Cache Bellek (Önbellek) Nedir?

Önbellekler, işlemci tarafından bellek işlemlerinin hızlandırması için tasarlanmış özel yüksek hızlı belleklerdir. İşlemci, önbellekte bulunan komut ve verilere, anabellekte bulunan komut ve verilere göre çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Örneğin,100 MHz’lik sistem kartlarında, işlemcinin anabellekten bilgi alması 180 nanosaniye (saniyenin 109’da biri) alırken, bunu önbellekten alması sadece 45 nanosaniye alıyor. Buna göre işlemci ne kadar çok komut ve veriye önbellekten ulaşırsa, bilgisayarınız da o kadar hızlı çalışır.

on-bellek-cach-memory

Önbellekler, birincil önbellek (Level 1, L1) ve ikincil önbellek (Level 2, L2) olarak ayrılırlar. Bunun dışında bunlar dahili ve harici olarak da sınıflandırılırlar. Dahili önbellekler işlemcinin içindedir. Harici önbellekler ise işlemcinin dışındadır. Birincil önbellek işlemciye yakın olandır. Genellikle birincil önbellekler işlemcinin içinde ve ikincil önbellek ise dışındadır.

Önbellek idarecisi (cache memory controller), önbellek sisteminin beyni olarak görülebilir. Önbellek idarecisi ana bellekten bir bilgi alırken aynı zamanda önbelleğe bir sonraki komutları verir. Bunun nedeni yapılan işe yakınlığı olan bu komutlara ihtiyaç duyulması. Bu şekilde işlemci önbellekte gereksinim duyduğu komutlara daha hızlı bir şekilde ulaşma şansını artırıyor. Bu da, bilgisayarın daha hızlı çalışmasına imkân tanıyor.

[ads15]

Benzer Yazılar
MEB nın resmi web adresinde yayınlanan bilgilere göre direksiyon sınavında 4 defa başarısız olanlar için
Taşımacılık basit bir iş değildir. Her ne kadar ev eşyası ve ya farklı eşya taşımacılığı
13 Mart 2016 tarihi 2016 YGS Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 14 Mart 2016 günü
2015 Best Free Magazine, News and Personel Blog WordPress Themes SmartLine WordPress Theme Smartline Demo 
Evde çocukların oyun oynarken veya anne babalarının haberi olmadan yaptıkları komik davranışlar ve yaramazlıkları  
Soru1.: Meslek Lisesi mezunları mühendis olabilir mi? Cevap:Meslek Lisesi mezunları Mühendislik Fakülteleri veya Teknoloji Fakülteleri´nin
Her zaman teknoloji, internet ve web tasarımı bilgileri verirken, dünyada başka şeylerin de öenmli olduğunu
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir