C# metot property dizi ve döngü örnekleri

Evet arkadaşlar sizlere derleme 11 adet soru yazıyorum lütfen önce kendiniz soruları yapmaya çalışın ve ardından cevaplarını kontrol ederek kendinizi sınayın. Kolay gelsin…

<

Soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. Not: Kırık link bildirimi için yorum yapmanız yeterlidir.

SORULAR 

Soru 1:Klavyeden girilen 3 basamaklı sayıyı yazıyla ekrana yazdıran programı yazınız.

Soru 2:Çarpma ısareti kullanmadan iki sayının carpımını bulan programı yazınız.

Soru 3:Klavyeden girilen 3 sayıyı kucukten buyuge sıralayan programı yazınız.

Soru 4:Rastgele sayılardan olusan 10 elemanlı dızının cıft ve tek olanların sayısını veren metot olusturunuz.

Soru 5:Klavyeden girilen iki sayıyı,metotlar aracılıgıyla toplayan ve carpan programı yazınız. (Toplama ıcın ayrı bı metot,carpma ıcın ayrı bı metot yazılcak)

Soru 6:Klavyeden gırılen N degerının fakrorıyelını metot olarak kullanarak hesaplayan programı yazınız.

Soru 7:10 elemanlı tek boyutlu dızı acılacaktır. Bu dızıye veri girişi klavyeden yapılacaktır. Yalnız veri giriş masası: Dizi[1],Dizi[2],Dizi[3],Dizi[4],Dizi[5],Dizi[6],Dizi[7],Dizi[8],Dizi[9]seklınde olcaktır.Programı yazınız.

Soru 8:Bir sınıftakı ogrencı sayısını kullanıcıya sorduktan sonra sırayla bu ogrencılerın ısımlerını,vize,ve final notlarını klavyeden bılgısayara gıren, vize

notunun %40’i ve final notunun %60’sını alarak ogrencı basarı notunu hesaplayan,ogrencı basarı notu 50 ve uzerı ise ekrana ‘Gecti’ aksi takdirde ‘Kaldı’ yazdıran ve sınıf ogrencı basarı notu ortalamasını hesaplayan bır program yazınız.

Soru 9:Klavyeden gırılen n sayısına kadar dızı olusturup,1-50 arasında rastgele sayı uretıp bunların 7’ye tam bolunenlerını ekrana yazdıran programı yazınız.

Soru 10: 0 ile 50 arasında 10 elemanlı bır dızıye rastgele sayı atayın.Daha sonra bır degıskene(tamsayı) 0-50 arasında bır sayı atayın.Atadıgınız sayının dizinin icinde olup olmadıgını;varsa kactane ve dizinin kacınca ındısınde? Yoksa-yok yazılacak. (2adet var. index:1,2)

Soru 11: Bir hesap makinesi örneği (Metotlar, propertyler yardımı ile) yapınız.

You may also like...

1 Response

  1. zafer dedi ki:

    linki yenileyebilirmisin.paylasımın ıcın tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.