Bilişim Teknolojileri Alanı Mezun Öğrencileri için Sınavsız Geçiş Bölümleri

Bilişim Teknolojileri Alanı Mezun Öğrencileri için Sınavsız Geçiş Bölümleri

Bilişim Teknolojileri Sınavsız Geçiş Bölümleri

Yazının başlığında sınavsız geçiş diye belirttim ama bu yazı kanundan önce yazdığım için değiştirmedim. Burada yazılanlar  2016 aralıktan önce sınava girenler için geçerliydi. Şu an için sınavsız geçiş yok, her öğrencinin 2 yıllık önlisans seçebilmesi için YGS den en az 150 puan alması gerekiyor.

Mesleki Teknik Eğitim Liselerinin Bilişim Teknolojileri alanından mezun olan öğrencilerin YGS ten en az 180 alıp LYS ye girenler, sınav sonuçlarına göre MTOK lere diğer öğrencilere göre avantajlı yerleşebiliyorlar. LYS sınavının MF-4 puan türünde alınan puanlara göre Mühendislik bölümlerine öncelikli olarak yerleşebiliyorlar. Kontenjanların boş kalma durumlarında genel lise mezunları ve meslek liselerinin diğer alanlarından ezun olanlar yerleşecektir.

Bilişim Teknolojileri alanından mezun olan bir öğrencinin LYS de MF-4 puanına göre öncelikli olarak yerleşebileceği 4 yıllık MTOK bölümleri aşağıda verilmiştir.

Adli Bilişim Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Biyomedikal Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Ayrıca ek puanla girebileceği diğer bölümleri de yine bu siteden yakında paylaşacağım.

You may also like...

3 Responses

  1. mehmet dedi ki:

    hocam merhabalar ben Teknik Lise öğrencisiyim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanaraktan bilgsayar programcılığı okumak istiyorum peki türkiyede hangi üniversteler 2 yıllık sınavsız geçiş hakkı ile bilgisayar programcılğı okutuyor yazarmısınız?

  2. gazili18 dedi ki:

    google da “2 yıllık bilgisayar programcılığı sınavsız geçiş üniversiteleri” diye aratırsan üniversiteleri bulabilirsin. Günümüzde hemen hemen her ilde bu bölümler var. meslek, teknik veya anadolu teknik mezunu olman bu bölümlere sınavsız geçiş için yeterlidir. Sadece mezunlarda yerleştşrmede önelik sırası var. Bununla ilgili şu yazımı okuyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.