müslümanlaradır; gayrimüslimlere değil.

doğum günü caiz

Dr. Muhammed BOZDAĞ

Doğum Günü Kutlamak ve Mum Yakmak Caiz midir, Günah mıdır?

You may also like...

4 Responses

 1. Yondza dedi ki:

  Lakin dogum gununde mum ufleniyor, eget hristiyanlarin Hz Isanin isigi olarak mumu gorduklerini dusunursek, dogum gununde niye mum ufliyorlar hz Isanin nuru ise niye ufluyolar??

 2. Sıla dedi ki:

  Bence bu niyetle alakalıdır. Sonuçta kimse hıristiyanlar gibi mum yakalım da doğum günü kutlayalım demiyor. Artı olarak kiliselerde yakılan mumlar söndürülmez pasta mumunun aksine. O mum sönene kadar duasının gerçekleşileceğine inanılır. Her mum yakan hıristiyan olsaydı vay halimize.

 3. gazili18 dedi ki:

  ‘Kim Bir Kavme Benzerse O Onlardandır’ hadisine bakarsak bunlar saçma ve biattır. İslamiyette mum söndürme, yakma gibi adetler yoktur. Türbeler için de aynı şey söz konusu. Ben müslümanım diyenler için geçerli tabiki.

 4. Sedat dedi ki:

  Şeytanın en sevdiği insan tipi işlediği günaha güzel bir çözüm bulan kişi tipidir..Eğer Müslüman isen “semi’na ve ete’na” dersin yani işittim ve iman ettim.. Allah Resulü onlara özenmeyin diyorsa yaptığın günaha bir yol arama, ha Müslüman değilsen serbestsin dilediğini yapmakta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.