Bir akıllı telefonda olması gereken 10 özellik

7 den 70 e herkesin kullandığı ve sürekli teknolojisi gelişen akıllı telefonların her geçen gün yeni ve farklı özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Her yeni çıkan telefonda öncekine nazaran farklı özellikleri ile geliyor ve bu durum kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Peki akıllı telefon alırken neye göre alacaz, farklılıkları ve öncelikleri neler olamlı. Bir akıllı telefonda olması gereken 10 özelliği sizlere sunuyoruz. Böyle cihazlar piyasada varmı bilmem ama siz de yorumlara böyle telefon görürseniz yazın ve bizi haberdar edin.

akilli-telefon-sarj-sorunlari

1. Fingerprint Scanner

Parmak izi okuma olarak bildiğiniz bu özellik ile cihazınızın tüm uygulamalarında -galeri, mesajlar, facebook, twitter ve daha fazlası- üst seviyede güvenlik sağlarsınız. Sadece sizin parmak izinizle çalışması ve kilit ekranından ana menüye geçerken daha hızlı olması nedeni ile bu özellik oldukça kullanışlı, güvenilir ve bana göre tüm cihazlarda olması gereken bir özelliktir.

2. Front Facing Speakers

Ses dalgaları, yöneltildiği konuma doğru büyüyerek yayılırlar. Peki sizce de telefonunuzun arka tarafında olan bir hoparlörün yaydığı sesin siz video izlerken size kaliteli bir şekilde ulaşmasının yüzdesi kaçtır? Bunun için hoparlörü cihazın ön yüzünde olan bir telefon (HTC One) seçmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Böylece video izlerken, görüntülü konuşmalar yaparken ya da oyun oynarken cihazdan gelen sesi daha net ve daha kaliteli bir şekilde duyabilirsiniz.

3. 4K Video

Video izlemek, resimlere bakmak ya da videolar ve resimler çekmek elinde akıllı telefon olan her kullanıcının yaptığı bir iştir. Özellikle instagram, pinterest, vine, we heart it gibi uygulamalar kullanan kişiler için vazgeçilmezdir. Neredeyse her gün fotoğraf çekip, video izlememize rağmen neden 4K video özelliğine sahip olmayalım. Bu özellik ile 1080p’den daha yüksek bir görüntü kalitesi ile çekim yapmış ve görüntülemiş oluruz. (16:9 oranlı bir 4K ekranın doğal çözünürlüğü, 3840×2160′tır.) Bir akıllı telefonunuz olacaksa 4K’nın oldukça işe yarayacağını düşünüyorum.

4. Emergency Alerts

Yolda yürüyorsunuz, ne olacağı belli olmaz ya, köpekler tarafından saldırıya uğradınız ya da bir trafik kazası geçirdiniz. Acil durum alarmı telefonunuzda aktif ise açma/kapama (güç) tuşuna art arda üç kere bastığınızda otomatik olarak kayıtlı kişilerinize mesaj, fotoğraf ve konum bilgisi göndermenize olanak sağlar.

5. Touch-less Voice Assistants

Cihazınıza dokunmadan onu sesiniz ile kontrol edebilmenize olanak sağlayan bu özellik sayesinde, dokunmatik olarak yapabileceğiniz tüm işlemleri sesiniz ile çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

6. Split Screen Multitasking

Bilgisayarlarımızda birçok kere çift ekranda işlem yapma özelliğini kullanıyoruz. Özellikle Windows 8 ve 8.1 ile bu tarz kullanımlar daha da yaygınlaşmaya başladı. Akıllı telefonların ekranları da gittikçe büyürken bu özellik neden onlarda da olmasın ki? Örneğin internet üzerinden bir eşya satın aldınız ve kargolarken posta kodunuzu unuttunuz. İşte eğer Split Screen Multitasking özelliği olan bir cihazınız var ise sayfayı kapamadan hemen yeni bir bölüm oluşturup, posta kodunuzu rahatça öğrenebilirsiniz.

7. Water & Dust Resistance

Telefonlar suya düşürülmeden ya da yere düşerek çizilmeden asla gerçek bir telefon olamazlar. Ancak o kadar özenerek aldığınız bir cihazın bozulmasını da istemeyiz. Bu nedenle suya, toza ve düşmelere karşı koruyucu rezistansı olan bir telefon seçin. Böylece elleriniz ıslakken telefona cevap verebilir, suya düşse de bozulmadan işlemlerine devam edebilirsiniz.

8. Power Saving Modes

Muhakkak bir yerlere gideriz ve her zaman kapıdan çıkarken kontrol etsek de kaldığımız yerde hep bir şeyler unutulur. Bunlardan biri eğer şarj aletiniz ise ve siz de gideceğiniz yerde bir sarj aleti bulamazsanız Ultra Power Saving Mode tam size göre. Bu özellik telefonunuzun tüm menülerini devre dışı bırakır sadece bir sayfa ve bunu üzerinde siyah beyaz İnternet, Mesajlar, Takvim ve Hesap Makinesi gibi olamazsa olmaz uygulamalar vardır. Bu özellik sarjınızı çok az harcar ve bataryanızın çok uzun süre dayanmasına olanak tanır.

9. Fast Charging

Kullanıma ve cihaza bağlı olarak şarj sorunu neredeyse tüm telefonlarda yaşanıyor. Bu özellik tüm bu sorunları kolayca çözebilir. Sadece 30 dakikada Hızlı Şarj özelliği ile telefonunuzu tamamen şarj edebilirsiniz. Bu özellik kendiliğinden bazı telefonlarda (Oppo Find 7) bulunurken bazılarında da dışarıdan gerçekleştirilebilir. Böylece saatlerce doldurduğunuz bataryanız sadece yarım saatte %100 dolmuş olur.

10. Private Mode

Bu özellik telefonunda kişisel dosyalarını barındıranlar için devrim niteliğinde bir özellik. Cihazınızda bir klasör var ve bunu kimsenin görmesini istemiyorsunuz. Klasöre basılı tutun ve taşı işaretine basın ardından Private klasörünü işaretleyin. İşte oldu artık bu dosyayı sadece siz görebilirsiniz. Bu özellik de henüz tüm telefonlarda (Nexus 6) olmasa da bu tarz işlemler yapan uygulamaları indirebilirsiniz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.