DC jeneratör çalışma prensibi

By | 12 Nisan 2020

DC jeneratör çalışma prensibi nasıldır, indüksiyon prensibi nedir, lenz kanunu, manyetik alanın yönü, iletken, işlev, Elektrik makineleri dairesel hareket

DC jeneratör çalışma prensibi

Jeneratörlerin çalışma esasları endüksiyon prensibine dayanır. Harici bir manyetik alan içerisinde dönen bobinde gerilim indüklenir. İndüklenen gerilimin yönü Lenz kanununa göre kendisini oluşturan harici manyetik alana zıt bir EMK üretecek yöndedir. Üretilen bu EMK, dış devreye alınarak enerji ihtiyacı olan alanlarda kullanılır.

Kısaca açıklamak gerekirse; elektrik enerjisi üretmek için iki temel eleman ve bir işleve ihtiyacımız vardır. Bunlar;

Manyetik alan: Doğal mıknatıs veya elektromıknatıs ile elde edilebilir.

İletken: Elektrik akımını ileten maddedir. (Bakır telden yapılan bir bobin olabilir.)

İşlev: İki elemandan en az birinin hareket etmesidir. (Genellikle iletken hareketlidir.)

DC jeneratör

iki temel eleman ile işlevin bir araya getirilmesi ve jeneratörün çalışma prensibi

Geriye kalan bunların uygun biçimde bir araya getirilmesinden ibarettir. Bir araya getirilirken dikkat edilmesi gereken husus; hareket gerçekleşirken iki temel elemanın birbirlerinden etkilenmesini sağlamaktır. Bunun için de, ya manyetik alan iletken demetinin içerisinde oluşturulur veya iletken demeti manyetik alan içerisinde tutulur. Yani döner mıknatıslı veya döner bobinli olur.

Küçük güçlü jeneratörlerde genellikle manyetik alan dışta iletken demeti ise içte bulunur. Elde edilen gerilimin yönü hareketin ve manyetik alanın yönüne bağlı olarak değişir. Hareketin yönü veya manyetik alanın yönü değişirse oluşan gerilimin dolayısıyla dışarı alınan akımın yönü değişir. Elektrik makineleri dairesel hareket gerçekleştirdikleri için oluşacak olan akımın yönü, hareket yönüne bağlı olarak sürekli değişir. Yukarıdaki şekle dikkat edilirse, bobinin üst (N kutbu) kısmında ve alt (S kutbu) kısmında akım yönleri farklıdır. Sağ el kuralı ile de oluşacak akımın yönü tespit edilebilir.

Buraya kadar anlatılanlar jeneratörün temel çalışma esasıdır.

Elektronik Dersleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.