Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünden mezun olmak geleceği ve iş imkanları

cocuk-gelisimi-bolumu-is-imkanlariBu sayfamdaki yazıda meslek lisesinden mezun olunca sahip olduğunuz haklar, belgeler, diğer liselere göre avantajlarından bahsetmiştim. Ama yorumlara baktığımda çocuk gelişimi bölümünün geleceği ve iş imkanlarından sıkça sorular gelmeye başlayınca bu yazıyı yazmak zorunda hissettim.

Bayanlar için bu bölüm çalışma şartları ve imkanları dolayısıyla diğer bölümlere göre daha kolay iş bulabilecekleri bir bölüm olduğu aşikardır. İş olanakları fazla olan, devlette ve özel iş yerlerinde çalışma imkanları geniş olan bir bölümdür. Aşağıdaki yazıda bölüm hakkındaki bilgiler, mezunların ne iş yaptıkları ve iş ilanları mevcuttur. Bu sitenin çeşitli yerlerinde çocuk gelişimi ve işlerle ilgili çeşitli reklamlar çıkacaktır.

Çocuk gelişimi bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar ve özellikleri nelerdir?

Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olacak kişiler, çocukların tüm gelişim ve beceri alanlarının değerlendirilmesi, gelişimlerinin takip edilmesi, çocuğa ve aileye yönelik gelişimi destekleyici programların hazırlanması, ailelere çocuklarının yetiştirilmesi konularında eğitim, ve rehberlik hizmetlerinin verilmesi, hastanelerde gelişim takibinin yapılması,  oyuncak tasarımı ve çocuk kitapları konularında danışmanlık ve denetleme çalışmalarında, çeşitli yayın organlarında çocuklara yönelik programların hazırlanması, danışmanlık ve denetleme çalışmalarında, çocuk ve aile ile ilgili kurum ve kuruluşlara proje üretme, yürütme, danışmanlık ve yapılan projelerin gözden geçirilmesi çalışmalarını da yürütebileceklerdir.

Çocuk gelişimi bölümünün amacı; çocuğun sağlıklı gelişimi ve mutluluğu için ailelere ve topluma rehberlik ve danışmanlık yapacak, çağdaş, çocuk ve insan sevgisi ile dolu meslek üyeleri yetiştirmektir. Bu kişiler, çocuğun yaşına uygun eğitim programları ile onları geleceğe hazırlamak, çağın ihtiyaçlarına göre çocuğun çok yönlü gelişmesini sağlamak, doğum öncesi ve sonrasında risk altındaki çocuklar için önleyici yaklaşımları belirlemek ve ailelerini bilinçlendirmekten sorumludurlar.

Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olacak kişilere Çocuk Gelişimcisi unvanı verilmektedir.

Çocuk Gelişimi bölümü İş ve Kariyer Olanakları nelerdir?

[ads11]

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı merkezlerde, hastanelerde, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunda, Özürlüler İdaresi Başkanlığında, Devlet Planlama Teşkilatında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Çocuk Yuvaları ve Yetiştirme Yurtlarında, Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nde, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde, Talim Terbiye Genel Kurulunda, ana okullarında, özel eğitim, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, Adalet Bakanlığı’na bağlı çocuk mahkemelerinde ve eğitim evlerinde, radyo ve televizyondaki çocuk ve gençlik programlarının ve eğitim programlarının hazırlanması ve yürütülmesinde, çocuk tiyatrolarında ve çocuk filmlerinde, çocuklara yönelik kitap, dergi, gazete gibi yayınların hazırlanmasında, eğitsel oyuncak üretiminde, UNICEF, ILO ve gönüllü kuruluşlarda, sivil toplum örgütlerinde uzman, danışman, kurucu, idareci, denetimci olarak görev yapmaktadırlar.

Çocuk gelişimi meslek elemanı olarak işe başlayanlar başarı durumlarına göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir ya da kendi iş yerlerini açabilirler. Konusu ile ilgili tecrübelerinin olması ve kendilerini geliştirmiş olmaları iş bulma imkanına ve iyi ücret almalarına katkıda bulunur. Bölüm mezunları Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediyeler ve özel kuruluşların çocuklarla ilgili birimlerinde uzman ve mesleki deneyim arttıkça yönetici olarak çalışabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademik personel olarak görev alabilirler.

Yukarıda anlatılanlar bölüm hakkında genel bilgiler idi.

Aşağıdaki linklerde ise internette çocuk gelişimi uzmanı olarak iş arayanlar için çeşitli bağlantılar var. Bu linklerden ilanları görebilirsiniz.

http://tr.indeed.com/%C3%87ocuk-Geli%C5%9Fimi-jobs

http://www.kariyer.net/–is-ilanlari-f025001000

http://jooble-tr.com/search-i%C5%9F_ilanlar%C4%B1-tr/kw-%C3%A7ocuk-geli%C5%9Fimi

lise mezunu çocuk gelişimi mezunu iş ilanları

http://www.isvar.com/?s=lise+mezunu+%E7ocuk+geli%FEimi+mezunu

 

Google amcadan yine iş olanaklarını araştırabilirsiniz.

Benimde yazılarından yararlandığım

http://www.cocukgelisimi.org/okul-oncesi-egitim-ogretmenligi-bolumu.html#more-367

sitesinden daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar
ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım
Eğer 'robotlar işlerimizi çalacak' düşüncesine katılıyorsanız, gelecekte tercih edeceğiniz mesleklerden birini bu listede bulabilirsiniz. Bu
Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve MEB bakanımız Ziya Selçuk 2023 vizyonunu ve merakla beklenen yeni eğitim sistemini
Anne babalar ya da büyükler, çocuklara genelde bu soruyu sorarlar; "Bugün okul nasıl geçti" ya
7 Temmuz 2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan bilgilere göre 2018 yılında
1 Ağustos 2018 tarihinde OSYM nin internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, 2018 YKS Yükseköğretim Programlarına
30 temmuz 2018, lgs sınav sonuçları, boş kalan kontenjanlar, Anadolu İmam Hatip Liseleri boş kontenjanlar,
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir