Css ile Web sitesi şablonu ve sitesi hazırlama resimli örnek site

Css ile Web sitesi şablonu ve sitesi hazırlama resimli örnek site

I – Kodlama Öncesi Hazırlıklar

Projelere başlamadan önce tüm projelerde kullandığım klasör yapısını sizlerle paylaşmak isterim. İkonlar Windows Vista’nın kütüphanesinden, farklı ikonlar olabilirdi ama o zaman farklı bilgisayarlara o ikonları taşımak gerekiyor. İkon kullanmanın avantajı seçmek daha kolay oluyor. Her klasör isminden önce rakamlar koymamın nedeni sıralamayı istediğim gibi yapmak. Klasör ismi verirken Türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediyoruz. Gerçi dosyalara, klasörlere isim verirken Türkçe kullanmayacağımızı biliyoruz.

00 – Gonderilen: Bu klasöre proje için gönderilen dosyaları koyuyorum. Projenin şablon psd’leri, içerik dokümanları(doc), resimler (jpeg, gif, png vd.), projede geçen yazı tiplerini(ttf) bu klasöre koyuyorum.

10 – Program: Bu kısma eskiden projede yazdığım program kodlarını koyuyordum. Son zamanlarda pek program yazmıyorum genelde css, xhtml ve javascript kısmını yapıyorum projelerin. Bu klasörü şimdilerde kullandığım eklentileri koymak için kullanıyorum. Örneğin akordiyon eklentisi, lightbox eklentisi, galeri eklentisi vb.

20 – Arsiv: Arşiv kısmında proje adımlarını belli aralıklarla arşivleyerek bu klasöre koyuyorum. Ayrıca devamlı güncelleme yaptığım projelerde güncellediğim her sayfa veya dokümanın yedeğini alıp bu klasöre koyuyorum. Bu mesleği iş olarak edinmek isteyen herkes yedek almayı bir görev bilmeli kendine. Yedeksiz çalışmanın bedeli çok ağır sonuçlar doğura bilir.

30 – Musteriye: Müşteriye klasörünü yaptığım projenin, işin, güncellemenin son dosyalarının sıkıştırılmış hallerini koyuyorum. Böylelikle çalıştığım ve müşteriye gönderdiğim dosyaların ayrımını daha kolay yapabiliyorum. Devamlı güncelleme yaptığım sitelerde bu klasörü daha yoğun kullanıyorum.

40 – HTML:

Projede çalıştığım dosyaları bu klasöre koyuyorum. html, css, javascript, resimler ve flash dosyaları. Bu klasör içinde de bir düzenim var.

images: resimleri(jpeg, gif ve png) ve flash dosyalarını(.swf) buraya koyuyorum.

scripts: javascript dosyalarını(.js) buraya koyuyorum.

style: css dosyalarımı buraya koyuyorum.

html dosyalarıda HTML klasörü içinde kalıyor.

Bu genel proje standardım. Bazı projelerde bu klasör yapısı değişik olabiliyor. Mesela resim galerisinin olduğu sitelerde images/galeri/ klasörü açıp resimleri onun içine koyuyorum. Xml’leri yoğun olarak kullandığım projelerde bunlara ek olarak /xml/ klasörü oluşturuyorum. Flash yoğunluklu projelerde /swf/ klasörü açıyorum. Yani projeden proje farklılıklar gösterebiliyor, ama standardım bu.

…..DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…..

Dosyaları indirdiğinizde site dokümanları, yapılış şekli ve html dosyaları içinde mevcuttur. Kolay gelsin.

NOT: Dosyalar ve site alıntıdır.

Css ile Web sitesi şablonu

SİTENİN GÖRÜNÜMÜ

Css ile Web sitesi şablonu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.