DIMM Modülü (Dual Inline Memory Module)

DIMM ler en yeni dizayn edilmiş hafıza birimleridir. 168 pini vardır ve 64-bit hafıza yolu sunmaktadırlar. Eski ana- kartlar üzerinde kullanılamazlar. SIMM ler ikili gruplar halinda soketlerine yerleştirilme ihtiyacı duyarlarken, 64-bit hafıza yoluna sahip bir pentium işlemci tek bir DIMM’i kullanabilmektedir.

SEC (Single Edge Contact)

SEC, Intel Pentium II işlemciler için geliştirilen yeni bir hafıza paketidir. Intel’in Pentium Pro işlemcilerine kadar kullandığı single-chip-style paket tipinden daha farklıdır. Pentium II işlemcisinin üretilmesiyle birlikte, Intel ikilcil cache işlemcinin dışarısına çıkarmış, fakat cache ile işlemci arasında yüksek hızda özel bir bağlantıyı devam ettirebilmeyi istemiştir. Bunu yapmak için, Pentium II yi ayrı bir chip olarak satmamaya karar verdiler fakat, bunun yerine Cache ile entegre edilmiş bir chip ortaya çıktı.

SEC gerçekte tam anlamıyla bir chip paketi değildir. İşlemci küçük bir devre kartı üzerine oturtulmuştur. Cache ide aynı zamanda anakarta özel bir slot sayesinde bağlanan bu kart üzerindedir. Intel Pentium II 440 LX chipsetinde.

MMO (Mobile Module)

Bu, içinde işlemciyi, cache modulu ve chipseti içeren küçük bir modüldür. Bir anakart gibi görünür fakat değildir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.