Bilişim Teknolojileri Alanından Sınavsız Geçiş ile Yerleşebilecekleri 2 yıllık bölümler

Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakkı ortadan kalktı. Meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci 2 yıllık önlisans bölümlerini seçebilmeleri için YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor. 150 puanı geçenler ek puandan yararlanabilecek. Ayrıca puanların hesaplanması da şu şekilde olacak.

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının, Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de belirtilen yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecek. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde ön lisans için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans için 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre YO Bilgisayar Operatörlüğü ile Yapı Ressamlığı programlarında puan türü bulunmuyor. Bu programlara yerleştirme yapılırken en yüksek YGS puanı kullanılacak. Ek puan, bu programı tercih edebilecek işitme engellilerin en yüksek YGS puanına uygulanacak.

Mesleki ve teknik anadolu lisesi Bilişim Teknolojileri alanından mezun olan öğrenciler, aşağıda belirtilen yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve LYS/YGS puanlarına eklenmesiyle elde edilecek; ayrıca yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek puanlar eklenecektir. Ek puan 30.12.2012 tarihi itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan  orta öğretim kurumlarından mezun olanlar için uygulanacaktır. Bu tarihten sonra kayıt olanlar için ek puan hesaplanmayacaktır.

Bu bilgiler OSYM sitesinden alınmıştır.

Bilişim Teknolojileri Alanından YGS ve LYS puanına göre seçebileceği bölümler

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Basım Teknolojileri (YO) YGS-1
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (YO) YGS-1
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği MF-1
Dijital Oyun Tasarımı (YO) YGS-1
Hava Trafik Kontrol (YO) YGS-1
İşletme Bilgi Yönetimi (YO) YGS-6
Yönetim Bilişim Sistemleri (YO) YGS-6

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.