Bios Nedir (Basic Input Output System – Temel Giriş Çıkış Sistemi)

By | 13 Mayıs 2012

Pek çok PC sistemi, bilgisayar açıldığı zaman, ekran üzerinde bilgisayarın sistem configürasyon bilgilerini listeler. Bu bilgiler bir BIOS raporudur ve BIOS’un bilgisayar üzerinde gördüğü donanımın özellikleridir. Bu liste, CPU’nun tipini, matematik işlemciyi, CPU saat hızını, taban hafızayı, cache hafızayı, sürücü kapasitelerini, monitörü ve COM portları içerir. BIOS bir komut setidir ve ana kart üzerinde bir veya daha fazla chip üzerinde bulunur.

ROM’un farklı tipleri bulunmaktadır:

bios-pili-ve-bios– Programlanabilir ROM (PROM) : Bu temel olarak üzerine sadece birkez yazılabilen boş bir ROM entegresidir. PROM daha çok boş bir CD ‘ ye veri yazan bir CD-R sürücüsüne benzetilebilir. Bazı şirketler özel amaçlar için, özel techizatlar kullanarak PROM entegresine yazarlar.

– Silinebilir ve Programlanabilir ROM (EPROM) : Bu da hemen hemen PROM gibidir. Tek farkı özel ultra-viole ışınları kullanarak ROM ‘ u silebilmenizdir. Bu işlemin yapılması verinin silinmesini ve ROM’un bir sonraki yazılma için hazır hale getirilmesini sağlar.
– Elektrikle Silinebilen ve Programlanabilen ROM (EEPROM) EEPROM: aynı zamanda Flash BIOS olarak da bilinir. Bu ROM, ancak özel bir yazılım kullanılarak tekrar yazılabilir. Flash BIOS’lar bu özellikleri sayesinde, kullanıcılara kendi BIOS’larını upgrade etme imkanı tanırlar.

Anakart üreticileri, ana kart üzerinde kullanılacak olan BIOS chipsetinin tipine kendileri karar verirler. Award, Phoenix, AMI (American Magatrends), Micro Firmware Inc. birkaç BIOS üreticisidir. BIOS chipseti üzerinde firmaların etiketlerini kolayca görebilirsiniz.

Daha yeni BIOS chiplerinin piyasaya çıkmasından bu yana, BIOS’u, BIOS’un dahili program kodunu değiştiren yazılımları çalıştırarak upgrade edebilirsiniz. Diğer BIOS chipleri upgrade edilecekleri zaman, değiştirilmeyi gerektirirler. BIOS kodu yeni takılan cihazları daha fazla desteklemediği zaman, mutlaka upgrade edilmelidir.

– CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor – Tümleyici Metal Oksit Yarıiletken): Bilgisayar çalışmadığı zaman, bilgisayarın sistem konfigurasyonu ile ilgili hayati bilgileri depolayan hafıza birimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.