DMLS Teknolojisi Nedir?

Direct Metal Laser Sintering (DMLS) teknolojisi, 3D printer teknolojilerinde metal parça üretimini mümkün kılabilen bir teknolojidir.

3D metal yazıcı teknolojisi olarak da adlandırılan DMLS, mikron seviyede yer alan metal tozlarının lazer vasıtasıyla katman katman sinterlenmesi ve metal prototip parça üretilmesi anlamına gelir.

Geleneksel yöntemlerin yüksek maliyete yol açması ve uzun bir üretim zamanı istemesi günümüzde pek çok kişinin DMLS teknolojisinden yararlanmasına yol açmaktadır. DMLS teknolojisi optimum maliyet ve zaman odaklı bir teknolojidir. Kaliteli bir 3 boyutlu parça üretebilmek için yararlanılan bu teknolojinin profesyonel şekilde uygulanması da verimlilik açısından son derece önemlidir.

DMLS Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlerde kullanılan paslanmaz çelik, titanyum, inconel ve farklı bakır, alüminyum alaşımları da bu teknolojinin üretildiği sistemlerde yer alır. DMLS malzemeleri yoğun ve korozyona dayanıklı olan sağlam metal malzemelerden oluşmaktadır.

 

Bilge Adam

Dökme metal parçalarından daha yüksek seviyedeki güce ve yoğunluğa sahip olan DMLS parçaları, hızlı bir prototipleme imkanını sizlere sunar. Hızlı üretim imkanı elde etmeniz seri üretimini daha kısa sürede tamamlayabilmenizi sağlar.

Parçaların ve ürünlerin pazarda hızlı bir şekilde yerini almasını istiyorsanız, DMLS teknolojisi sizler için uygun olacaktır. Ayrıca üretilen tüm modellere ek işlemler uygulandığı zaman sızdırmazlık, polisaj ve yüksek performans gibi avantajlar da elde edilebilmektedir.

DMLS Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

DMLS teknolojisi, kompleks yağ ve gaz bileşenleri ile konsolide edilmiş havacılık parçalarının sağlam ve işlevsel prototiplerinin üretimi için ideal bir teknolojidir. Havacılık ve savunma sanayi ile birlikte otomotiv, kalıp ve medikal sektörlerde de bu teknoloji her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Tasarım özgürlüğünü de sizlere verebilen DMLS teknolojisi diğer metal üretim yöntemlerinden daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Zaman ve maliyet odaklı bir çözüm olan DMLS teknolojisi, çıkarmalı üretim ve döküm tekniklerinde özgürlüğünüzü kısıtlayan faktörleri ortadan kaldırır. En karmaşık olan tasarımlarınızı bile üretilebilirlik sıkıntısı yaşamadan hızlı bir şekilde imal edebilirsiniz.

DMLS Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Havacılık alanında sık sık kullanılan titanyum ve paslanmaz çelik gibi malzemelerin kullanıldığı DMLS teknolojilerinde pek çok farklı metal malzeme seçeneği ile sizlere alternatifler sunulur. Hassas döküm ya da talaşlı imalat sistemleriyle uzun sürebilecek olan çalışmalarınız DMLS teknolojisi sayesinde yalnızca birkaç iş günü içerisinde tamamlanır.

DMLS üretim aşaması ilk olarak üretim haznesine metal tozu temin edilmesi ile başlatılır. Üretim haznesine bir katmanlık metal tozu serilir ve lazer ışınları yardımıyla metal tozları katman oluşturacak şekilde sinterlenir.
Sinterlenmiş katman ürün haznesinin aşağıya doğru hareket ederek inmesini sağlar. Parça, tamamen üretilene kadar ise sinterleme sürecinin tekrar edilmesi işlemi uygulanır. Ürün haznesinin yukarıya doğru hareket edilmesi ile birlikte metal parçalar oluşturulmuş olur.

+90’ın DMLS teknolojisi sayfasına da göz atarak bu teknolojinin nasıl işlediği ve avantajlarının neler olduğu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply