Bluetooth simgesi sembolü, anlamı ve nerden geliyor

Bluetooth simgesi sembolü, anlamı ve nerden geliyor

Bağlantı teknolojileri arasında halen daha hatrı sayılır bir öneme sahip olan Bluetooth teknolojisi, teknolojinin geliştiricilerinin hayalgüçleri sayesinde hayli ilgi çekici bir logoya sahip. Logonun sembolize ettiği olgu ise tarihin ta kendisi. Nordik (Kuzey Avrupa) Rünikleri’nden, yani yüzyıllar öncesinin Kuzey Avrupası’nın sembollerinden H ve B harflerini sembolize eden iki Rünik’I birleştirince, Bluetooth’un sembolü ortaya çıkıyor.

Bu Rune’lar, Danimarka’nın efsanevi kralı Kral I. Harald tarafından kullanılmıştı. Sembolün önemi burada bitmiyor. Bluetooth teknolojisi şu an bilgisayarları, mobil telefonları ve otomotiv sektörünü birbirine bağlıyor. Tıpkı bu Nordik Rünikleri’nin zamanında birçok Krallığı (Norveç, İsveç, Danimarka) birbirine bağladığı gibi.

Bluetooth simgesi anlamı

Bu açıdan düşünüldüğünde Bluetooth simgesi logosunda yer alan sembol, teknoloji tarihinde yer alan semboller arasında en ilgi çekici ve manidar olanı diyebiliriz. Sembolün kendisi, sembollerin atalarından Nordik Rünikleri’ne saygıda bulunuyor zaten. Hangi yetkilinin aklından çıkmışsa, hayal gücünden dolayı bu kişiyi tebrik etmekte fayda var.

Usb simgesi anlamı ve nereden geliyor? Yazıya gitmek için tıklayınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.