Beden Eğitimi, Resim, Müzik Öğretmenliği gibi özel yeteneklerde 240 Binde Olma Şartı Var Mı?

ÖSYM bu seneki üniversite seçimlerinde hem puan türlerinde hem de barajlarda bazı değişikliklere gitti. 2017 ÖSYS kılavuzunda öğretmenlik programlarını tercih edecek adayların 240 bin başarı sırasında yer alması gerektiği ifade edildi. Peki beden eğitimi, resim ve müzik öğretmenliği için de bu şart geçerli olacak mı?

2017 ÖSYS Kılavuzunda öğretmenlik programlarını tercih edecek adayların 240 bin başarı sırasında yer alması gerektiğini ancak Fen-Edebiyat Fakülteleri için böyle bir şart olmadığını ifade etmiş.

Yani 240 bin başarı sıralamasında olmayan adaylar da öğretmenlik atamalarına kaynaklık eden bölümleri seçtikten sonra pedagojik formasyon alarak öğretmen olabileceklerdir.

[ads5]

2017 ÖSYS kılavuzunda belirtilen bilgiye göre 2017 yılı için Beden Eğitimi, Resim, Müzik Öğretmenliği İçin 240 Bin Şartı Yok. Ama seneye bu şart geçerli olacak.

Özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınan öğretmenlik bölümlerinde de 240 bin başarı sırası şartı yer almamaktadır. Üniversitelerin sınav ilanlarını incelediğimizde YGS puanıyla ve her üniversitenin belli bir taban puan şartına (150,180,200,250 puan gibi) bağlı olarak öğrenci aldığını görmekteyiz. ÖSYS Kılavuzunda yer alan öğretmenlik programları LYS puanıyla tercih edilebilirken özel yetenek sınavlarıyla öğretmenlik programı okumak isteyenler yine YGS puanlarıyla başvuru yapabileceklerdir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bazı Bilgiler

Beden eğitimi öğretmeninin hem alanı hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin;

 Spor yeteneği olan,

 Göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,

 Bedence sağlam ve güçlü,

 Spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı,

 Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,

 İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,

 Dikkatli, işine özen gösteren,

 Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan,

 -İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı,

 Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,

 Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÖN EĞITIMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 Beden Eğitimi,

 Biyoloji,

 Türkçe.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 Lise veya dengi okul mezunu olmaları,

 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) herhangi bir puan türünden barajı aşarak başarılı olduktan sonra, ilgili üniversitece yapılacak olan özel yetenek sınavında girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir.

Yetenek sınavı iki aşamada yapılmaktadır.

Birinci aşamada; adayın 20 m. mekik koşusunda aldığı puan ile ÖSYS puanı göz önünde bulundurulur. Sıralamaya konulanlar barajı geçtiklerinde ikinci aşamaya devam edebilirler.

İkinci aşamada; adayın psikomotor özellikleri 6 testle ölçülerek spora yatkınlık düzeyleri belirlenir. Adayların iki aşama sonunda aldıkları toplam puana göre yapılacak sıralama sonunda saptanan kontenjana girenler meslekeğitimine başlama şansına sahip olurlar. Psikomotor özellikleri ölçen testler: El kavrama kuvveti, Bacak kuvveti, Dikey sıçrama, Esneklik, 30 m. sürat, Koordinasyon ve beceri

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Meslek eğitimi, hem kuramsal hem de uygulamalı olarak yapılır. Eğitim süresince okutulan dersler aşağıda belirtilmiştir.

Eğitimin;

1. yılında: Spor Bilgisine GirişI-II, Anatomi, Fonksiyonel Anatomi, Fizyoloji, Spor Fizyolojisi, Bilgisayar I-II, Ritmik Eğitim ve Jimnastik, Basketbol I-II, Voleybol I-II, Hentbol I-II, Atletizm I-II, Serbest Jimnastik I-II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili. Yabancı Dil (İngilizce, Fransızca, Almanca).

2.Yılında: Atletizm III-IV, Basketbol III, Voleybol III, Hentbol III, Güreş II-III, Ritmik Jimnastik II-III, Futbol I-II, Alet Jimnastiği I-II, Spor Fizyolojisi, Eğitim Bilimlerine Giriş, Beden Eğitimi Spor Sosyolojisi, Hareket Bilgisi, Rekreasyon Liderliği, Eğitim Psikolojisi.

3. Yılında: Futbol, Alet Jimnastiği III, Antrenman Bilgisi I-II, Cankurtaran III, Eğitsel Oyunlar, B.Eğitimi Spor Tarihi, Halk Oyunları I-II, Seçmeli Ders I (Modern dans, halter, su topu, masa tenisi vb.), Seçmeli Ders II (Senkronize yüzme, aerobik dans, kürek, tenis vb.), Genel Öğretim Metotları, Ölçme Değerlendirme.

4. Yılında : Seçmeli Spor DalıI-II, Spor Masajı, İstatistik, Sağlık Bilgisi Beslenme, Özel Öğretim Yöntemleri., Eğitim Sosyoloji, Seçmeli Ders, Uygulama dersleri vb. verilir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara alanı belirten lisans diplomasıve “Beden Eğitimi Öğretmeni”unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okulları, ortaokullar, genel liseler, Anadolu liseleri, mesleki ve teknik liseler, fen liseleri, spor meslek lisesi ve üniversitelerde, beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler. Beden Eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. MEB´ca yapılan müfettişlik sınavını kazanırlarsa müfettişlik yapabilirler. Beden eğitimi öğretmenleri , çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak için zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler vb.) çalışabilirler.

EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Eğitim sonunda “Öğretmen” olarak atananlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Bu öğretmenler yan ödeme, ek ders ücreti gibi olanaklardan da yararlanırlar. Her yıl okullar açılmadan önce, tüm öğretmenlere eğitim-öğretim tazminatı adıaltında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Öğretmenlik mesleği dışında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra birimlerinde idareci ve antrenör olarak, spor kulüplerinde monitör, masör ve kondisyoner, özel spor kuruluşlarında ve diğer kuruluşların spor ile ilgili birimlerinde uzman olarak, turizm sektöründe animatör olarak görev yapabilmektedirler.

KAYNAK: Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi (UMBS)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.