Coincheck Cüzdanları Hackerlar Tarafından Çalındı, Tam 723 Milyon Dolar!

By | 27 Ocak 2018

En büyük sanal para şirketlerinden biri olan Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck, tüm para çekme işlemlerini askıya aldı ve bünyesinde bulundurduğu Nem coinleri çaldırdı.123 milyon dolar değerinde Ripple kayboldu.  İlk yayınlanan haberlerde basın kuruluşları, Bitcoin ve Ethereum gibi farklı sanal para birimlerinde de kayıp olduğunu duyurmuştu. Ancak Coincheck’in yaptığı açıklamaya göre, yalnızca Nem coin hesapları boşaltıldı.

Sorun, Coincheck’in NEM mevduatlarını birden durdurmasıyla başladı.

Başarılı sonuçlanan hack girişimi, ülkemizle Japonya’nın arasında 6 saat olduğunu düşünülürse 25 Ocak saat 21:00’da gerçekleşti. Ancak Japonya yerel saatine göre hack girişimi 26 Ocak 03:00 olarak kayıtlara geçirildi.

Coincheck yaşanan üzücü durumu açıklamak için basın toplantısı düzenledi. Firma toplantıda NEM coin cüzdanlarını, özel anahtar kodunu eline geçiren bilgisayar korsanlarının boşalttığını açıkladı. Ayrıca uygunsuz hereketi farkeden Coincheck yetkilileri aynı gün içerisinde Japonya’nın Finansal Hizmetler Dairesine ve emniyet güçlerine suç duyurusunda bulundu.

Dünya tarihindeki en yüksek sanal para hırsızlığı duyurusunu dikkate alan yetkililer ülkedeki sanal para trafiğini öğle saatlerinde dondurdu. Ayrıca hackerların çaldığı paraların tamamının kripto cüzdan sahiplerine ait olduğu duyuruldu. Suçlamalarla ilgili şirket güvenlik önlemlerinin yeterli olduğunu ve her ayrı sanal para biriminin farklı cüzdanlarda saklandığını açıkladı. Ancak yaşanan durumlar göz önüne alındığında güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu aşikar.

Coincheck’ten bir kişi blog postunda şunları yazdı:

“Coincheck borsasında NEM yatırma işlemleri durdurulmuş durumda. Hesabınıza yatırılan NEM’ler bakiyenizde gözükmeyecek. Bu yüzden tüm kullanıcılara bu yasak kalkana kadar para yatırmamalarını tavsiye ediyoruz.”

Kısıtlama NEM alım ve satımlarına, sonrasında da NEM üzerinden para çekme işlemlerine de sıçradı. Tüm bunlar, borsanın tüm para çekme işlemlerini durdurmasına neden oldu, hem kripto paralar hem de fiat paralar için.

Aynı kişi sonrasında blog postunda şunları yazdı:

“JPY dahil tüm para çekme işlemleri an itibariyle durduruldu. Anlayışınız için teşekkür ediyoruz. Her şeyi en kısa zamanda normal haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Coincheck cüzdanından toplamda 101.265.057 XRP, yani yaklaşık 123.5 milyon dolar tek seferde Coincheck’ten uçup gitti. Bir iddiaya göre Coincheck’ten ayrıca 600 milyon dolar değerinde NEM de kayboldu.

Coincheck, İngiliz ve Japon sosyal medyası üzerinden vakti gelince olayla ilgili tüm detayları kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı ve bu beklenmedik kısıtlamalar için kullanıcılarından özür diledi.

Olayı değerlendirmeden önce şunu da göz önüne almamız gerekir ki Coincheck, bitFlyer ve Quoine gibi Japonya Finansal Hizmet Acentası tarafından tescilli olan bir borsa değil.

Raporlara göre Japon medyası Coincheck’in genel merkezinde toplanmaya başladı.

NEM’in kurucu başkanı Lon Wong, Coincheck’in hacklendiğini doğrularcasına, çalınan fonlar hakkında “dünya tarihindeki en büyük hırsızlık olayı” değerlendirmesinde bulundu.

Nikkei’ye göre Coincheck, Japonya Finansal Hizmet Acentası’na ve polise 532 milyon dolar değerinde uygunsuz bir NEM transferi gerçekleştirildiğinin haberini verdi.

Benzer Yazılar
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğru cevabı sayı olarak yazın. *